Centrum usług biznesowych czy centrum usług wspólnych. Czym się różnią?

Przedsiębiorcy często wahają się nad tym, czy bardziej atrakcyjne z ich punktu widzenia będzie skorzystanie z centrum usług biznesowych, czy może jednak z CUW, czyli centrum usług wspólnych. Jakie są różnice między tymi dwoma rozwiązaniami?

  • Michał Górecki
  • /
  • 26 maja 2021

Czym wyróżnia się centrum usług biznesowych?

Jest to zupełnie nowy etap rozwoju rynku. Im więcej w danym państwie mieści się takich centr rozwoju, tym szybciej można powiedzieć o nim, że jego gospodarka jest w pełni dojrzała i konkurencyjna wobec państw wysoko rozwiniętych.

W Polsce boom na takie centra rozpoczął się niedawno, jednak wiele wskazuje na to, żem najbliższe lata będą cechować się ogromną dynamiką przyrostu takich instytucji. Inwestorzy już dawno temu przestali patrzeć na takie kraje jak Polska i Czechy wyłącznie przez pryzmat taniej siły roboczej.

Kraje Europy Środkowej mają obecnie bardzo dobrą opinię w biznesie. Uchodzimy za partnerów stabilnych, przewidywalnych oraz takich, którzy wciąż chcą się rozwijać. Nie powinno więc dziwić, że globalne firmy inwestują tu w badania i rozwój naprawdę spore pieniądze.

Dużym wyróżnikiem centrów usług biznesowych jest to, że około ¾ z nich zasila kapitał zagraniczny. Nasi lokalni przedsiębiorcy albo nie mogą się do nich przekonać, albo też nie stać ich na tworzenie takich instytucji, które skupiałyby się stricte na rozwoju, a nie tylko na bieżącej sprzedaży.

Centrom tego typu sprzyja też duża ilość powierzchni biurowych oraz wysoki stopień informatyzacji. Zwłaszcza w erze pandemii COVID-19 odegrał on dużą rolę w utrzymaniu dynamiki wzrostu w tym obszarze rynku. Wiele wskazuje na to, że przyszłość tego segmentu rynku maluje się w bardzo jasnych barwach.

Jak działa Centrum Usług Wspólnych?

Nie istnieje jednolita definicja CUW. Wynika to z tego, że takie podmioty może tworzyć zarówno sektor prywatny, jak i szeroko rozumiane organizacje samorządowe. CUW-y mogą więc powstawać na przykład w urzędzie miasta czy gminy.

Centrum Usług Wspólnych powinno zawsze pełnić funkcje koordynacyjne i optymalizacyjne. Jeśli jest to twór powołany do życia przez — na przykład firmy z okolicy, to głównym jego zadaniem może być na przykład standaryzacja procesów.

Ponadto zaleca się, by przy tworzeniu Centrum Usług Wspólnych uwzględnić kilka dodatkowych kwestii. Powinniśmy wiedzieć, jakie korzyści może nam przynieść wdrożenie konkretnego modelu prowadzenia biznesem. Warto też zastanowić się nad tym, jakie procesy w ramach CUW mogą zostać zintegrowane, a które lepiej prowadzić samodzielnie.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy warto wdrażać CUW?

Praktyka pokazuje, że dla średnich firm, które dodatkowo chcą zwiększyć swój udział w rynku i na przykład stworzyć jednolite procesy, jest to bardzo ciekawa ścieżka rozwoju. Model powinny też rozważyć duże organizacje, które na przykład składają się z kilku podmiotów gospodarczych, które działają pod jednym brandem tak zwanej firmy matki. 

Na pewno warto zlecić wdrożenie CUW specjalistom, ponieważ ich wiedza może zaważyć na ostatecznym powodzeniu takiego przedsięwzięcia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!