CodeWeek - program dla szkół i przedszkoli

CodeWeek to inicjatywa, która jest realizowana we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Ma promować naukę programowania i kształcenie umiejętności cyfrowych. Jest dedykowana uczniom, nauczycielom i całym społecznościom zgromadzonym wokół szkoły. Sprawdź, na czym polega!

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 29 maja 2023

Kreatywna lekcja informatyki dla uczniów 

Masz możliwość zgłoszenia wszelkich inicjatyw związanych z programowaniem na naszej mapie. Warto włączyć się także w lekcje informatyki organizowane w Twojej szkole.

Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z programowaniem, polecamy bezpłatne kursy programowania w Scratch dostępne w OSE IT Szkole. Kurs składa się z dwóch części:

  • "Programowanie w Scratch Junior z Klubem Młodego Programisty" - skierowany głównie do najmłodszych dzieci w wieku od 5 do 9 lat, ale również dla wszystkich chcących rozpocząć naukę programowania.
  • "Programowanie w Scratch 3.0 z Klubem Młodego Programisty" — przeznaczony dla dzieci w wieku od 9 do 12 lat oraz dla tych, którzy chcą kontynuować naukę programowania w Scratch.

Oczywiście, to tylko kilka pomysłów. Możecie wspólnie stworzyć grę komputerową, prostą stronę internetową lub aplikację mobilną — wszystko zależy od waszej kreatywności.

Jak chronić dane dzieci przed nieuprawnionym przetwarzaniem przez szkołę?Jak chronić dane dzieci przed nieuprawnionym przetwarzaniem przez szkołę?Rafał Stępniewski

Zachęcamy również do skorzystania z naszej darmowej maty do nauki kodowania, która zawiera 10 scenariuszy. Możecie ją wydrukować, złożyć razem w szkole lub przedszkolu i bawić się, rozwijając logiczne myślenie.

Więcej inspiracji na lekcje informatyki związane z Codeweek znajdziesz na stronie koduj.gov.pl oraz w grafice "Lekcja informatyki w Twojej szkole".

CodeWeek jest nie tylko dla nauczycieli przedmiotów ścisłych

Europejski Tydzień Kodowania także ma coś do zaoferowania dla nauczycieli języka polskiego, plastyki i historii. Oto kilka sugestii dotyczących inicjatyw:

  • Zajęcia w bibliotece szkolnej. Spróbujcie zakodować lektury szkolne, aby przybliżyć uczniom treści w innowacyjny sposób.
  • Wirtualna wycieczka po Koloseum. Wykorzystajcie interaktywne prezentacje lub stwórzcie wirtualne wycieczki, które pomogą lepiej zrozumieć historię, społeczeństwo lub politykę.
  • Akademia na zakończenie roku szkolnego. Zachęć swoich uczniów do tworzenia cyfrowych narracji przy użyciu różnych narzędzi. Mogą to być opowiadania lub scenariusze, które zostaną przedstawione w (częściowo) interaktywnej formie.
  • Analiza danych historycznych lub społecznych. Wykorzystaj narzędzia cyfrowe i elementy programowania do badania różnych wydarzeń historycznych, problemów społecznych lub zagadnień związanych z obywatelstwem. To pomoże lepiej zrozumieć omawiane tematy i jednocześnie rozwijać umiejętności technologiczne.
  • Muzyka i kodowanie. Wykorzystaj oprogramowanie Sonic-Pi, które jest darmowe i open source, do tworzenia muzyki za pomocą kodowania. Twoi uczniowie będą mogli korzystać z tego narzędzia bez konieczności rejestracji.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jeśli potrzebujesz więcej inspiracji, odwiedź mapę CodeWeek. Wybierz rok (np. 2022) i kraj (Polska), a zobaczysz już zrealizowane wydarzenia. To świetne źródło pomysłów do przygotowania własnej inicjatywy.

Masz pomysł na kreatywną lekcję w ramach CodeWeek? Działaj! 

Jeśli masz pomysł na ciekawą lekcję w ramach projektu CodeWeek, możesz ją zrealizować wykonując kilka prostych kroków: 

  • Krok 1. Sporządź plan lekcji, w ramach której przedstawisz uczniom programowanie lub wykorzystasz elementy programowania. Możesz skorzystać z wpisu o nazwie "Integracja programowania we wszystkich przedmiotach" jako pomocnego źródła informacji.
  • Krok 2. Podczas zajęć omów uczniom Europejski Tydzień Kodowania (CodeWeek).
  • Krok 3. Zgłoś swoje wydarzenie na stronie codeweek.eu/add i dołącz do społeczności CodeWeek.
  • Krok 4. Pobierz certyfikat. Po zgłoszeniu swojego wydarzenia będziesz mógł odebrać certyfikat uczestnictwa. Więcej informacji na temat generowania certyfikatów CodeWeek znajdziesz na stronie koduj.gov.pl.

Dodatkowo, na oficjalnej stronie CodeWeek dla nauczycieli udostępniono zestaw narzędzi. Znajdziesz tam oficjalne logo Europejskiego Tygodnia Kodowania, wzór certyfikatu uczestnictwa dla uczniów, prezentację na temat CodeWeek oraz materiały do wykorzystania w mediach społecznościowych.

Szkoła musi mieć zgodę na publikację wizerunku dzieckaSzkoła musi mieć zgodę na publikację wizerunku dzieckaRafał Stępniewski

Organizatorzy akcji są pewni, że w tym roku mapa CodeWeek w Polsce zostanie wypełniona szkolnymi inicjatywami. Pamiętaj, że lekcje z programowania można dostosować do wieku i umiejętności uczniów, zapewniając im odpowiednie wyzwania i możliwość rozwoju. CodeWeek to doskonała okazja do zainspirowania uczniów do nauki programowania i umiejętności cyfrowych, a także rozwijania ich kreatywności i logicznego myślenia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!