Jak przenieść firmę do chmury?

Coraz więcej działalności gospodarczych odchodzi od tradycyjnego modelu przechowywania danych w serwerowni — bez względu na to, czy mieści się ona w firmie, czy jest dzierżawiona u wyspecjalizowanej firmy. Na znaczeniu z roku na rok zyskuje chmura danych. Jak przenieść firmę do chmury?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 26 maja 2021

Jak przechowywać dane firmy by były bezpieczne?

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. W praktyce każda platforma może zaliczyć awarię, która będzie kosztowała nas utratę sporej ilości danych, pieniędzy i nerwów. Czasem błąd nie musi nawet wynikać z winy właściciela firmy czy użytkownika lub administratora sieci.

W praktyce wystarczy, że uszkodzeniu ulegnie mechanizm dysku talerzowego lub dojdzie do przepięcia w dysku SSD, jeśli dane przechowujemy samodzielnie, na komputerze PC lub laptopie czy niewielkim serwerze typu NAS. 

Dobrą praktyką jest też poświęcenie odpowiedniej ilości czasu na kopie bezpieczeństwa. Nawet gdyby dysk uległ awarii, zawsze będziemy mieć zapasową, niejako awaryjną przestrzeń, dzięki której szybko będziemy mogli je odzyskać.

Warto pamiętać o tym, by backup był wykonywany możliwie jak najczęściej. Idealnym rozwiązaniem jest backup wykonywany codziennie. Jeśli możemy pozwolić sobie na wykonywanie kopii danych co kilka godzin, to sytuacja maluje się jeszcze lepiej. Najgorsze co można zrobić, to zabezpieczyć się tak zwanym pozornym backupem, który będzie wykonywany raz na tydzień czy miesiąc.

Dlaczego to błąd? Przyczyna jest prozaiczna. Załóżmy, że kopia danych była wykonywana 24 dnia miesiąca. Jeśli do 20 dnia kolejnego nie ponowiliśmy backupu (bo ten powinien się odbyć na przykład 24 lipca), a wystąpiłaby awaria, to tracimy wszystkie dane wygenerowane po tym terminie. Dla wielu firm byłaby to wręcz tragedia. 

Czy warto przechowywać dane na dyskach zewnętrznych?

Najpopularniejszym nośnikiem zewnętrznym jest oczywiście pendrive. Warto jednak pamiętać o tym, że nic nie stoi też na przeszkodzie, by dodatkowo zabezpieczać ważne informacje na przykład na płytach CD/DVD, choć z czysto praktycznego punktu widzenia, jest to działanie nieekonomiczne. 

Można postawić też na pewnego rodzaju półśrodek, jakim jest zapisywanie tylko najważniejszych plików na przykład na dysku zewnętrznym. Wymaga to jednak wiele konsekwencji. Jeśli zapomnimy zapisać plik, a dojdzie do awarii, to wracamy do punktu wyjścia.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak przenieść firmowe dane do chmury?

Jest to niezwykle proste. Musimy tylko zakupić przestrzeń wirtualną, pobrać klienta i zainstalować go na komputerze, na którym będą tworzone dane (a więc na przykład na firmowym laptopie). Pliki powinny automatycznie się synchronizować, dzięki czemu nawet nagła awaria nie pozbawi nas do nich dostępu.

Na rynku można znaleźć zarówno chmury dane nastawione na klientów indywidualnych i małe firmy, jak i dedykowane usługi, które świetnie powinny poradzić sobie z obsługą ogromnych ilości danych, jakie firma generuje każdego dnia. Pamiętajmy, by zapewnić sobie stabilne połączenie z internetem, by pliki do chmury danych były wysyłane w sposób w pełni bezproblemowy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!