100 tys. wpisów na liście ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami www

Jednym z najskuteczniejszych narzędzi poprawy cyberbezpieczeństwa w Polsce jest lista ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami internetowymi. Jest już na niej ponad 100 tys. rekordów.

  • Damian Jemioło
  • /
  • 27 marca 2023

Trzeci rok funkcjonowania listy CERT

Od marca 2020 r., lista ostrzeżeń prowadzona przez zespół CERT Polska stale się powiększa i właśnie osiągnęła kolejny rekord zapisanych domen. Obecnie liczy 100 tys. wpisów. Jednak to, co jest najważniejsze, to fakt, że lista ta skutecznie chroni polskich internautów przed atakami cyberprzestępców. 

W samym tylko 2022 roku udało się zatrzymać blisko 21 mln prób wejścia na strony, które wyłudzają dostępy do kont bankowych, dane osobowe oraz hasła do mediów społecznościowych. CERT Polska chwali się, że gdyby nie ich lista, to każda z tych prób mogłaby zakończyć się dla internautów poważną szkodą dot. cyberbezpieczeństwa. 

CERT Polska ostrzega: Poważna podatność w firewallachCERT Polska ostrzega: Poważna podatność w firewallachMikołaj Frączak

– Cieszę się, że narzędzie tworzone i obsługiwane przez CERT Polska tak skutecznie chroni Polaków. I że będzie wzmocnione prawnie, ponieważ jego funkcjonowanie zostanie uregulowane w ustawie o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej, która aktualnie jest na etapie prac w Sejmie. Dziękuję wszystkim, którzy tę stronę tworzą: osobom i podmiotom, które przesyłają nam zgłoszenia – poprzez SMS-y, maile lub formularz na stronie incydent.cert.pl. I tym, którzy tę listę wykorzystują – dostawcom usług internetowych, operatorom komunikacyjnym. Bez naszych wspólnych działań, bez prawdziwej współpracy nie powstałaby tak dobrze funkcjonująca lista, a poziom cyberbezpieczeństwa w Polsce byłby na pewno niższy – mówił Sebastian Kondraszuk, kierownik działu CERT Polska.

Lista od CERT będzie się dalej rozwijać

Dokładnie trzy lata minęły od utworzenia i udostępnienia listy ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami. CERT chwali się, że może już jednoznacznie stwierdzić, iż narzędzie to świetnie sprawdza się w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Nawet w trudnych czasach, takich jak pandemia COVID-19 i wojna w Ukrainie.

Pozytywna ocena skuteczności listy jest potwierdzona przez planowane wzmocnienie jej statusu prawnego w ramach ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Zgodnie z projektem ustawy, lista opracowywana przez CERT Polska ma przestrzegać przed „stronami internetowymi wyłudzającymi dane, w tym dane osobowe oraz doprowadzającymi użytkowników internetu do niekorzystnego rozporządzenia ich majątkiem”. Cel i metoda funkcjonowania listy pozostają niezmienione, ale jej status zostanie wzmocniony.

CERT Polska ostrzega przed groźnym „malspamem”CERT Polska ostrzega przed groźnym „malspamem”Martyna Kowalska

Sebastian Kondraszuk stwierdził, że lista ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami nadal jest rozwijana. A jej zaplecze jest stale optymalizowane. Wszystko po to, aby minimalizować ryzyko oszustwa. Dzięki temu czas pomiędzy otrzymaniem zgłoszenia o wiadomościach rozsyłanych przez przestępców a wpisaniem na listę nowej domeny wyłudzającej dane, będzie maksymalnie krótki.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!