Twój smartfon był szpiegowany przez Pegasusa? Można to sprawdzić przez aplikację

Mobile Verification Toolkit to aplikacja, dzięki której można się dowiedzieć czy byliśmy szpiegowani oraz zabezpieczyć na przyszłość. Niestety bez dużej wiedzy z zakresu programowania, a także kryminalistyki może to być trudne dla zwykłych użytkowników.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 28 listopada 2021

Pegasus szpieguje? Oto jak można się bronić

Każdy z nas chciałby się dowiedzieć, czy był szpiegowany. Nie każdy jednak ma tyle szczęścia w tej niezbyt komfortowej sytuacji z inwigilacją przez oprogramowanie szpiegujące Pegasus jak Ewa Wrzosek. Polska prokurator dowiedziała się o tym bezpośrednio z informacji przekazanej przez firmę Apple.W mediach pojawiło się ostatnio sporo informacji, że w zasadzie każdy użytkownik smartfona może sam sprawdzić, czy był na celowniku służb. Według doniesień wystarczy tylko pobrać odpowiednią aplikację.

Faktycznie Mobile Verification Toolkit (MVT to aplikacja), która została opracowana przez Amnesty International, organizację zajmującą się wszelkimi naruszeniami praw człowieka. Można ją pobrać bezpłatnie ze strony GitHub. Jej celem jest poszukiwanie śladów szpiegowania przez Pegasusa jak również inne programy szpiegujące. Nie wszystko jest jednak takie proste.

Czym jest MVT?

Mobile Verification Toolkit (MVT) to zbiór narzędzi, które upraszczają i automatyzują proces gromadzenia śladów kryminalistycznych, które są pomocne w identyfikacji potencjalnego naruszenia bezpieczeństwa urządzeń z systemem Android i iOS. Został opracowany i wydany przez laboratorium bezpieczeństwa Amnesty International w lipcu 2021 r. w kontekście projektu Pegasus wraz z techniczną metodologią kryminalistyczną i dowodami kryminalistycznymi.

Co ważne, MVT to narzędzie do badań kryminalistycznych przeznaczone dla technologów i badaczy. Korzystanie z niego wymaga zrozumienia podstaw analizy kryminalistycznej i korzystania z innych narzędzi programistycznych. Nie jest więc przeznaczone do samooceny przez samego użytkownika końcowego. — Jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo swojego urządzenia, poproś o pomoc eksperta – czytamy na stronie GitHub.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Boicie się technologii rozpoznawania twarzy? To w Polsce nie musicieBoicie się technologii rozpoznawania twarzy? To w Polsce nie musicieMikołaj Frączak

Czym jest oprogramowanie szpiegujące Pegasus?

Pegasus to oprogramowanie szpiegujące przeznaczone do instalacji na systemach iOS i Android opracowane i dystrybuowane przez izraelską firmę NSO Group. Zainfekowanie telefonu komórkowego może odbyć się za pośrednictwem jednej z trzech metod.

Jak działa oprogramowanie szpiegujące Pegasus?

Najczęściej zainfekowanie urządzenia zachodzi poprzez wejście w link przesłany za pośrednictwem poczty elektronicznej. Otwarcie linku rozpoczyna parowanie urządzenia z serwerem, który infekuje urządzenie. Drugi sposób, bazujący na wykorzystaniu komunikatora internetowego, nie wymaga interakcji z linkiem. Wystarcza same jego wyświetlenie. Trzeci sposób zainfekowania telefonu wykorzystuje połączenie telefoniczne, którego odebranie nie jest konieczne do instalacji Pegasusa (wystarcza samo przesłanie sygnału).

Pegasus a Apple

Firma Apple złożyła pozew przeciwko NSO Group i jej spółce macierzystej, aby pociągnąć ją do odpowiedzialności za inwigilację i atakowanie użytkowników Apple. Skarga zawiera nowe informacje na temat tego, w jaki sposób NSO Group infekowała urządzenia ofiar za pomocą oprogramowania szpiegującego Pegasus. Aby zapobiec dalszym nadużyciom i szkodom dla swoich użytkowników, Apple chce zakazać NSO Group korzystania z jakiegokolwiek oprogramowania, usług lub urządzeń firmy z Cupertino. Apple ogłosił również dotację w wysokości 10 milionów dolarów na wsparcie badaczy i rzeczników zajmujących się cybernadzorem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!