Android GO — okrojona wersja oprogramowania dla low-endów. Co ją wyróżnia?

Oprogramowanie od Google występuje w kilku różnych wersjach. Oczywiście najpopularniejszy jest klasyczny Android, który stał się już najczęściej instalowanym systemem operacyjnym na świecie, jednak to nie jedyna wersja tego ekosystemu. Co powinniśmy wiedzieć o Android GO?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 14 lipca 2021

Czym wyróżnia się Android GO?

Aby zdać sobie sprawę z tego, dlaczego ten system operacyjny w ogóle powstał, trzeba zdać sobie sprawę z tego, w jaki sposób Google dzieli rynki, na których dystrybuowane są urządzenia z tym systemem operacyjnym. Firma stosuje podział na rynki rozwinięte (do którego od pewnego czasu należy i Polska) oraz na rynki wschodzące.

W tym gronie można wskazać między innymi na kraje z Ameryki Południowej, Afryki, a nawet Indie. To ogromne rynki zbytu, gdzie zdecydowana większość producentów wciąż bazuje na sprzedaży urządzeń, które przede wszystkim wyróżniają się niską ceną.

Działa tutaj prosta zależność — im niższa kwota zakupu, tym gorsza specyfikacja techniczna. A im gorsza specyfikacja, tym większe szanse na to, że system operacyjny od Google nie będzie działał wystarczająco szybko i wydajnie. 

Android GO to można więc rozumieć jako odpowiedź na wyzwania, jakie przed deweloperami rzucają urządzenia, które mają na przykład tylko 1 GB pamięci RAM oraz archaiczne jak na obecne czasy procesory. System jest odchudzony ze wszystkich kluczowych funkcjonalności. Nawet aplikacja od Google, jak Chrome czy Gmail są tutaj o uproszczone względem ich tradycyjnych odpowiedników. 

Historia Android GO

Google dostrzegło potencjał w urządzeniach z niższej półki cenowej i jakościowej już w 2017 roku. Właśnie wtedy oficjalnie zaprezentowano oprogramowanie, a także omówiono główne cele i zadania, jakie przed nim stoją. Po stronie ciekawostek można wskazać na to, że także w Polsce oficjalnie ukazało się kilka smartfonów z tym systemem. 

Fałszywe e-mailami z rozliczeniem za oprogramowanie antywirusoweFałszywe e-mailami z rozliczeniem za oprogramowanie antywirusoweJan Wróblewski

Pierwsza wersja Androida GO bazowała na Androidzie Oreo (8.1). Platforma została ciepło przyjęta przez rynek, także nikogo nie powinno dziwić, że powstały jej kolejne wersje. Najnowsza na dziś dzień wersja bazuje na Androidzie 11 i została udostępniona w drugiej połowie 2020 roku.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Mimo tego, że system operacyjny pod wieloma względami jest okrojony, to wciąż oferuje on pełną kompatybilność z usługami Google. Można więc korzystać ze swojej poczty, pobierać wybrane aplikacje ze Sklepu Play czy surfować po internecie.

Jakie nowe smartfony pracują pod kontrolą Androida GO?

W 2021 roku swoje urządzenia napędzane tym oprogramowaniem wydało tylko czterech producentów. Najwięcej takich smartfonów — bo aż cztery — wprowadziła na rynek Nokia. Szczególnie interesująco wygląda specyfikacja Nokii C20 Plus, która ma na wyposażeniu aż 3 GB pamięci RAM. Na tle innych urządzeń z GO, to spory skok.

Użytkownicy mogą też kupić Motorolę E6i, która wyróżnia się całkiem niezłym — jak na swoją cenę i specyfikację — aparatem głównym, a także Realme C11 (edycja 2021). Wiele wskazuje na to, że są to wszystkie urządzenia z Androidem GO, które zobaczymy w tym roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!