Sztuczna inteligencja od Google będzie produkować leki

Nowe leki potrzebne są ludzkości jak tlen. Szczególnie w okresie postpandemicznym. Jeszcze przed koronawirusem ludzie borykali się z brakiem odpowiednich medykamentów na wiele chorób, a najbliższe lata mogą nie przynieść pozytywnych efektów. Dlatego ważne jest, aby światowe koncerny chciały zainwestować w badania i rozwój także branży farmaceutycznej.

  • Michał Górecki
  • /
  • 9 listopada 2021

SI w służbie producentów leków

Oczywiście światowe koncerny to robią, ale nie zawsze wykorzystują do tego innowacyjne technologie. Tym razem jest inaczej. Alphabet Inc. – konglomerat i holding powołany przez Google wyodrębnił kolejną spółkę – córkę. Nosi ona nazwę Isomorphic Labs i będzie odpowiedzialna za tworzenie leków. Oczywiście nie sama spółka i zatrudnieni w niej ludzie. Pomoże im sztuczna inteligencja.

- Na nowo wyobrażamy sobie cały proces odkrywania leków od pierwszych zasad z podejściem ukierunkowanym przede wszystkim na sztuczną inteligencję. Wierzę, że jesteśmy u progu niesamowitej nowej ery badań biologicznych i medycznych – stwierdził na blogu Alphabet Demis Hassabis, założyciel i dyrektor generalny właśnie Isomorphic Labs oraz znanej wszystkim spółki zajmującej się sztuczną inteligencją pod auspicjami Google, czyli DeepMind.

Czym będzie zajmować się nowa spółka w ramach Alphabet?

Isomorphic Labs to w pełni komercyjne przedsięwzięcie, którego misją jest ponowne wyobrażenie sobie całego procesu odkrywania leków od pierwszych zasad z podejściem opartym na sztucznej inteligencji, aby ostatecznie modelować i rozumieć niektóre z podstawowych mechanizmów życia. Przez ponad dekadę DeepMind był w awangardzie postępu w dziedzinie sztucznej inteligencji, często wykorzystując gry jako poligon do opracowywania systemów uczenia ogólnego przeznaczenia, takich jak AlphaGo. To program, który pokonał w grę GO mistrza świata w tej konkurencji.

Zdaniem Hassabisa ludzkość jest w ekscytującym momencie historii, w którym te techniki i metody stają się wystarczająco potężne i wyrafinowane, aby można je było zastosować w rzeczywistych problemach, w tym w samych odkryciach naukowych. — Jedno z najważniejszych zastosowań sztucznej inteligencji, jakie przychodzi mi do głowy, dotyczy badań biologicznych i medycznych i jest to obszar, którym z pasją zajmuję się od wielu lat. Teraz nadszedł właściwy czas, aby pójść do przodu a odpowiedzią będzie Isomorphic Labs – tłumaczy l ekspert.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Sztuczna inteligencja a uczenie maszynowe. Na czym polega różnica?Sztuczna inteligencja a uczenie maszynowe. Na czym polega różnica?Mikołaj Frączak

Jak można wykorzystać sztuczną inteligencję w medycynie

Pandemia wysunęła na pierwszy plan ważną pracę, którą genialni naukowcy i klinicyści wykonują każdego dnia, aby zrozumieć i zwalczać choroby. Fundamentalne wykorzystanie najnowocześniejszych metod obliczeniowych i sztucznej inteligencji może pomóc naukowcom przenieść ich pracę na wyższy poziom i znacznie przyspieszyć proces odkrywania leków.

Metody sztucznej inteligencji będą coraz częściej wykorzystywane nie tylko do analizy danych, ale także do budowania potężnych modeli predykcyjnych i generatywnych złożonych zjawisk biologicznych. Dowodem na to może być m.in. AlphaFold2.Zdaniem eksperta może istnieć wspólna podstawowa struktura między biologią i informatyką – mapowanie izomorficzne między nimi – stąd nazwa firmy.

Biologia jest prawdopodobnie zbyt skomplikowana i niechlujna, aby kiedykolwiek można ją było ująć w prosty zestaw zgrabnych równań matematycznych. Ale tak jak matematyka okazała się właściwym językiem opisu dla fizyki, biologia może okazać się idealnym rodzajem reżimu do zastosowania sztucznej inteligencji.‍

- Mamy nadzieję, że to dopiero początek tego, co stanie się radykalnie nowym podejściem do odkrywania leków. Jako pionierzy w powstającej dziedzinie „biologii cyfrowej”, z niecierpliwością czekamy na pomoc w zapoczątkowaniu niezwykle produktywnej nowej ery przełomów biomedycznych. Misją Isomorphic ma być wykorzystanie sztucznej inteligencji do przyspieszenia odkrywania leków i znalezieni lekarstwa na niektóre z najbardziej wyniszczających chorób ludzkości.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!