Wyrok ETPC w sprawie inwigilacji w Polsce

Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał 28 maja 2024 roku przełomowe orzeczenie w sprawie Pietrzak, Bychawska-Siniarska i inni przeciwko Polsce. Skarżący, reprezentujący organizacje pozarządowe oraz mecenas Pietrzak, zakwestionowali polskie przepisy pozwalające służbom na zbieranie informacji o obywatelach pod pretekstem walki z przestępczością i zagrożeniami dla bezpieczeństwa publicznego. ETPC uznał, że przepisy te naruszają prawo do poszanowania życia prywatnego, co może mieć szerokie konsekwencje dla polskiego ustawodawstwa dotyczącego ochrony danych osobowych.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 31 maja 2024

Naruszenie prawa do prywatności

W wydanym orzeczeniu ETPC stwierdził, że polskie przepisy dotyczące kontroli operacyjnej, zatrzymywania danych telekomunikacyjnych i wykorzystywania ich przez służby, a także niejawnego nadzoru prowadzonego na podstawie ustawy antyterrorystycznej, naruszają art. 8 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (EKPC).

W Polsce 41% firm unika niepewnych partnerówW Polsce 41% firm unika niepewnych partnerów Monika Świetlińska

Trybunał podkreślił, że możliwe jest zbadanie zaskarżonych przepisów bez konieczności udowodnienia przez skarżących, że inwigilacja faktycznie miała miejsce. Sama obecność takich przepisów stanowi nieuzasadnioną ingerencję w prawo do prywatności.

Reakcja Prezesa UODO

Wyroki ETPC, szczególnie te dotyczące interpretacji art. 8 EKPC, są istotne również dla działań Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Prezes UODO, zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z 2018 roku, ma prawo do kierowania wystąpień zmierzających do zapewnienia skutecznej ochrony danych osobowych.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Prezes UODO z zadowoleniem przyjął deklarację Ministra Sprawiedliwości oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o natychmiastowym podjęciu działań zmierzających do wykonania wyroku ETPC.

Konieczne zmiany w polskim prawie

Obecnie w Sejmie procedowany jest rządowy projekt ustawy – Prawo komunikacji elektronicznej, wdrażający dyrektywę ustanawiającą Europejski kodeks łączności. Prezes UODO zgłaszał zastrzeżenia do tego projektu, wskazując na niezgodność modelu retencji i udostępniania danych telekomunikacyjnych z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE i wyrokiem ETPC.

Wskazane jest również ponowne rozpatrzenie przepisów dyrektywy policyjnej dotyczącej przetwarzania danych osobowych przez organy ścigania, szczególnie w kontekście nadzoru nad służbami oraz realizacji praw osób, których dane są przetwarzane.

Co wchodzi w skład tajemnicy przedsiębiorstwa?Co wchodzi w skład tajemnicy przedsiębiorstwa?Katarzyna Leszczak

Prezes UODO zapowiedział podjęcie działań zmierzających do pilnych zmian w polskim ustawodawstwie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi: UODO

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!