Zabezpieczanie danych przy wysyłce mailowej

Badanie ClickMeeting pokazuje, że tylko 20% użytkowników nie obawia się o swoje dane, a 41% czuje się bezpiecznie online. Wobec wszechobecnej technologii e-mail jako narzędzie do przesyłania dokumentów jest powszechny, oferując szybkość i wygodę. Mimo to, nie można ignorować zagadnień bezpieczeństwa, tak podstawowych przy korzystaniu z tej formy komunikacji.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 5 kwietnia 2024

Odczuwalne luki w cyberbezpieczeństwie według badania ClickMeeting

Badanie przeprowadzone przez ClickMeeting ujawnia, że niemal jedna trzecia respondentów nie ufa bezpieczeństwu danych online, a 52% twierdzi, że zna narzędzia zwiększające cyberbezpieczeństwo.

Jednak 28% przyznaje, że nie jest zaznajomiona z takimi rozwiązaniami, a 20% nigdy nie szukało informacji na ten temat. Tylko 36% badanych deklaruje, że dba o swoją prywatność online z należytą starannością, podczas gdy 56% robi to sporadycznie, nie przywiązując do tego dużej wagi.

Ryzyka związane z wysyłką mailową

Wysyłanie dokumentów e-mailem niesie ryzyko błędów ludzkich, takich jak wysłanie do niewłaściwego adresata, co może prowadzić do niechcianego ujawnienia danych. Oszustwa typu phishing i inne metody wyłudzania informacji mogą zagrażać bezpieczeństwu poufnych danych.

Meta i Google ograniczają dostęp do informacji na temat zdrowia reprodukcyjnegoMeta i Google ograniczają dostęp do informacji na temat zdrowia reprodukcyjnego Joanna Gościńska

Niezabezpieczona korespondencja jest łatwym celem dla cyberprzestępców, którzy mogą przechwycić i uzyskać dostęp do zawartości dokumentów, co zagraża prywatności i może skutkować wyciekiem informacji.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

- Wysyłanie dokumentów mailem może być bezpieczne, jeśli stosujemy odpowiednie środki ostrożności. Dwuetapowa weryfikacja, ochrona przed złośliwym oprogramowaniem, silne hasła, a także szyfrowanie to tylko niektóre z kluczowych elementów, które warto wziąć pod uwagę. Pamiętajmy, że dbanie o bezpieczeństwo informacji jest wspólnym wysiłkiem nadawców i odbiorców. W związku z tym warto zastanowić się, czy zastosowane środki ochrony są wystarczające, aby zapewnić poufność i integralność naszych danych – mówi Marta Fila, członek zarządu AIQLabs, właściciela marek SuperGrosz i „Kupuj Teraz – zapłać później”.

Praktyki dla bezpiecznej wymiany dokumentów

Aby bezpiecznie wysyłać ważne dokumenty e-mailem, istnieje kilka sprawdzonych metod. Wprowadzenie dwuetapowej weryfikacji do konta e-mail dodaje kolejną warstwę zabezpieczeń, znacząco utrudniając niepowołanym dostęp.

Niezbędne jest również zainstalowanie i regularna aktualizacja oprogramowania antywirusowego, co zmniejsza ryzyko ataków malware i przechwycenia danych.

Bezpieczeństwo i ochrona danych osobowych w sklepie internetowymBezpieczeństwo i ochrona danych osobowych w sklepie internetowymRafał Stępniewski

Nadawcy i odbiorcy powinni stosować silne, unikalne hasła do swoich skrzynek mailowych, co ogranicza możliwość włamań. Szyfrowanie end-to-end jest kolejnym kluczowym elementem ochrony, umożliwiającym, aby treść wiadomości była czytelna wyłącznie dla jej zamierzonego odbiorcy.

Dodatkowo, zaleca się unikanie publicznych sieci Wi-Fi podczas przesyłania poufnych informacji, by zminimalizować ryzyko przechwycenia danych przez nieuprawnione osoby.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!