Abonament RTV: Wysokość opłat w 2023 roku

rnChoć coraz więcej osób z roku na roku rezygnuje z opłacenia abonamentu rnRTV, nadal to jest w Polsce obowiązkiem. Z kolei uchylanie się od opłatyrn wiąże się z potencjalną karą. Uiszczania opłaty abonamentowej pilnują rnpracownicy m.in. Poczty Polskiej. Ile wyniesie opłata w 2023 roku?rnrn

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 31 maja 2022

KRRiTV podwyższa od 2023 roku stawki abonamentu radiowo-telewizyjnego — podano w rozporządzeniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Wysokość opłaty abonamentowej w 2023 roku ustalona została na mocy rozporządzenia KRRiT z 2022 r. w sprawie wysokości opłat
abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w
2023 r.

Abonament RTV 2023 – ile wynosi

Podstawowe, miesięczne stawki abonamentu RTV na 2023 r. wyniosą:
— za używanie odbiornika radiofonicznego — 8,70 zł wobec 7,50 zł w 2022 roku,
— za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego — 27,30 zł wobec 24,50 zł w 2022 roku.

Płacisz wcześniej, otrzymujesz zniżkę

Użytkownicy odbiorników, którzy. uiszczą opłatę abonamentową
za cały rok, otrzymują 10-procentową zniżkę. Przez cały rok można również skorzystać z pozostałych zniżek z tytułu wnoszenia opłat za
okres dłuższy niż 1 miesiąc. Użytkownik odbiorników może skorzystać ze zniżki, o ile wnosi opłatę z wyprzedzeniem, tj. w terminie do 25. dnia
pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 – czy trzeba kupować nowy telewizor?Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 – czy trzeba kupować nowy telewizor?Mikołaj Frączak

Kto musi płacić abonament?

Osoby fizyczne wnoszą jedną opłatę abonamentową, niezależnie od ilości
używanych odbiorników radiofonicznych lub telewizyjnych w tym samym gospodarstwie domowym oraz w samochodzie stanowiącym ich własność.
Gospodarstwem domowym w rozumieniu ustawy o opłatach abonamentowych, jest zespół osób mieszkających i utrzymujących się wspólnie lub jedna
osoba utrzymująca się samodzielnie.

Instytucje muszą wnieść opłatę

Jedną opłatę bez względu na liczbę posiadanych odbiorników radiofonicznych
lub telewizyjnych w tym samym budynku, lub zespole budynków wnoszą zgodnie z art. 2. ust. 5 pkt 2 ustawy o opłatach abonamentowych
publiczne zakłady opieki zdrowotnej, sanatoria, żłobki, publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne systemu oświaty, państwowe i
niepaństwowe szkoły wyższe i domy pomocy społecznej. Pozostałe podmioty mają obowiązek uiszczania opłat za wszystkie posiadane odbiorniki
radiofoniczne lub telewizyjne, w tym również odbiorniki w samochodach służbowych.

Pracodawcy też muszą płacić

Pracodawca odpowiada za sprawy organizacyjne związane z miejscem pracy i jest
zobowiązany do zarejestrowania oraz wnoszenia opłat abonamentowych za wszystkie odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne używane w miejscu
pracy, bez względu na to czyją są własnością. W przypadku używania prywatnego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego przez pracownika
w miejscu pracy odpowiedzialność za brak rejestracji odbiorników ponosi pracodawca. Pracodawca może zakazać pracownikom używania
niezarejestrowanych odbiorników lub zobowiązać pracownika do rejestracji prywatnego odbiornika na dane osobowe pracownika oraz adres firmy i
wnoszenia opłat. Dowód zarejestrowania należy przechowywać w miejscu pracy.


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia o którym mowa w akrtykule?

Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!