Centralny Ośrodek Informatyki: "Nowa TY w IT. Profesjonalizm nie ma płci"

"Nowa Ty w IT. Profesjonalizm nie ma płci" to inicjatywa Centralnego Ośrodka Informatyki. Przyciągnęła ponad 4 tysiące osób myślących o karierze w branży technologii. Wśród nich wybrano 23 obiecujących uczestników, którzy teraz dostaną szansę odbycia stażu w organizacji. Kolejna edycja programu zaplanowana jest na pierwszy kwartał 2024 roku.

  • Katarzyna Leszczak
  • /
  • 5 października 2023

Program "Nowa TY w IT. Profesjonalizm nie ma płci" to inicjatywa otwarta dla wszystkich, niezależnie od ich doświadczenia czy wykształcenia. Pierwsza edycja rozpoczęła się 4 kwietnia 2023 roku, a uczestnicy mieli czas do 25 kwietnia 2023 roku na zrealizowanie bezpłatnego kursu online oraz wykonanie testów. 

Spośród ponad 300 kursantów, którzy osiągnęli co najmniej 80% wyników na testach i wykazali się dodatkowymi umiejętnościami, 40 zostało wybranych do udziału w bootcampie. W tej części uczestnicy mogli wybrać jeden z trzech obszarów: analizy biznesowej, testingu lub zarządzania projektami. Finalnie 23 osoby otrzymały możliwość odbycia stażu w Centralnym Ośrodku Informatyki. 

W ramach programu nasi eksperci pomagali uczestnikom rozpocząć przygodę w świecie IT. Naszym celem jest pomoc szczególnie kobietom, które chcą się przebranżowić i rozpocząć karierę zawodową w branży nowych technologii, a zwłaszcza tym, które wracają po dłuższej przerwie do pracy czy czują się wypalone zawodowo. Wiele kobiet zastanawia się nad tym, czy posiada odpowiednie kompetencje potrzebne na danym stanowisku. Wspólnie chcemy znaleźć mocne strony uczestniczek i udowodnić im, że kompetencje cyfrowe są niezależne od płci – podkreśliła Katarzyna Blachowicz, pomysłodawczyni projektu oraz zastępczyni dyrektora COI.

Dostęp do bezpłatnej edukacji

Według najnowszego raportu "Kobiety w IT 2023", aż 81 procent kandydatek w Polsce uznaje, że rozpoczęcie kariery w obszarze IT informatyki stanowi ogromne wyzwanie. Ciekawym wnioskiem z badania jest fakt, że 42 procent respondentek podjęło decyzję o przekwalifikowaniu się do branży IT i weszło do branży. Z tej perspektywy, inicjatywa programu nie tylko skupia się na dostarczaniu bezpłatnej edukacji, ale również kładzie nacisk na element mentoringu i wsparcia.

Projekt został oparty na trzech filarach: wiedzy, inspiracji oraz równości. Warto dodać, że inicjatywa ta jest dostępna dla osób w różnym wieku, bez względu na ich dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Kursy z obszaru "wiedza" zostały udostępnione w formie online, co pozwala na uczestnictwo w nich, z dowolnego miejsca na świecie. 

Warszawa częścią innowacyjnego projektu nauki programowaniaWarszawa częścią innowacyjnego projektu nauki programowania Joanna Gościńska

COI jest firmą działającą w branży IT, będącą częścią administracji publicznej. Uważamy, że organizacja tego typu powinna podejmować działania związane ze społeczną odpowiedzialnością. Rynek jest skierowany głównie na starszych inżynierów z wieloletnią praktyką, co utrudnia znalezienie pracy juniorom. COI postanowiło działać aktywnie i dawać szansę tym, którzy dopiero chcą rozpocząć karierę w IT. Chcieliśmy pokazać szczególnie kobietom, że branża ta nie ogranicza się tylko do stanowisk technicznych, że istnieje wiele różnorodnych zawodów, w ramach których mogą w pełni się rozwijać – wyjaśniła Natalia Gębska, dyrektor ds. komunikacji w Centralnym Ośrodku Informatyki.

Program udostępniony jest nadal, w darmowej wersji, na stronie internetowej. Doświadczeni eksperci, praktycy, i wykładowcy, Karolina Milewska oraz Tomasz Kowalczyk, zapraszają uczestników do branży IT. 

Wsparcie dla kobiet przebranżawiających się w kierunku IT

Podcasty "Nowa TY w IT: Profesjonalizm nie ma płci" stanowią istotną część programu, oferując cenne wsparcie w formie mentoringu. Każdy odcinek, prowadzony przez dziennikarkę Martynę Wojciechowską, jest nie tylko okazją do rozmów, ale także do przełamywania stereotypów związanych z podziałem branżowym ze względu na płeć. 

CodeWeek — program dla szkół i przedszkoliCodeWeek — program dla szkół i przedszkoliAnna Petynia-Kawa

Można usłyszeć gości takich jak Katarzyna Blachowicz, Olga Kozierowska, Maria Meissner, Oktawia Gorzeńska czy Karolina Sulej. Odcinki podcastów dostępne są na popularnych platformach streamingowych, w tym na Spotify.

Centralny Ośrodek Informatyki zaprasza wszystkie kobiety, które chcą rozwijać się w dziedzinie informatyki, do skorzystania z części edukacyjnej online oraz do wysłuchania podcastu. Warto również rozważyć uczestnictwo w przyszłych edycjach projektu – najbliższa planowana jest na pierwszy kwartał 2024 roku.

Fot. Centralny Ośrodek Informatyki

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!