Kiedy pracodawca może przeprowadzić szkolenie wstępne BHP?

Szkolenie wstępne BHP jest przeprowadzane przed dopuszczeniem pracownika do wykonywania przez niego obowiązków. Obejmuje instruktaż ogólny i stanowiskowy. Jednak kiedy należy je przeprowadzić?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 29 stycznia 2024

Szkolenie wstępne BHP – kiedy?

Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, to nie tylko formalność, ale przede wszystkim istotny krok w zapewnieniu bezpieczeństwa pracownikom. Przepisy prawa, a konkretnie Kodeks Pracy, precyzyjnie określają, że pracodawca musi zadbać o to, aby pracownik posiadał niezbędną wiedzę w tym zakresie.

1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

Rzeczone szkolenie BHP wstępne, to pierwszy krok każdego pracownika w nowym miejscu pracy. Co to dokładnie oznacza? Na wstępie, nowozatrudniona osoba musi przejść instruktaż ogólny oraz stanowiskowy, zanim przystąpi do pracy. Odpowiedzialność za przeprowadzenie tego procesu spoczywa na pracodawcy, pracowniku przez niego wyznaczonym, lub też może być zlecone zewnętrznej firmie specjalizującej się w szkoleniach BHP.

Moment, w którym pracownik powinien uczestniczyć w szkoleniu BHP wstępnym, jest kluczowy. Według obowiązujących przepisów, szkolenie to powinno odbyć się w dniu, w którym pracownik przystępuje do pracy. To nie tylko formalność – to gwarancja, że każdy nowy członek zespołu jest świadomy zasad bezpieczeństwa na swoim stanowisku.

Co obejmuje szkolenie wstępne BHP?

Jak już wspomnieliśmy, szkolenie wstępne BHP składa się z dwóch części, czyli – instruktażu ogólnego oraz stanowiskowego. Pierwszy z nich trwa przynajmniej dwie godziny lekcyjne (po 45 min każda, szkolenie bowiem nie może trwać krócej niż 90 min) i obejmuje podstawowe zagadnienia związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Druga część, czyli instruktaż stanowiskowy, prowadzony przez bezpośredniego kierownika, trwa z kolei osiem godzin lekcyjnych.

Jednak dzięki rozwojowi technologii, szkolenia BHP wstępne można obecnie przeprowadzać również online. Platformy e-learningowe umożliwiają pracownikom zdobycie niezbędnej wiedzy w dowolnym miejscu i czasie.

Po przejściu szkolenia wstępnego BHP, każdy pracownik otrzymuje kartę potwierdzającą ukończenie szkolenia. Ta karta, ważna przez 6 lub 12 miesięcy, w zależności od stanowiska, staje się istotnym dokumentem w aktach pracowniczych.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Szkolenie Okresowe BHP

Nie tylko początkujący pracownicy muszą dbać o bezpieczeństwo w miejscu pracy. Szkolenia okresowe BHP są równie istotne. Kiedy należy przeprowadzić pierwsze szkolenie okresowe? To zależy od stanowiska i obowiązujących przepisów, jednakże pierwsze powinno odbyć się w ciągu roku od zatrudnienia.

To, co odróżnia ten rodzaj szkolenia od wstępnego BHP, to fakt, że przeprowadzone jest już w trakcie zatrudnienia. Jednak z okresowego szkolenia BHP można się zwolnić. Nie muszą się go podejmować osoby, które mają aktualne zaświadczenie o odbyciu go np. u byłego pracodawcy lub jeśli w okresie od 6 do 12 miesięcy miały je na podobnym stanowisku. 

Kursy okresowego BHP mogą być też przeprowadzane w różny sposób – w formie szkolenia, seminarium lub samokształcenia kierowanego.

Kto może być zwolniony ze szkolenia okresowego BHP?Kto może być zwolniony ze szkolenia okresowego BHP?Joanna Gościńska

Mimo to szkolenia BHP, zarówno wstępne, jak i okresowe, stanowią fundament bezpiecznej pracy. Pracodawcy mają obowiązek zadbać o to, by każdy pracownik był świadomy zagrożeń i wiedział, co należy zrobić w przypadku awaryjnych sytuacji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!