Systemy infotainment w samochodach. Czy są bezpieczne?

Systemy infotainment są coraz popularniejsze i coraz bardziej…zaawansowane. Czy są bezpieczne?

  • Michał Górecki
  • /
  • 22 sierpnia 2022

Systemy infotainment do zestaw technologii multimedialnych, które mają pomóc kierowcom. Czy jednak są one całkowicie bezpieczne? Nowoczesne samochody są wyposażane w rozbudowane systemy infotainment. To głównie rozwiązania pozwalające na korzystanie z multimediów i rozrywki. Są dziś tak rozbudowane i mają tyle funkcji, że nierzadko stawiane są na czele zalet samochodu wyprzedzając te związane z osiągami silnika, czy wyposażeniem.

Monitor HUD

Jak się jednak okazuje, kierowcy rzadko podchodzą z uwagą do tego typu nowinek. Weźmy chociażby usługę osobistego asystenta kierowcy. Według danych producentów nawet 43 procent użytkowników ani razu nie skorzystało z tej usługi w ciągu trzech miesięcy od zakupu auta. Prawie 40 procent nie zdecydowało się użyć routera WiFi, niewiele mniej nie skorzystało nigdy z systemu automatycznego parkowania. Monitor Head Up nie jest przydatny dla co trzeciego użytkownika samochodu. Sporo technologii nie jest interesujących dla kierowców nawet gdyby były dostępne za darmo.

Dlaczego tak się dzieje? Głównie dlatego, że użytkownicy korzystają z tabletów i smartfonów, a jazda samochodem jest zwykle na tyle krótka, że kierowcy nie chcą korzystać z urządzeń montowanych w samochodach.

Pojawiają się opinie, że zamiast wyposażać samochody we wszystkie te technologiczne nowinki, lepiej przeznaczyć te pieniądze na poprawę systemów odpowiedzialnych bezpośrednio za bezpieczeństwo. Szczególnie, że wielu użytkowników nie wie jak obsługiwać konkretne technologie, a spora grupa nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, w co wyposażony jest ich samochód.

Jak wskazują analizy przeprowadzane dla producentów samochodów, jeśli w ciągu pierwszego miesiąca użytkowania, kierowca nie przekona się o użyteczności danego gadżetu technologicznego, to już nigdy jej nie użyje. I nie chodzi tu o systemy oparte na aplikacjach znanych z komórek ale choćby na takich systemach jak asystent pasa ruchu, czy wykrywacz pojazdu w martwym polu.

Czy system infotainment jest bezpieczny?

Z analiz firmy J.D. Power, która zajmuje się badaniem użyteczności różnych systemów wykorzystywanych w samochodach wynika, że wiele z nich nie spełnia swoich funkcji. Mało tego. Sporo jest takich, które rozpraszają uwagę kierowców, powodują, że ci muszą odwracać wzrok albo też powodują zachowania takie jak niezwracanie uwagi na znaki drogowe czy inne zagrożenia. Weźmy chociażby nawigację satelitarną wbudowaną w system pojazdu. Okazuje się, że klienci jadąc „na ślepo” zgodnie z jej komunikatami nie są w stanie nawet zapamiętać drogi, którą jechali.

Asystent pasa ruchu zamiast pomagać jest w stanie sprowadzić na kierowcę niebezpieczeństwo. Głównie wtedy gdy linie na drodze są niewyraźne. Podobnie może dziać się z aktywnym tempomatem. Nie zawsze jest on w stanie zatrzymać pojazd, gdy poprzedzające nad auto zatrzymało się na światłach. A systemów jest coraz więcej by samochody były jak najbardziej autonomiczne. Problem w tym, że według specjalistów systemy bezpieczeństwa powodują, że kierowcy nie jeżdżą wystarczająco bezpiecznie, a same systemy narażone są na ataki hakerskie. Istnieją bowiem metody, które pozwalają przejąć zdalnie kontrolę nad samochodem. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!