CBZC rozpracowuje grupę oszustów oferujących fałszywe noclegi online

Oszustwa związane z ofertami noclegowymi stają się coraz bardziej powszechne. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) niedawno rozbilo grupę przestępczą, która umieszczała fałszywe ogłoszenia o wynajmie miejsc noclegowych na popularnych portalach internetowych.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 7 września 2023

Jak działali oszuści?

Grupa ta, działając w zorganizowany sposób, umieściła na popularnym portalu ogłoszeniowym setki fałszywych ogłoszeń, na które nacięło się już co najmniej 212 osób. Oszuści po umieszczeniu ogłoszeń pobierali zaliczki na specjalnie założone konta bankowe, a następnie wypłacali środki przy użyciu kodów szybkiej płatności.

Są przyjęcia do służby w Centralnym Biurze Zwalczania CyberprzestępczościSą przyjęcia do służby w Centralnym Biurze Zwalczania CyberprzestępczościMichał Górecki

- Jak ustalili policjanci, osoby te działały w zorganizowanej grupie przestępczej. Podczas zatrzymań funkcjonariusze zabezpieczyli sprzęt komputerowy oraz nośniki teleinformatyczne, które będą poddane dalszej szczegółowej analizie. Łącznie w sprawie przedstawiono 7 osobom 422 zarzuty, w tym zarzuty dot. zorganizowanej grupy przestępczej, oszustw i prania pieniędzy - przekazał podkom. Krzysztof Wrześniowski z Zespołu Prasowego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Takie oszustwa, choć mogą wydawać się niegroźne, mają poważne konsekwencje zarówno dla ofiar, jak i dla branży turystycznej. Wzrost liczby takich incydentów podważa zaufanie do rezerwacji online i może odstraszać potencjalnych klientów.

Jak wynika z komunikatu CBZC, sprawcy doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Krakowie zostali przesłuchani. Wobec trzech z nich prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Krakowie wniosek o tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy, do którego sąd się przychylił.

Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy, nadal kompletowany będzie materiał dowodowy celem wyjaśnienia wszystkich okoliczności związanych z przestępczym procederem.

Jak nie dać się nabrać? 

  1. Sprawdzanie adresu. Zawsze upewnij się, że podany adres istnieje. Narzędzia do lokalizacji adresu w internecie mogą być tutaj pomocne.
  2. Dane obiektu. Dokładnie przeanalizuj informacje o obiekcie. Czy są jakieś recenzje? Czy zdjęcia wyglądają autentycznie?
  3. Polecenia. Wybieraj miejsca, które są polecane przez znajomych lub osoby, które tam były.
  4. Rejestracja obiektu. Legalnie działający obiekt powinien być zarejestrowany w odpowiednim urzędzie.
  5. Płatności. Unikaj alternatywnych metod płatności i zawsze żądaj faktury lub paragonu za wpłacone pieniądze.
  6. Dokumentacja. Zachowuj wszelką korespondencję i dokumenty związane z rezerwacją.

CBZC zatrzymała złodziei tożsamościCBZC zatrzymała złodziei tożsamościMichał Górecki

Oszustwa tego typu stają się coraz bardziej popularne w miarę rozwoju technologii i zwiększenia liczby osób korzystających z rezerwacji online. Dlatego tak ważne jest, aby być świadomym ryzyka i wiedzieć, jak się przed nim chronić.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!