Atak na Grupę Azoty: Killnet twierdzi, że włamał się do systemów firmy

Rosyjska grupa hakerów o nazwie Killnet ogłosiła, że włamała się do sieci Grupy Azoty, ukradła dane pracowników i zablokowała wewnętrzną sieć. Grupa Azoty przyznaje, że jej systemy bezpieczeństwa od kilku godzin odnotowują wzmożone próby ataków, ale zaprzecza, że doszło do ich złamania.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 7 kwietnia 2023

Killnet kontra Grupa Azoty

Killnet, znana z wcześniejszych ataków w Polsce, stwierdził: "Hakujemy polską firmę chemiczną. Mamy do dyspozycji kopie danych wszystkich pracowników". Dodają również, że jako "mały prezent" zatrzymali sieć korporacyjną firmy. Oświadczenie opublikowano na Twitterze na koncie CyberKnow.

Oszustwa nowej generacji z wykorzystaniem Chat GPTOszustwa nowej generacji z wykorzystaniem Chat GPTAnna Petynia-Kawa

Grupa Azoty jednak zaprzecza, że doszło do włamania do ich systemów. Monika Darnobyt, rzeczniczka prasowa Grupy Azoty, wytłumaczyła: - Informujemy, że systemy bezpieczeństwa Grupy Azoty od kilku godzin odnotowują wzmożone próby ataków. Obecnie wszystkie systemy Grupy Azoty działają prawidłowo i wbrew rozpowszechnianym informacjom nie doszło do skutecznego ataku na spółki Grupy Kapitałowej.

Darnobyt dodała, że informacje rozpowszechniane przez grupę Killnet są ogólnodostępnymi danymi, pojawiającymi się w informacjach o przetargach prowadzonych przez Grupę Azoty. Fałszywe informacje należy traktować jako celową próbę dezinformacji. Grupa Azoty powiadomiła w tej sprawie odpowiednie służby i prowadzone są czynności wyjaśniające.

To nie pierwszy raz

Grupa Azoty to firma o istotnym znaczeniu dla gospodarki. Rosyjscy biznesmeni już 10 lat temu próbowali dokonać jej przejęcia, bez powodzenia. Grupa Killnet atakowała wcześniej polskie instytucje, takie jak Naczelny Sąd Administracyjny, a także próbowała włamać się na niemiecki serwis poświęcony odbudowie Ukrainy.

Według zastępcy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisława Żaryna, niemal codziennie zdarzają się różnego rodzaju próby blokowania ważnych serwisów państwowych czy instytucji powiązanych z państwem polskim. Działania te prowadzone są głównie przez hakerów na rzecz Rosji, takich jak Killnet czy NoName057. Grupy te są kontrolowane przez rosyjskie służby specjalne i prowadzą działalność o charakterze cyberwojny przeciwko Zachodowi, w tym Polsce.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Po co i jak?

Zdaniem Żaryna, te ataki mają na celu spowodowanie chaosu w Polsce oraz działanie propagandowe, mające pokazać rzekomą wszechmocność rosyjskich struktur odpowiedzialnych za walkę w cyberprzestrzeni.

Bezpieczeństwo danych obywateli — projekt ustawyBezpieczeństwo danych obywateli — projekt ustawyAnna Petynia-Kawa

Wśród stosowanych technik ataków hakerskich można wymienić głównie ataki typu DDoS, czyli próby blokowania dostępności różnego rodzaju serwisów internetowych. Hakerzy wykorzystują jednak mało wyszukane i mało wyrafinowane narzędzia, co może świadczyć o tym, że celem ich działań jest raczej wywoływanie efektów psychologicznych i informacyjnych niż rzeczywiste szkody dla infrastruktury.

W odpowiedzi na te działania, polskie służby specjalne oraz instytucje państwowe pracują nad wzmocnieniem swoich systemów bezpieczeństwa oraz identyfikacją i neutralizowaniem zagrożeń. Działania te mają na celu ochronę państwowej infrastruktury informatycznej oraz minimalizowanie wpływu działań hakerskich na życie codzienne obywateli i funkcjonowanie instytucji.

Ważne jest także podnoszenie świadomości społecznej na temat zagrożeń wynikających z ataków hakerskich oraz wskazanie sposobów, w jaki obywatele mogą chronić swoje dane i prywatność w sieci. Poprzez współpracę międzynarodową, państwa zachodnie starają się wspólnie zwalczać działania hakerskie oraz zacieśniać współpracę w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, aby lepiej stawić czoła zagrożeniom płynącym z działań grup takich jak Killnet czy NoName057.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!