Zespół powypadkowy. Czym jest? Kto go powołuje?

Wielu sytuacji nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Jedną z nich jest wypadek w pracy. Wydaje nam się, że wykonujemy swoją pracę w sposób bezpieczny. Czasami gubi nas rutyna i nawet w bardzo dbającym o bezpieczeństwo zakładzie pracy zdarza się wypadek. W takiej sytuacji po udzieleniu niezbędnej pomocy pracownikowi należy powołać zespół powypadkowy. Czym jest? Kto go powołuje?

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 10 stycznia 2023

Zespół powypadkowy — co to jest? 

Najprościej rzecz ujmując zespół powypadkowy zostaje powołany przez pracodawcę w celu zbadania okoliczności i przyczyn wypadku w miejscu pracy. Są to dwie osoby, mogą być wybrane spośród pracowników służby BHP albo osób, którym powierzono służbę BHP, jeśli nie ma specjalnej jednostki z tego zakresu. Czasami w skład takiego zespołu wchodzi państwowy inspektor pracy lub pracownik, który ma ukończone szkolenie z zakresu BHP. Są od tej reguły pewne wyjątki. To przypadek małych firm i przedsiębiorstw. W ich wypadku w skład zespołu zazwyczaj wchodzi pracodawca oraz współpracujący z zakładem pracy specjalista świadczący usługi BHP.

Jakie zadania realizuje zespół powypadkowy? 

Podstawowym efektem pracy powołanego w zakładzie pracy zespołu powypadkowego jest protokół powypadkowy. Ma być on sporządzony w nieprzekraczalnym terminie 12 dni od dnia zawiadomienia pracodawcy o wypadku w miejscu pracy. W tym celu wyznaczone do zbadania sprawy osoby muszą podjąć szereg czynności.

BHP podczas pracy zdalnejBHP podczas pracy zdalnejMikołaj Frączak

Praca zespołu powypadkowego powinna rozpocząć się zaraz po nieszczęśliwym zdarzeniu, czyli wypadku w którym ucierpiał minimum jeden pracownik. W pierwszej kolejności powinien on dokonać oględzin w miejscu zdarzenia. Sprawdza się między innymi stan techniczny urządzeń używanych w czasie wypadku, odzież ochronną i wiele innych szczegółów. Dokładnie dokumentuje się miejsce zdarzenia wykonując jego fotografie. 

Ponadto przygotowuje się także szkic miejsca zdarzenia oraz rozmawia z poszkodowanym, o ile jego stan zdrowia na to pozwala. Składa on w takim wypadku obszerne wyjaśnienia. Uważnie przesłuchuje się także świadków zdarzenia. Są nimi osoby, które widziały zdarzenie albo dotarły do poszkodowanego jako pierwsze w celu udzielenia pomocy. Istotne będą także informacje od innych specjalistów, przykładowo lekarza, który badał osoby poszkodowane. Przydatne mogą być także nagrania z monitoringu i inne dowody w sprawie. 

BHP: Wypadek przy pracy – obowiązki pracodawcyBHP: Wypadek przy pracy – obowiązki pracodawcyMichał Górecki

Dopiero po zgromadzeniu tych wszystkich dokumentów dokonuje się kwalifikacji prawnej wypadku. Na tym etapie można określić, czy był to wypadek przy pracy czy nie. Bierze się pod uwagę również ocenę ryzyka zawodowego danego stanowiska. Wszystkie te informacje wpływają na kształt protokołu powypadkowego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!