Inteligentny termostat. Czy to się opłaca?

Urządzenia smart home powstały, by ułatwiać nam życie i zaoszczędzać nasz czas. Inteligentne akcesoria stały się już stałym elementem otaczającego nas świata, a wiele wskazuje na to, że prawdziwy boom na takie sprzęty dopiero nadchodzi. Czy warto kupić inteligentny termostat? Czy taki zakup się zwróci?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 27 maja 2021

Jakie są ciekawe akcesoria smart do domu?

Niemal każdy będzie w stanie wymienić inteligentną żarówkę czy robota sprzątającego. Rośnie też popularność inteligentnych wtyczek do kontaktu czy połączonych z siecią WiFi włączników i wyłączników światła. W wielu krajach Europy Zachodniej hitem są samoczynnie podnoszące się rolety lub żaluzje.

Ich model działania jest zaskakująco prosty. Przy oknie umieszcza się czujnik światła. Ma on wielkość kilku centymetrów, łączy się z naszą siecią WiFi, poprzez którą z całym systemem połączony jest też specjalny silnik odsłaniający żaluzje.

Gdy na czujnik światła padnie określona ilość promieni słonecznych (co w rozumieniu sztucznej inteligencji będzie odpowiadało temu, że już jest dzień), to rolety automatycznie się odsłonią. Można też skorzystać z programowania godzinowego.

Jak chronić swoją firmę?Jak chronić swoją firmę?Jan Wróblewski

Innym ciekawym akcesorium jest wideodzwonek do drzwi. To ciekawy sposób na poprawę bezpieczeństwa. Zwykle składa się na niego kamera szerokokątna oraz dedykowana aplikacja, z której poziomu — bez konieczności podchodzenia do drzwi — można ocenić, kto właśnie nacisnął na dzwonek.

Warto też wskazać na inteligentny zamek do drzwi. Może być otwierany zarówno kluczem, jak i przez dedykowany moduł NFC, ale i kartą magnetyczną, jak w hotelu, czy po zeskanowaniu naszych linii papilarnych. To kolejny ciekawy gadżet, który właśnie podbija rynek.

Jak działa inteligentny termostat?

Wiele spółdzielni mieszkaniowych każe sobie płacić za zużycie ciepła na podstawie ilości wody, jaką wpompujemy w CO. Nie jest to korzystny miernik dla osób, które są ciepłolubne. Pod koniec sezonu grzewczego możemy otrzymać bardzo dużą dopłatę do rachunku.

Właśnie przed tym ma chronić nas taki termostat. W jaki sposób? Analizuje on temperaturę grzejnika i kiedy ta przekroczy określoną wartość, to dostęp do ciepłej wody jest ograniczany lub odcinany. Można też aktywować wiele schematów „zachowania” urządzenia.

Jeśli na przykład wiemy, że nie będzie nas w domu między 8 a 16, to nie ma sensu przez cały ten czas płacić za ciepło. Z użyciem termostatu można zakręcić kaloryfery na przykład o 08:00, a włączyć je o 15, by w domu było ciepło, kiedy przyjdziemy po pracy.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy inteligentny termostat może się zwrócić pod kątem finansowym?

Tak, zdecydowanie. Warto jednak pamiętać o tym, że końcowy sukces przedsięwzięcia zależeć będzie od tego, czy takie sprzęty pojawią się na wszystkich kaloryferach, jakie mamy w domu. Jeśli wyłączymy z obiegu tylko jeden pokój, to oszczędności będą nieznaczne. 

Jeśli jednak wprowadzimy oszczędności na całym metrażu, to już po jednym sezonie grzewczym powinniśmy dostrzec pewne oszczędności na rachunku. Nie są to też urządzenia drogie. Dobry inteligentny termostat można kupić nawet za 200-300 złotych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!