Czym są ataki BEC i czemu są niebezpieczne dla firm?

rnAtaki BEC (Business E-mail Compromise) to oszustwa polegające na rnpodszywaniu się pod przedstawiciela zaufanej firmy. O związanych z nimi rnzagrożeniach informuje firma Kaspersky.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 23 lutego 2022

Ponad 8 000 ataków BEC

Ataki BEC jeden z najpowszechniejszych rodzajów ataków socjotechnicznych na firmy. Badacze z firmy Kaspersky odnotowali duży wzrost takich działań pod koniec ubiegłego roku — w czwartym kwartale systemy bezpieczeństwa firmy Kaspersky udaremniły ponad 8 000 ataków BEC.

W 2021 r. badacze z Kaspersky dokładnie przeanalizowali sposób, w jaki oszuści przygotowują i rozpowszechniają fałszywe e-maile, stwierdzając, że tego rodzaju ataki zwykle zaliczają się do jednej z dwóch kategorii: działań przeprowadzanych na dużą skalę lub na precyzyjnie wybrane cele.

Mechanizm prosty, a efektywność?

Te pierwsze charakteryzują się uproszczonym mechanizmem w celu złapania jak największej liczby ofiar. Atakujący wysyłają masowo wiadomości z darmowych kont e-mail w nadziei oszukania pracowników firm. W przypadku takich wiadomości często nie chodzi o wysoki stopień wyrafinowania, ale efektywność.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Robokot na chorzowskiej ortopedii. Co robi nowoczesny robot w szpitalu?Robokot na chorzowskiej ortopedii. Co robi nowoczesny robot w szpitalu?Michał Górecki

Oszustwo na prezesa

Jednym z przykładów jest "oszustwo na prezesa", wysyłane na skalę masową. W scenariuszu tym pracownik otrzymuje fałszywy e-mail, wysłaną rzekomo przez osobę na współpracownika na wyższym stanowisku. Wiadomość zawsze ma charakter ogólnikowy i informuje o jakiejś sprawie do załatwienia.

Ofiara może zostać poproszona o pilne sfinalizowanie kontraktu, uregulowanie niezapłaconych faktur lub przekazanie informacji firmowych osobie trzeciej. Potencjalnie każdy pracownik może stać się ofiarą. Naturalnie wiadomość ta zawiera kilka ewidentnych sygnałów ostrzegawczych. Można zauważyć np. brak konta firmowego, a nadawca wyraźnie nie jest rodzimym użytkownikiem języka, którym się posługuje.

Precyzyjnie wycelowane ataki BEC

Podczas gdy niektórzy przestępcy polegają na uproszczonych wysyłkach masowych, inni sięgają po bardziej zaawansowane, precyzyjnie wycelowane ataki BEC. Proces ten wygląda następująco: cyberprzestępcy atakują najpierw skrzynkę pocztową "pośrednika", uzyskując dostęp do poczty e-mail na danym koncie. Następnie, gdy znajdą odpowiednią korespondencję, np. w skrzynce pocztowej podwykonawcy (dotyczącą np. spraw finansowych lub kwestii technicznych związanych z pracą), atakujący kontynuują wymianę mailową z ofiarą, podszywając się pod kontrahenta.

Często celem jest skłonienie ofiary do przelania pieniędzy lub zainstalowania szkodliwego oprogramowania. Ponieważ ofiara jest zaangażowana w korespondencję, do której nawiązują atakujący, istnieje większe prawdopodobieństwo, że szkodliwe działania się powiodą.

- Ataki BEC stają się jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod socjotechniki wycelowanej w biznes. Przyczyna tego stanu rzeczy jest dość prosta — oszuści skupiają się na tych działaniach, ponieważ są skuteczne. Coraz mniej osób daje się nabrać na niewyszukane, masowe fałszywe e-maile, zatem oszuści zaczęli skrupulatnie gromadzić dane dotyczące swoich potencjalnych ofiar, a następnie wykorzystywać je do budowania zaufania. Niektóre z tych ataków są możliwe, ponieważ cyberprzestępcy są w stanie bez większego trudu znaleźć nazwiska oraz stanowiska pracowników, jak również wewnętrzne listy kontaktów — tłumaczy Roman Dedenok, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Kaspersky.

Źródło: Kaspersky

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!