Wyciek danych z Budżetu Obywatelskiego? Gdańsk dementuje

Dane obywateli wspierających projekty z Budżet Obywatelskiego zostały upublicznione bezprawnie na stronie poświęconej BO? Miasto Gdańsk zaprzecza doniesieniom medialnym i mówi o ewentualnej pomyłce autorów projektów.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 10 stycznia 2022

Sygnał o wycieku danych

Na jednym z prawicowych profili na Facebooku o charakterze polityczno – prześmiewczym pojawiły się informacje, jakoby w Gdańsku nastąpił wyciek danych osobowych obywateli miasta. Dotyczyć to miało osób związanych z przedstawionymi kilka miesięcy temu propozycjami do budżetu obywatelskiego.

- Mija właśnie kolejny miesiąc, jak na stronach z projektami Budżetu Obywatelskiego znajdują się pełne dane osób wspierających "Doposażenie placów zabaw w Parku im. Reagana" — imię, nazwisko, pełen adres zamieszkania oraz podpisy – brzmi treść komentarza na Facebooku.

Gdańsk dementuje: Żadnego wycieku danych nie było

Miasto Gdańsk wydało specjalne oświadczenie w sprawie jak twierdzi nieprawdziwych informacji o wycieku danych z Budżetu Obywatelskiego.

W związku z tym, że w przestrzeni medialnej pojawiły się nieprawdziwe informacje o wycieku danych z gdańskiej platformy Budżetu Obywatelskiego, informujemy:

- Nieprawdą jest, że doszło do wycieku danych z systemu Budżetu Obywatelskiego.- Listy poparcia wniosków zostały załączone przez autorów projektów, którzy samodzielnie umieszczali i opisywali je w systemie oraz dodawali załączniki.- Listy poparcia zostały załączone przez dwóch wnioskodawców do czterech projektów.- Podpisy poparcia projektu są wymagane ustawowo, zbierane przez wnioskodawców i składane wraz z projektem. W powyższym przypadku, prawdopodobnie omyłkowo, zostały też dołączone do systemu.- Niezwłocznie po otrzymaniu informacji, że użytkownicy systemu (dwóch wnioskodawców) opublikowali dane osobowe, załączniki zostały usunięte z systemu, a podjęcie dalszych działań będzie uzależnione od konsultacji z Inspektorem Ochrony Danych.

Jak sprawdzić, czy nasze dane osobowe wyciekły?Jak sprawdzić, czy nasze dane osobowe wyciekły?Jan Wróblewski

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

- W tej edycji Budżetu Obywatelskiego złożono ponad 700 wniosków. Na etapie weryfikacji są one edytowane także przez wnioskodawców. Dbając o jak najszerszą informację o złożonych projektach udostępniamy dla mieszkańców wszystkie opisy projektów wraz z informacją o weryfikacji. W przypadku czterech wniosków, złożonych przez dwóch wnioskodawców, załączono także listy, co nie zostało zauważone przed głosowaniem. W przyszłej edycji wprowadzimy na każdym etapie, dodatkowe zabezpieczenia przy weryfikacji załączników – komentuje Sylwia Betlej, p.o. dyrektor Biura Ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami miasta Gdańska.

Wyciek danych – obowiązek poinformowania UODO

Niezależnie od ww. sytuacji, warto pamiętać, jakie mamy obowiązki, kiedy jesteśmy administratorami danych osobowych. Wyciek danych nie jest przyjemną informacją dla żadnego administratora – to fakt. Nie można jednak zapominać o podstawowych zadaniach. Warto przypomnieć, że zgodnie z polskim prawem każdy administrator danych jest zobowiązany do zgłaszania naruszeń ochrony danych osobowych do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy naruszenie stwarza prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka naruszenia praw lub wolności osób fizycznych. Brak dostępu administratora do danych osobowych jest także naruszeniem ochrony danych. Zgłoszenia można dokonać zarówno elektronicznie, jak i za pośrednictwem poczty.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!