5 sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa aplikacji webowej
Rozwój technologii aplikacji internetowych wymaga coraz większych nakładów środków bezpieczeństwa. Wynika to z faktu, że są one podatne na ataki, ze względu na liczne zagrożenia sieciowe. Wiele wektorów ataku na aplikacje webowe koncentruje się na manipulowaniu danymi wejściowymi użytkownika przez formularze internetowe i dane wejściowe za pośrednictwem interfejsów API. W tym artykule omówimy luki w zabezpieczeniach aplikacji internetowych oraz najlepsze praktyki ochrony aplikacji internetowych przed złośliwymi atakami i przypadkowymi uszkodzeniami.

- Rafał Stępniewski
- /
- 8 listopada 2022
Powszechne luki w bezpieczeństwie aplikacji
- SQL Injection — używanie złośliwego kodu SQL do manipulowania bazami danych zaplecza. Może to obejmować nieautoryzowane wyświetlanie listy danych, tabel czy nieuprawniony dostęp administracyjny.
- Cross-Site Scripting (XSS) — atak wymierzony w użytkowników aplikacji. Może być używany do uzyskiwania dostępu do kont użytkowników, wstrzykiwania złośliwego kodu w celu oszukania użytkowników, lub zniszczenia witryny.
- Zdalne dołączanie plików (RFI) — zdalne wstrzykiwanie plików do serwera aplikacji internetowej. Może to prowadzić do wykonania złośliwego kodu w aplikacjach, włamania na serwer sieciowy i kradzieży danych.
- Cross-Site Request Forgery (CSRF) — atak, który może prowadzić do niechcianych transferów środków, zmiany hasła lub kradzieży danych. Polega na wykonaniu zapytania do zasobu, do którego atakujący nie ma dostępu (np. jest możliwość wejścia tylko z konkretnego IP) z przeglądarki zaatakowanego użytkownika. To powoduje, że przeglądarka nieświadomie wykonuje działania w witrynie, do której użytkownik jest zalogowany.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Sposoby zabezpieczeń aplikacji webowych
1. Zabezpieczenie dostępu do serwera
Jedną z podstawowych rzeczy, o które trzeba zadbać, jest zablokowanie zewnętrznego dostępu do serwera. Zdalny dostęp powinien być szyfrowany, a ochrona serwera powinna opierać się na co najmniej kilku poziomach zabezpieczeń.
W jaki sposób zwiększyć bezpieczeństwo aplikacji internetowej?
- Przede wszystkim należy ograniczyć dostęp do określonych adresów IP i skonfigurować firewall — prawidłowo skonfigurowana zapora zezwala na ruch wyłącznie z określonych aplikacji i serwerów i zapobiega inicjowaniu przez bazę danych połączeń wychodzących.
- Stosować klucze SSH — logowanie za pomocą kluczy SSH jest znacznie bezpieczniejsze niż dostęp z użyciem hasła. Rozważ więc całkowite wyłączenie możliwości logowania za pomocą hasła.
- Określić liczbę błędnych logowań — konieczne jest zabezpieczenie liczby prób logowania do aplikacji. Takie rozwiązanie warto wdrożyć również do zwiększenia bezpieczeństwa aplikacji webowej z panelem logowania jako formę ochrony przed atakami.
- Stosować klucze sprzętowe 2FA — implementacja metody autoryzacji (uwierzytelniania dwuskładnikowego).
2. Aktualizacja aplikacji webowej
Aby uniknąć potencjalnych ataków, ważne jest regularne dbanie o jakość kodu i testowanie go pod kątem typowych luk w zabezpieczeniach. Warto zawsze korzystać z aktualnych wersji danego języka programowania czy biblioteki oraz unikać niebezpiecznych funkcji danego języka. Skutecznymi sposobami są też regularne testy jakości kodu oraz uruchomienie testów penetracyjnych przed wypuszczeniem aplikacji.
3. Monitoring aplikacji webowej i serwerów
Monitoring aplikacji internetowej oraz serwera, na którym się znajduje, pozwala na wykrywanie niepożądanych akcji. Tutaj przydadzą się narzędzia pozwalające na zbieranie logów aplikacji w jednym miejscu, co umożliwia automatyczną ocenę stopnia zagrożenia na podstawie wykonywanych akcji. Jest to ważne, aby oprócz monitorowania aplikacji sprawdzać regularnie też bezpieczeństwo serwera, jego stanu i parametrów w celu wykrycia podejrzanych logowań czy wysłania informacji o kończącym się miejscu. W tym artykule przeczytasz więcej wskazówek dotyczących tego, jak dbać o bezpieczeństwo serwerów.
4. Regularne kopie zapasowe
Bezpieczeństwo aplikacji internetowych nie istnieje bez tworzenia regularnych kopii zapasowych. Dotyczy to backupu baz danych, kodu aplikacji czy plików wgrywanych przez użytkowników aplikacji tak często, jak to możliwe. Warto też trzymać kopie zapasowe w chmurze, pozwalającej na przechowywanie nieograniczonej liczby poprzednich wersji plików.
5. Kontrola dostępów
W zapewnieniu bezpieczeństwa najsłabszym ogniwem zawsze jest człowiek. Dlatego warto dbać o bezpieczeństwo poprzez zezwolenie na używanie tylko określonych aplikacji oraz blokowanie pozostałych opcji. Co więcej, ważne jest też zapewnienie szkoleń z technik OSINT (Open Source Intelligence) i zbudowania świadomości wśród osób zaangażowanych w rozwój aplikacji.
Kontroluj bezpieczeństwo swojej aplikacji
Wiele zagrożeń ataków czy wycieku danych można uniknąć lub je zminimalizować, dzięki stosowaniu powyższych praktyk. W dobie nieustannych ataków sieciowych konieczne jest bycie na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami dla środowiska aplikacji webowych oraz sposobami sprawnego usuwania ewentualnych luk.
Jeśli chciałbyś współpracować z doświadczonym partnerem w zakresie monitoringu stanu aplikacji i serwera skontaktuj się z nami. W ofercie Studio Software znajduje się nie tylko budowa aplikacji, ale też troska o wszystkie aspekty bezpieczeństwa w trakcie jej utrzymania i rozwoju.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?