Jak zabezpieczyć dokumenty firmowe przed ransomware?

Co 14 sekund jedna firma pada ofiarą ataku oprogramowania ransomware. Złośliwe oprogramowanie nie dyskryminuje i może być niszczycielskie zarówno dla dużych korporacji, jak i małych firm. Powstaje zatem pytanie – jakie środki można podjąć, aby ograniczyć ryzyko cybernetyczne i chronić cenne zasoby biznesowe, w tym dokumenty?

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 31 stycznia 2024

Jak działa oprogramowanie ransomware?

Ransomware jest instalowane różnymi kanałami. Może zostać wymuszony na urządzeniu w wyniku złośliwej reklamy lub przypadkowo pobrany przez pracownika za pośrednictwem wiadomości e-mail typu phishing. Wraz z rozwojem pracy zdalnej niezabezpieczone punkty końcowe stają się podatne na wykorzystanie. Korzystanie z podatnego na ataki punktu dostępu — od publicznej sieci Wi-Fi po domowy router — może narazić całą firmę na ryzyko. Po rozpoczęciu infekcji złośliwe oprogramowanie może szybko przejąć kontrolę nad serwerem.

1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

Program ransomware szyfruje zawartość serwera, uniemożliwiając odzyskanie plików. Możesz utracić dostęp do ważnych informacji, od szczegółów klienta po całe bazy danych. Po zakończeniu tego procesu osoba atakująca zaproponuje przesłanie klucza szyfrowania za odpowiednią opłatą. Zapłacenie niekoniecznie gwarantuje koniec tej ciężkiej próby. Urzędnicy FBI radzą firmom, aby nie płaciły okupu, ponieważ nie ma gwarancji, że hakerzy dotrzymają warunków po zapłaceniu przez ofiarę. 

Raporty sugerują, że tylko około jedna czwarta ofiar oprogramowania ransomware odzyskuje swoje dane po zapłaceniu. Kiedy Twoja maszyna zostanie zainfekowana, pojawia się dylemat: obie strony tracą. Jeśli będziesz mieć szczęście i przestępca zdecyduje się wysłać Ci klucz, może to nie oznaczać końca Twoich kłopotów. Kiedy firma płaci okup, hakerzy postrzegają ją jako łatwy cel. Uleganie żądaniom okupu tylko zachęca do dalszych ataków, powodując bardziej długoterminowe szkody dla Twojej firmy. Według raportu SentinelOne prawie trzy czwarte wszystkich korporacji padło ofiarą kolejnego ataku po zapłaceniu okupu.

Jak zły może być cyberatak?

Koszty ataku ransomware mogą szybko wzrosnąć. Oprócz wymuszenia płatności firmy muszą wziąć pod uwagę koszty przestojów, utraty i zakłóceń danych, a także utratę reputacji. Wszystko to łącznie może kosztować przeciętną firmę blisko milion dolarów.

Nie oznacza to, że oprogramowanie ransomware to jedyna rzecz, o którą Twoja firma musi się martwić. Atakujący będą szukać wszystkiego, co może im przynieść korzyści, więc kradzież informacji o klientach to kolejny sposób, w jaki mogą osiągnąć zysk.

Wszelkiego rodzaju naruszenia naruszą zaufanie konsumentów, wyciek wrażliwych danych i doprowadzą do kosztownych procesów sądowych. W miarę jak ataki cybernetyczne ewoluują i rozprzestrzeniają się z roku na rok, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej firmy muszą planować i odpowiednio przygotowywać się na najgorsze.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak zapobiegać szkodom związanym z cyberatakami

Zainstaluj VPN na sprzęcie firmowym

Kluczowe znaczenie ma zabezpieczenie niezliczonej liczby urządzeń uzyskujących dostęp do baz danych i sieci wewnętrznych. Najprostszym i najbardziej kompleksowym podejściem jest zapewnienie pracownikom korzystania z VPN do szyfrowania i ochrony swoich maszyn.

Dzięki NordLayer możesz chronić wiele urządzeń i utrzymywać bezpieczne kanały komunikacji. Korzystanie z szyfrowania w celu ograniczenia ryzyka naruszenia punktu końcowego to świetny sposób na zabezpieczenie się przed złośliwym oprogramowaniem i hakerami. Twoi pracownicy będą często pierwszą linią obrony, dlatego regularne szkolenia w zakresie protokołów obowiązujących w branży mają kluczowe znaczenie. Upewnij się, że zwracasz uwagę wszystkich pracowników na nowe zagrożenia — szczególnie tych pracujących zdalnie — i wzmacniaj kulturę wspólnej odpowiedzialności  DevSecOps.

Fortinet: Ataki typu ransomware pozostają rzeczywistościąFortinet: Ataki typu ransomware pozostają rzeczywistościąMikołaj Frączak

Jak już ustaliliśmy, nie jest dobrym pomysłem płacenie okupu, gdy osoba atakująca już zaszyfrowała Twój serwer. Z tego powodu przydatne będzie regularne wykonywanie kopii zapasowych najważniejszych danych. Jeśli kiedykolwiek zostaniesz zaatakowany przez oprogramowanie ransomware, możesz użyć danych z kopii zapasowej, aby przywrócić utracone pliki i niezbędne bazy danych.

Aby walczyć z dzisiejszymi zagrożeniami cybernetycznymi, potrzebujesz rozwiązań jutra. W obliczu rosnącej cyberprzestępczości zabezpieczenie danych, systemów i sieci Twojej firmy jest kluczem do przetrwania w erze cyfrowej. Przejmując kontrolę nad bezpieczeństwem swojej firmy już teraz, torujesz drogę do jej przyszłego sukcesu.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!