Z aplikacji Diia.pl nie mogą korzystać dzieci. Błąd proceduralny

Z aplikacji Diia.pl potwierdzającej status uchodźcy z Ukrainy nie mogą korzystać osoby, które mają mniej niż 13 lat. O tym absurdalnym problemie napisał do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich. Co istotne elektroniczny profil utworzony w Diia.pl jest jedynym dokumentem elektronicznym, który poświadcza tożsamość, status oraz legalność pobytu w Polsce. Bez niego dalsza podróż za granicę jest bardzo utrudniona. 

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 29 marca 2023

Co mówi o sytuacji polskie prawo?

Nowelizacja specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy ze stycznia 2023 roku mówi, że dokument elektroniczny “diia.pl” poświadcza tożsamość oraz status uchodźcy jego okaziciela. Co istotne, to jedyny tego typu dokument, który stanowi potwierdzenie prawa do pobytu w Polsce oraz fakt, że zostaliśmy objęci ochroną tymczasową. 

Ukraińskie e-prawo jazdy w komórce uznawane w Polsce jak tradycyjne?Ukraińskie e-prawo jazdy w komórce uznawane w Polsce jak tradycyjne?Mikołaj Frączak

Paradoks polega na tym, że takiego dokumentu nie mogą otrzymać osoby, które nie ukończyły 13. roku życia. To efekt błędów proceduralnych — by móc korzystać z aplikacji należy mieć założony profil zaufany. A ten z kolei jest tylko dla osób, które mają pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Osiąga się ją z chwilą ukończenia 13 lat.  

Co ważne, najmłodsi uchodźcy z Ukrainy mają dużo możliwości potwierdzenia swojej tożsamości innymi dokumentami. Jednak żaden typ z tych dokumentów nie jest alternatywą dla Diia.pl. Taką formę oczywiście spełnia fakt, że nadano im numer PESEL, ale w kontakcie z organami innych państw np. UE nie mają dokumentu przedstawiającego ich status. Przez to nie mogą swobodnie podróżować. 

Sposoby rozwiązania problemu 

Rzecznik Praw Obywatelskich wskazał proste rozwiązanie problemu. To wygenerowanie w aplikacji dorosłego opiekuna dodatkowego dokumentu, zawierającego dane małoletniego do 13. roku życia. Zwrócił on także uwagę na położenie osób z niektórymi niepełnosprawnościami i starszych, których dostęp do aplikacji może być utrudniony bądź niemożliwy.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Warto jeszcze wspomnieć, że okazanie dokumentu Diia.pl wymaga każdorazowo połączenia z internetem, dlatego korzystanie z niego za granicą może być kosztowne i utrudnione. 

Tymczasowy dokument elektroniczny dla obywateli Ukrainy

Czym jest aplikacja Diia? W odpowiedzi na kwestię przemieszczania się obywateli Ukrainy w strefie Schengen, 12 lipca 2022 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało Komisji Europejskiej zgłoszenie dotyczące tymczasowego dokumentu Diia.pl. Dokument ten ma na celu ułatwienie przekraczania granicy zewnętrznej UE oraz legalizację pobytu obywateli Ukrainy w Polsce. Informacje na ten temat zostały także udostępnione państwom członkowskim UE oraz państwom stowarzyszonym ze strefą Schengen.

Nowy rodzaj cyberataku wymierzonego w UkrainęNowy rodzaj cyberataku wymierzonego w UkrainęMichał Górecki

Dokument Diia.pl jest elektronicznym odpowiednikiem klasycznych dokumentów potwierdzających legalność pobytu i uprawniających do przekraczania granicy zewnętrznej UE. Działa on w połączeniu z ważnym dokumentem podróży i pozwala na przemieszczanie się w ramach strefy Schengen przez 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu. Dokument ten dotyczy obywateli Ukrainy oraz innych cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Diia.pl jest dostępny za pośrednictwem aplikacji mobilnej mObywatel, którą można zainstalować na smartfonach z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aby uzyskać więcej informacji o możliwości zainstalowania dokumentu Diia.pl, można odwiedzić stronę internetową poświęconą temu tematowi.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zgłosiło także Komisji Europejskiej zaświadczenie o korzystaniu z ochrony czasowej jako dokument pobytowy dla osób objętych ochroną czasową o obywatelstwie innym niż ukraińskie. Zaświadczenie to jest wydawane przez Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców i ma na celu ułatwienie podróżowania dla osób korzystających z ochrony czasowej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!