CBZC rozpracowuje grupę oszustów oferujących fałszywe noclegi online
Oszustwa związane z ofertami noclegowymi stają się coraz bardziej powszechne. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) niedawno rozbilo grupę przestępczą, która umieszczała fałszywe ogłoszenia o wynajmie miejsc noclegowych na popularnych portalach internetowych.
- Monika Świetlińska
- /
- 7 września 2023
Jak działali oszuści?
Grupa ta, działając w zorganizowany sposób, umieściła na popularnym portalu ogłoszeniowym setki fałszywych ogłoszeń, na które nacięło się już co najmniej 212 osób. Oszuści po umieszczeniu ogłoszeń pobierali zaliczki na specjalnie założone konta bankowe, a następnie wypłacali środki przy użyciu kodów szybkiej płatności.
Są przyjęcia do służby w Centralnym Biurze Zwalczania CyberprzestępczościMichał Górecki
- Jak ustalili policjanci, osoby te działały w zorganizowanej grupie przestępczej. Podczas zatrzymań funkcjonariusze zabezpieczyli sprzęt komputerowy oraz nośniki teleinformatyczne, które będą poddane dalszej szczegółowej analizie. Łącznie w sprawie przedstawiono 7 osobom 422 zarzuty, w tym zarzuty dot. zorganizowanej grupy przestępczej, oszustw i prania pieniędzy - przekazał podkom. Krzysztof Wrześniowski z Zespołu Prasowego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
Takie oszustwa, choć mogą wydawać się niegroźne, mają poważne konsekwencje zarówno dla ofiar, jak i dla branży turystycznej. Wzrost liczby takich incydentów podważa zaufanie do rezerwacji online i może odstraszać potencjalnych klientów.
Jak wynika z komunikatu CBZC, sprawcy doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Krakowie zostali przesłuchani. Wobec trzech z nich prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Krakowie wniosek o tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy, do którego sąd się przychylił.
Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy, nadal kompletowany będzie materiał dowodowy celem wyjaśnienia wszystkich okoliczności związanych z przestępczym procederem.
Jak nie dać się nabrać?
- Sprawdzanie adresu. Zawsze upewnij się, że podany adres istnieje. Narzędzia do lokalizacji adresu w internecie mogą być tutaj pomocne.
- Dane obiektu. Dokładnie przeanalizuj informacje o obiekcie. Czy są jakieś recenzje? Czy zdjęcia wyglądają autentycznie?
- Polecenia. Wybieraj miejsca, które są polecane przez znajomych lub osoby, które tam były.
- Rejestracja obiektu. Legalnie działający obiekt powinien być zarejestrowany w odpowiednim urzędzie.
- Płatności. Unikaj alternatywnych metod płatności i zawsze żądaj faktury lub paragonu za wpłacone pieniądze.
- Dokumentacja. Zachowuj wszelką korespondencję i dokumenty związane z rezerwacją.
CBZC zatrzymała złodziei tożsamościMichał Górecki
Oszustwa tego typu stają się coraz bardziej popularne w miarę rozwoju technologii i zwiększenia liczby osób korzystających z rezerwacji online. Dlatego tak ważne jest, aby być świadomym ryzyka i wiedzieć, jak się przed nim chronić.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?