Czy użytkownicy smartwatchy są zdrowsi?
Jak dbamy o siebie na co dzień? Aby poznać odpowiedź na to pytanie Samsung zapytał ponad 1000 polskich internautów, jak oceniają swoje nawyki żywieniowe, codzienną aktywność, a także jak odpoczywają i monitorują swoje zdrowie.
- Michał Górecki
- /
- 31 maja 2022
Kluczowe wnioski z badania
Jak wynika z badania 57 proc. internautów jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia, jednak zaledwie 34 proc. z nich monitoruje podstawowe parametry swojego ciała. Użytkownicy smartwatchy o 20 punktów procentowych lepiej oceniają stan swojego zdrowia w porównaniu z osobami, które z nich nie korzystają. Korzystanie z elektronicznych asystentów wpływa na bardziej świadome dbanie o siebie, zarówno jeśli chodzi o dietę, jakość odpoczynku, aktywność fizyczną, jak i szeroko pojętą profilaktykę zdrowotną.
Dieta – teoria kontra praktyka
Polscy internauci, którzy wzięli udział w badaniu, bardzo optymistycznie oceniają swój sposób odżywiania. Blisko 70 proc. badanych uważa swoją dietę za zdrową, choć 40 proc. z nich nie zwraca uwagi na kaloryczność swoich posiłków, co trzeci jada nieregularnie, a 38 proc. podjada między posiłkami. Jednocześnie 44 proc. respondentów przyznaje, że nie korzysta z żadnych narzędzi do monitorowania spożytych kalorii.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Co ciekawe, osoby, które korzystają na co dzień ze smartwatchy częściej oceniają swoją dietę jako zdrową (81 proc.) w porównaniu z tymi, które z nich nie korzystają (62 proc. ). Użytkownicy inteligentnych zegarków częściej też zwracają uwagę na kaloryczność spożywanych posiłków (39 proc. ) w porównaniu z osobami, które nie korzystają ze smartwatchy (19 proc. ).
Śpimy dużo, chcemy bardziej świadomie monitorować swój wypoczynek
Co do tego, że wysypianie się jest ważnym elementem naszego zdrowia ankietowani są niemal w pełni zgodni (90 proc. ). Jak wynika z badania, śpimy średnio między 6 a 8 godzin na dobę. Co ciekawe, 57 proc. respondentów ocenia długość swojego snu jako odpowiednią, jednak zaledwie 17 proc. z nich kontroluje parametry swojego snu. Są to głównie osoby korzystające ze smartwatchy. Osoby, które ich nie posiadają, praktykują monitoring snu zaledwie w 4 proc..
Dopłata do dekodera lub telewizora. Co grozi za podanie nieprawdziwych danych?Michał Górecki
Przy czym w tej grupie niemal co 5 respondent chciałby zacząć mierzyć parametry swojego snu. Średnio co druga osoba, która nie kontroluje właściwości swojego snu przyznaje, że nie wie, jak miałaby to robić, a średnio co trzecia z nich twierdzi, że nie ma ku temu odpowiednich narzędzi pomiarowych.
Użytkownicy smartwatchy bardziej aktywni
Prawie 75 proc. ogółu badanych deklaruje, że uprawia aktywność fizyczną co najmniej raz w tygodniu. Również w tym obszarze dominują posiadacze smartwatchy – aż 19 proc. procent z nich trenuje codziennie (o 10 proc. więcej niż w przypadku osób nie korzystających z inteligentnych zegarków). Najczęściej podejmowane przez badanych formy aktywności to spacery (53 proc. ), jazda na rowerze (43 proc. ), gimnastyka (28 proc. ) oraz bieganie (26 proc. ), a blisko połowa z nich jest zadowolona z poziomu swojej sprawności fizycznej.
Co znamienne, posiadacze smartwatchy lepiej oceniają poziom swojej fizycznej sprawności niż osoby nie korzystające z nich. Użytkownicy smart zegarków częściej wskazują aktywność fizyczną jako ważny aspekt swojego życia (77 proc. ) w porównaniu do osób, które z nich nie korzystają (58 proc. ).
Pokaż mi swój zegarek, a powiem Ci jak dbasz o siebie
Choć 57 proc. uczestników badania jest zadowolonych ze swojego stanu zdrowia, zaledwie 34 proc. z nich monitoruje podstawowe parametry ciała, takie jak ciśnienie krwi, tętno, poziom tlenu we krwi, temperaturę, wagę, BMI, itp. Również w tym przypadku użytkownicy smartwatchy zdają się bardziej świadomie podchodzić do troski o swoje zdrowie – 28 proc. częściej monitorują oni powyższe parametry w porównaniu do osób nie korzystających ze smartwatcha.
Co bardzo istotne, korzystanie z elektronicznych asystentów przekłada się również na systemowe dbanie o swoje zdrowie. Okazuje się, że ich użytkownicy 11 proc. częściej umawiają się na wizyty lekarskie i 13 proc. częściej wykonują badania profilaktyczne w porównaniu z osobami, które z nich nie korzystają.Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Samsung przez agencję SW RESEARCH.
Źródło: Samsung
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?