Atak hakerski na polską rafinerię?

Rosyjska grupa hakerska, która może mieć związek z FSB, próbowała dokonać ataku na rafinerię jednego z państw NATO.

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 27 grudnia 2022

O próbie ataku pisze Cyberdefence24.  Od momentu, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, znacząco wzrosła liczba cyberataków na podmioty z różnych branż. Działania kierowane są stronę Ukrainy, a także państw, które wspierają Ukrainę.

Jedną z ostatnich prób ataku cybernetycznego przeprowadziła prawdopodobnie grupa „Gamaredon” (znana też jako Armageddon, Primitive Bear i ACTINIUM). Przypisuje się jej związki z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB)

Atak hakerski na rafinerię

Jak podaje Cyberdefence24, powołując się na informacje zespołu „Unit 42” firmy Palo Alto, w ciągu ostatnich 10 miesięcy pojawiło się ponad 500 nowych domen powiązanych z hakerami, 200 próbek i innych wskaźników włamań. Jak wskazują w raporcie, to potwierdza, że grupa prowadziła kampanie phishingowe z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania z myślą o realizacji różnych celów.

Zwykle grupa atakowała podmioty ukraińskie. Coraz częściej jednak używano wabików w języku angielskim. To więc świadczy o tym, że grupa próbuje zdobywać dane również krajów należących do NATO. Wśród jednej z bardziej spektakularnych akcji była próba zhakowania „dużej firmy zajmującej się rafinacją ropy naftowej w państwie NATO”. Specjaliście nie przekazują informacji, jaki kraj został zaatakowany. Wiadomo jedynie, że atak odbył się 30 sierpnia i zakończył niepowodzeniem.

Grupa Gamaredon wykorzystuje zwykle do ataków spear-phishingu. Polega na rozesłaniu do określonych osób wiadomości, zawierających plik Word lub inny załącznik. Po kliknięciu, na urządzeniu instalowało się złośliwe oprogramowanie. Zdaniem specjalistów rosyjscy hakerzy nie stosują zbyt wyrafinowanych metod ataku. Większość ataków opiera się o zwykły phishing.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!