Bezpieczeństwo aplikacji. Jak zapewnić ochronę użytkownikom?

Aplikacje – czy to mobilne, czy webowe – są coraz częściej wykorzystywane. Dlatego kluczowym dla ich twórców powinno być zabezpieczenie użytkowników przez ewentualnymi cyberzagrożeniami.

  • Damian Jemioło
  • /
  • 28 września 2023

Jak zabezpieczać aplikacje?

Po pierwsze – należy stale monitorować swoje aplikacje pod kątem cyberzagrożeń. Nie ma co ukrywać – cyberprzestępcy nie śpią i stale znajdują nowe sposoby na przejmowanie kont czy wykorzystywanie exploitow. A te ostatnie mogą pojawiać się wraz z aktualizacjami aplikacji. Dlatego trzeba przeprowadzać regularne audyty, testy penetracyjne i łatać ewentualne błędy czy exploity. 

5 sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa aplikacji webowej5 sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa aplikacji webowej Rafał Stępniewski

Istotne jest też zadbanie o dane użytkowników. Dziś dane są niezwykle ważne. Cyberprzestępcy wykorzystują je do przejmowania kont czy podszywania się pod konkretne osoby w celach phishingowych. 

W swoich aplikacjach wykorzystuj silne algorytmy szyfrowania, zarówno podczas przesyłania, jak i przechowywania informacji. Dodatkowo minimalizuj ilość zbieranych danych do niezbędnego minimum. I uważaj na zewnętrznych dostawców. 

Co więcej – wprowadzenie dwuskładnikowej autoryzacji (2FA) stanowi dodatkową warstwę ochrony. Użytkownicy muszą wprowadzić dodatkowy kod w celu uwierzytelnienia, co znacząco utrudnia dostęp osobom niepowołanym.

Ograniczone zaufanie to klucz do cyberbezpieczeństwa

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa coraz częściej wspominają o tzw. zasadzie najmniejszych uprawnień. Oznacza ona, że użytkownicy powinni mieć jedynie minimalny poziom dostępów i przywilejów, których potrzebują do wykonywania swoich zadań dzięki Twoim aplikacjom. Zasada ta może zmniejszyć ryzyko wycieków czy naruszenia danych. Jednak architektura aplikacji musi być do tego odpowiednio dostosowana.

Równie istotne jest też dbanie o edukację i poziom zrozumienia cyberzagrożeń przez personel. W końcu twórcy aplikacji muszą zdawać sobie sprawę z tego, jak działają np. socjotechniki, ataki phishingowe, żeby nie dochodziło do wycieku danych i informacji. Ważne jest tu również wspomniane szyfrowanie czy stosowanie przez personel uwierzytelniania wieloskładnikowego i mocnych, regularnie zmienianych haseł.  

Ponadto mimo wszelkich środków ostrożności, incydenty cyberbezpieczeństwa mogą się zdarzyć. Warto mieć opracowany plan reagowania na takie sytuacje, aby szybko zminimalizować skutki i poinformować użytkowników o problemie. 

Choć są to nieco bardziej „miękkie” kwestie, to znaczenie ma również zrozumiała i przejrzysta polityka prywatności i bezpieczeństwa, która informuje, w jaki sposób przechowywane i przetwarzane są dane użytkowników. Pozwoli to na uniknięcie nieporozumień czy niedomówień. 

Epidemia ataków DDoS z wykorzystaniem IoT. Co możesz z tym zrobić?Epidemia ataków DDoS z wykorzystaniem IoT. Co możesz z tym zrobić?Damian Jemioło

Reasumując – dbając o bezpieczeństwo użytkowników aplikacji, trzeba wziąć pod uwagę kwestie techniczne, polityki prywatności, regularnych testów penetracyjnych i szkoleń pracowników. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko cyberzagrożeń.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!