PATRONAT: Jak weryfikować firmy z Europy Wschodniej?

Firma z Kilonii w Niemczech dostarczyła sprzęt niezbędny do budowy Mostu Krymskiego, co jest naruszeniem unijnego embarga dotyczącego dostaw pewnych towarów do Rosji. W konsekwencji tego działania, majątek firmy o wartości 1,3 mln euro zostanie skonfiskowany. Właściciel firmy został dodatkowo ukarany grzywną w wysokości 18 tys. euro.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 7 września 2023

Działania niezgodne z nałożonymi sankcjami

Serwis informacyjny Deutsche Welle donosił o tej sytuacji w artykule zatytułowanym „Niemcy. Milionowa kara za złamanie sankcji wobec Rosji”. Prokuratura w Kilonii bada dostawę młota hydraulicznego wykorzystanego przy budowie Mostu Krymskiego. Istnieją podejrzenia, że pracownicy tej firmy mogli również udzielać wsparcia technicznego w trakcie korzystania z tego urządzenia. Takie postępowanie jest sprzeczne z sankcjami UE, wprowadzonymi po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku.

Do 23 czerwca 2023 r., Unia Europejska wprowadziła łącznie 11 pakietów sankcji przeciwko Rosji w odpowiedzi na jej działania wobec Ukrainy. Te sankcje dotykają różne sektory, w tym polityków, biznesmenów oraz handel pewnymi towarami i usługami.

Jak unikać pułapek fałszywych sklepów online?Jak unikać pułapek fałszywych sklepów online?Monika Świetlińska

Na czarnych listach znajdują się też przedsiębiorcy i firmy, z którymi obrót również jest zakazany.

Polska, wraz z innymi państwami członkowskimi UE, regularnie aktualizuje listy sankcyjne, które mają na celu pomóc przedsiębiorcom w weryfikacji potencjalnych partnerów biznesowych.

Na mocy polskich regulacji, za złamanie sankcji grozi kara w wysokości do 20 mln zł, oraz od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. Tyle że objęte sankcjami rosyjskie i białoruskie firmy nauczyły się już obchodzić sankcje, tworząc nowe podmioty z siedzibami w państwach trzecich, czy też prowadząc działalność w rozbudowanych organizacjach transgranicznych, w których trudno o zweryfikowanie struktury właścicielskiej spółki.

- Zalecamy śledzić na bieżąco unijne listy sankcyjne, albo przynajmniej sprawdzać firmę przed nawiązaniem współpracy z nowym kontrahentem. Po wybuchu wojny w Ukrainie i wprowadzeniu międzynarodowych sankcji klienci przyzwyczaili się zlecać nam weryfikację swoich biznesowych partnerów, zrzucając z siebie ciężar dochowania należytej staranności w tym zakresie. Ale przedsiębiorcy mogą też sami weryfikować swoich kontrahentów. Służą do tego nie tylko unijne informatory, ale przede wszystkim urzędowe rejestry, krajowe i międzynarodowe izby handlowe, informacje płynące z Internetu – wyjaśnia Kamil Pastuszka, prezes zarządu Verificators, agencji specjalizującej się w przeprowadzaniu działań wywiadu gospodarczego. 

Jak sprawdzić firmę z …

Oprócz sądów rejestrowych, ewidencji działalności gospodarczej i urzędów skarbowych, wiedzy na temat krajowych i zagranicznych przedsiębiorców można szukać jeszcze w wielu źródłach. Można zasięgnąć rekomendacji innych przedsiębiorców, wystąpić z zapytaniem do odpowiedniej ambasady, czy izb handlowej.

Na świecie jest coraz więcej ataków ransomware. Eksperci alarmująNa świecie jest coraz więcej ataków ransomware. Eksperci alarmują Damian Jemioło

Właśnie w tym celu, by ułatwić przedsiębiorcom weryfikację kontrahentów firma Verificators opracowała specjalny przewodnik „Jak sprawdzić firmę z …”.

Ukazał się już pierwszy z serii poradników, w którym wskazane są sposoby weryfikacji firm z Europy Wschodniej: z Azerbejdżanu, Białorusi, Bułgarii, Estonii, Gruzji, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Rumunii, Ukrainy i Rosji.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

W wydaniu jest już kolejny przewodnik po weryfikacji firm z Europy Środkowej, obejmujący: Austrię, Czechy, Liechtenstein, Niemcy, Węgry, Słowację, Słowenię, Szwajcarię i Polskę.

Sankcje Unii Europejskiej

W czerwcu tego roku Rada Unii Europejskiej przyjęła program działań mający na celu wzmocnienie współpracy z państwami członkowskimi oraz państwami trzecimi. Celem tej współpracy jest skuteczniejsze zwalczanie naruszeń sankcji nałożonych na Rosję z powodu naruszenia integralności terytorialnej Ukrainy.

W ramach tych działań, UE wprowadziła zakaz tranzytu przez Rosję dla wielu towarów i technologii, które mogą wzmacniać potencjał militarny Rosji. Wprowadzono również zaostrzone kontrole graniczne oraz ograniczenia w handlu. Rada UE dodała 87 nowych podmiotów do listy wspierających rosyjski sektor wojskowo-przemysłowy. Dodatkowo, rozszerzono zakaz importu towarów przewożonych przyczepami i naczepami zarejestrowanymi w Rosji, nawet jeśli są one ciągnięte przez pojazdy zarejestrowane poza Rosją.

Ze względu na praktyki statków przewożących ropę, Rada zdecydowała się zakazać im dostępu do portów UE, jeśli dokonują one przeładunków metodą "burta w burtę". Rada UE wprowadziła również nowe sankcje wobec konkretnych osób i podmiotów.

Jak bardzo istotne jest bezpieczeństwo w łańcuchu dostaw?Jak bardzo istotne jest bezpieczeństwo w łańcuchu dostaw?Damian Jemioło

Aby uzyskać dokładne informacje na temat sankcji dotyczących transakcji z Białorusią i Rosją, można odwiedzić strony internetowe Rady Europejskiej. Dziennik Urzędowy UE zawiera listę osób i podmiotów objętych sankcjami.

Polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji utrzymuje aktualny rejestr podmiotów objętych sankcjami, co umożliwia weryfikację kontrahentów.

Właśnie o tym, a także o innych drogach weryfikacji firmy w tym trudnym czasie, co pozwoli przedsiębiorcom uniknąć zarzutu niedochowania należytej staranności w doborze kontrahenta, informuje w swoim poradniku „Jak sprawdzić firmę z …” agencja wywiadu gospodarczego Verificators.

Poradnik jest w formie e-booka. Jest całkowicie bezpłatny, dostępny do pobrania na TEJ stronie.

Polityka Bezpieczeństwa jest patronem medialnym tego e-booka.

Serdecznie polecamy lekturę.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!