TAK dla nowych technologii i przełamywania barier. Laptopy dla uczniów

- Dzisiaj komputer jest niezbędnym narzędziem, które umożliwia sprawne posługiwanie się nowymi technologiami i przełamywanie barier w dostępie do edukacji. Uczniowie muszą mieć kompetencje cyfrowe, aby móc sprawnie poruszać się we współczesnym świecie – powiedział Janusz Cieszyński, pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 28 stycznia 2023

Laptopy dla uczniów

Uczniowie czwartych klas szkół podstawowych otrzyma komputery, które posłużą im do nauki, ale też rozrywki. Laptopy trafią do rąk 370 tysięcy uczniów w Polsce. - Zakupione komputery zostaną dostarczone bezpośrednio do organów prowadzących szkoły. W tym roku uruchomiony zostanie także przetarg na sprzęt komputerowy dla nauczycieli, a w roku kolejnym przetarg na sprzęt dla kolejnego rocznika uczniów - poinformował pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.

Ignacy Łukasiewicz ożył dzięki AIIgnacy Łukasiewicz ożył dzięki AIMonika Świetlińska

Wyrównywanie szans dzieci i młodzieży to jeden z fundamentów nowoczesnego społeczeństwa, dla którego wiedza stanowi podstawowy czynnik rozwoju gospodarczego. By tak się stało, każde dziecko musi mieć dostęp do komputera, do internetu.

- W tym roku zaczynamy program wieloletni, na który przeznaczymy 760 mln zł. Chcemy kupować laptopy dla każdego rocznika 4-klasistów — podkreślił minister Cieszyński.

Dlaczego 4-klasiści?

Jak zaznaczył minister, decyzja o tym, żeby rozpocząć rozwój kompetencji cyfrowych akurat u dzieci na tym etapie, była zgodna z rekomendacjami ekspertów.

Uczniowie zaczynają:

  • naukę większej liczby przedmiotów, niż w klasach 1-3,
  • zajęcia z informatyki,
  • podstawę programową, w której potrzebne są komputery,
  • rozwijać umiejętności cyfrowe na różnych lekcjach.

Dodatkowo nauczyciele będą mogli prowadzić zajęcia dla uczniów, którzy będą korzystać z takich samych laptopów, co również wyeliminuje czynnik nierówności. Ten program oznacza także stopniowe odchodzenie od podręczników i zeszytów ćwiczeń w tradycyjnej formie czyli książkowej, w ciężkim, szkolnym plecaku.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

- Nowoczesne nauczanie to wykorzystanie nowych technologii, rozwijanie kompetencji cyfrowych, ale też przekazywanie wiedzy w atrakcyjny sposób. Dlatego planujemy również zaopatrzyć w komputery nauczycieli – dodał minister Cieszyński.

FAQ ministra Cieszyńskiego

Na swoim profilu na LinkedIn minister Cieszyński odniósł się do wielu pytań i wątpliwości, wyjaśniając szczegółowo istotę programu.

1. Sprzęt to jedno, ale najważniejsze jest oprogramowanie…

Każdy komputer będzie wyposażony w legalny system operacyjny. Chcemy też zapewnić dostęp do pakietu biurowego.

Ataki na szkoły. Wyciekają wysoce poufne daneAtaki na szkoły. Wyciekają wysoce poufne daneMonika Świetlińska

2. Przecież to będzie siedlisko wirusów… Co z bezpieczeństwem?

Decyzja o przekazaniu sprzętu na własność determinuje, że oddajemy też władanie nad oprogramowaniem. To niesie ryzyka, ale w mojej ocenie korzyści jest więcej niż wad. Dla chętnych uruchomimy bezpłatny on-line’owy i telefoniczny service desk który pomoże w przypadku problemów (sprzęt będzie objęty 3-letnią gwarancją) przypomni o aktualizacjach oprogramowania i zapewni podstawowy kurs bezpieczeństwa w sieci. Korzystając ze sprzętu w sieci szkolnej komputery będą objęte ochroną przed szkodliwymi treściami, którą daje OSE. Równolegle pracujemy nad ustawą, której celem będzie zapewnienie wszystkim rodzicom bezpłatnego dostępu do filtra rodzicielskiego (jest już po konsultacjach, wkrótce pokażemy kolejną wersję).

3. Przecież oni sprzedadzą to w lombardach…

W ustawie, która zagwarantuje także kolejne edycje programu, zaproponujemy mechanizmy chroniące przed sprzedażą sprzętu przeznaczonego dla dzieci. Oczywiście wszystkich nadużyć nie wyeliminujemy, ale nie pozostawimy tego niezaadresowanego.

4. Pewnie chodzi o to, aby dać zarobić kolejnemu handlarzowi bronią…

Przetarg na zakup będzie realizowany przez Centrum Obsługi Administracji Rządowej, wyspecjalizowaną rządową jednostkę, która kupuje sprzęt dla urzędów. Nie kojarzę, aby te zakupy budziły istotne kontrowersje co do rzetelności. Wszystkie dokumenty przetargowe są dostępne tu: https://zamowienia.eb2b.com.pl/open-preview-auction.html/381702/dostawa-sprzetu-komputerowego-wraz-z-niezbednym-oprogramowaniem-na-potrzeby-organow-prowadzacych-szkoly-i-placowki-oswiatoweWarto też zauważyć, że jesteśmy na ukończeniu zakupów w ramach programu dzięki któremu 220 tysięcy komputerów trafiło do dzieci z rodzin byłych pracowników PGR. Tam także nie słyszałem o jakichkolwiek wątpliwościach co do okoliczności tych zakupów.Specyfikacja do przetargu została skonsultowana z CBA — uwagi Biura zostały wprowadzone do ostatecznej wersji.

5. Po co komputery, te pieniądze bardziej przydałyby się na podwyżki dla nauczycieli.

Rocznie na oświatę wydajemy ok. 100 mld złotych. Oznacza to, że zakup komputerów to niecały 1% wszystkich wydatków na ten cel. Gdyby każdemu nauczycielowi wypłacić z tych pieniędzy podwyżkę, to w przeliczeniu na etat byłoby to mniej niż 150 złotych miesięcznie – nie lekceważę tej kwoty, ale to nie jest gamechanger (w tym roku nauczycielskie pensje zgodnie z ustawą rosną o przeciętnie ponad 300 złotych)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!