PATRONAT: Bezpieczna transakcja to bezpieczna firma

"Przez wykorzystanie legalnie działających firm, przestępcy uwiarygadniają swoją nielegalną działalność, a kiedy osiągną swój cel, znikają z rynku. W łańcuch transakcji wplątywani są uczciwi przedsiębiorcy, nieostrożni i nie zdający sobie sprawy z konsekwencji, zachęceni atrakcyjną transakcją i zyskiem. Kiedy oszustwo zostaje wykryte, przestępcy znikają z wyłudzonymi pieniędzmi, zostaje za to wciągnięty w transakcję nieświadomy niczego przedsiębiorca z długami wobec Skarbu Państwa."

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 10 października 2023

Nieświadomość i długi

To autorski opis Ministerstwa Finansów oszustwa podatkowego, tzw. karuzeli VAT, w które wkręcane są uczciwe firmy i to one ponoszą konsekwencje działań oszustów. Ministerstwo jest tego świadome, stąd ten komunikat, opublikowany w 2019 r., ale wciąż wiszący jako aktualny na stronie MF.

10(19) 2023 SECURITY MAGAZINE10(19) 2023 SECURITY MAGAZINE Rafał Stępniewski

Przesłanką uwolnienia się od odpowiedzialności i długów wobec państwa jest wykazanie dochowania należytej staranności przy doborze kontrahenta, czyli rzetelnej weryfikacji firmy przed nawiązaniem z nią współpracy. Trudniej jednak sprawdzić partnera biznesowego z zagranicy niż z Polski. Przyczyną są takie czynniki, jak choćby odległość, bariera językowa, a przede wszystkim odmienność procedur administracyjnych. Najnowszy poradnik „Jak sprawdzić firmę z Europy Środkowej” agencji detektywistycznej Verificators ma tę weryfikację przedsiębiorcom ułatwić.

Niepewny handel z krajami wschodnimi

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

- Po wybuchu wojny w Ukrainie wielu przedsiębiorców zaczęło mieć obawy co do warunków dalszego handlu z państwami bloku wschodniego, a już szczególnie przed nawiązaniem współpracy z nowym kontrahentem z tamtego regionu. To popchnęło nas do stworzenia poradnika „Jak sprawdzić firmę z Europy Wschodniej”. Stanowi on kompendium wiedzy na temat metod weryfikacji firm z Azerbejdżanu, Białorusi, Bułgarii, Estonii, Gruzji, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Rumunii, Ukrainy i Rosji. Spotkał się z tak pozytywnym odzewem ze strony przedsiębiorców, którzy zachwalali jego rzeczowość i przejrzystość, a przede wszystkim jego wartość, jaką daje firmom, że zdecydowaliśmy się pójść dalej i stworzyć kolejny e-book, obejmujący kolejny region Europy, tym razem Środkowej – zrelacjonował prezes zarządu Verificators Kamil Pastuszka.

Wywiad gospodarczy, praktyczne sposoby weryfikacji kontrahenta

Agencja specjalizuje się w działaniach wywiadu gospodarczego, stąd jej poradnik wskazuje konkretne, praktyczne sposoby weryfikacji zagranicznych oraz krajowych kontrahentów. Poradnik „Jak sprawdzić firmę z Europy Środkowej” obejmuje bowiem metody weryfikacji firm z: Austrii, Czech, Liechtensteinu, Niemiec, Węgier, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii oraz z Polski.

PATRONAT: Jak weryfikować firmy z Europy Wschodniej?PATRONAT: Jak weryfikować firmy z Europy Wschodniej?Monika Świetlińska

W poradniku można odnaleźć bezpośrednie odesłania do oficjalnych rejestrów osób prawnych poszczególnych państw, ale również do tych nieoficjalnych, komercyjnych. Poza tym Verificators wskazuje pozostałe metody sprawdzania kontrahentów w ramach szeroko pojętego wywiadu gospodarczego. Sprawdzenie firmy można rozpocząć od dotarcia do jej oficjalnych dokumentów złożonych w ww. rejestrach kraju zagranicznego kontrahenta. Można to zrobić poprzez publiczne wyszukiwarki, strony „www” odpowiednich organów rządowych czy wspomniane portale komercyjne.

Z zapytaniem o kontrahenta można wystąpić do właściwej, np. polsko-niemieckiej czy polsko-węgierskiej izby handlowej, jak również do ambasady państwa, z którego kontrahent się wywodzi. Kolejnym sposobem weryfikacji jest sprawdzenie historii i wiarygodności kredytowej kontrahenta. Wywiad gospodarczy to również opinie od innych klientów. Zawsze można zapytać inne firmy, które miały wcześniej do czynienia z daną firmą zagraniczną, o ich doświadczenia. Opinie od innych firm mogą dostarczyć ważnych wskazówek co do warunków współpracy z danym przedsiębiorcą, w danym kraju, jak i w porę ostrzec przed nawiązanym z nim współpracy.

Sprawdzenie dokumentacji certyfikatów

Można bezpośrednio zwrócić się z prośbą do zagranicznego kontrahenta o dostarczenie dokumentów, certyfikatów, koncesji, zezwoleń, niezbędnych przy przeprowadzaniu określonej transakcji, a które potwierdzą wiarygodność partnera biznesowego, zaświadczą o legalności prowadzonej przez niego działalności i jego profesjonalizmie.

Jak sprawdzić firmę z …

Wywiad gospodarczy to również śledzenie wiadomości i analiz rynkowych dotyczących branży, w której działa zagraniczny kontrahent. Przegląd strony internetowej firmy, jej social mediów, dostępnych opinii. Oczywiście najwygodniejszym i najłatwiejszym sposobem weryfikacji kontrahenta jest powierzenie jego sprawdzenia profesjonalnej wywiadowni gospodarczej.

Jeśli ktoś jednak chce zrobić to sam, to z pewnością pomoże mu w tym poradnik Verificators „Jak sprawdzić firmę z Europy Środkowej”, jak i wcześniejszy poradnik obejmujący kraje Europy Wschodniej. Verifictaors pracuje również nad trzecim z serii przewodnikiem „Jak sprawdzić firmę z Europy Zachodniej”. Znajdą się w nim metody weryfikacji przedsiębiorców z: Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Luksemburga, Irlandii i Francji.

Bezpieczeństwo firmy

Ocena wiarygodności i rzetelności zagranicznego kontrahenta to proces, który wymaga uwagi i staranności, a przede wszystkim wiedzy na temat tego, gdzie szukać wiarygodnych informacji. Niezależnie jakie kroki podejmie firma, zawsze istnieje pewne ryzyko w międzynarodowych transakcjach handlowych, dlatego ważne jest, aby dokładać starań, by zrobić to jak najrzetelniej. Wykazanie przez przedsiębiorcę dochowania należytej staranności w transakcjach handlowych to okoliczność, która uwalnia przedsiębiorcę od odpowiedzialności podatkowej, a nawet karnej, za działania nieuczciwego kontrahenta.

- Oczywiście najbezpieczniejszą dla firmy jest stabilna i długotrwała współpraca z danym partnerem biznesowym. Nie zawsze jest to jednak możliwe i konieczne jest wejścia w kooperację z nowym kontrahentem – podsumował Kamil Pastuszka. – Wtedy, przed nawiązaniem z nim współpracy, trzeba po prostu rzetelnie go zweryfikować.

Poradnik jest całkowicie darmowy!

Dostępny do pobrania TUTAJ.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!