Inteligentne zamki - na co trzeba uważać?

Inteligentne akcesoria domowe to bardzo dynamicznie rozwijający się segment rynku. Polacy pokochali akcesoria smart i coraz chętniej w nie inwestują. Są to sprzęty, które potrafią znacznie podnieść poziom naszego komfortu, ale mogę też przysporzyć nam kilku problemów. Na co trzeba uważać?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 6 czerwca 2021

Jakie inteligentne akcesoria domowe są w Polsce popularne?

Rynek zaczął kiełkować już w okolicach 2015 roku. To właśnie wtedy do sprzedaży trafiały pierwsze ciekawe inteligentne roboty sprzątające, które wiele osób nazywa dziś smart-odkurzaczami. To właśnie te sprzęty świetnie pokazały nam, że inteligentny dom to już coś więcej niż utopijna wizja rodem z przyszłości.

Boom na urządzenia rósł (i wciąż rośnie) praktycznie z roku na rok. Duże sieci i globalni producenci elektroniki użytkowej szybko dostrzegli drzemiący w tym segmencie rynku potencjał i zaczęli inwestować w niego imponujące środki finansowe.

Bardzo szybko pojawiły się całe ekosystemy, które w swoich założeniach miały podnieść komfort życie mieszkańców. Inteligentne żarówki, maszyny sprzątające czy gniazdka to rozwiązania, które znamy wszyscy. Warto jednak odnotować, że są też inne, nieco mniej popularne produkty: inteligentne rolety, a nawet łączące się z globalną siecią kuchnie czy pralki. 

Z biegiem czasu doczekaliśmy się też świetnych asystentów głosowych, którzy potrafią zarządzać wybranymi urządzeniami. Na pewno warto wskazać tu na Alexę od Amazona, ale i Asystenta Google, Siri czy Cortanę. Kompatybilność z tymi rozwiązaniami to dziś jeden z kluczowych wyznaczników tego, czy dany produkt naprawdę jest smart. 

Inteligentne urządzenia domowe a troska o bezpieczeństwo

Dość ciekawą odnogą rynku są kamery i systemy CCTV. Mowa tu zarówno o systemach monitoringu wewnętrznego jak i zewnętrznego. To ciekawe, nieraz innowacyjne narzędzia, które potrafią nie tylko reagować na ruch — jak tradycyjne czujki — ale też wspierają detekcję głosu.

Czy ewolucja DDoS wymaga zmiany podejścia do kwestii bezpieczeństwa?Czy ewolucja DDoS wymaga zmiany podejścia do kwestii bezpieczeństwa?Jan Wróblewski

Jest to skuteczny sposób, by znacznie rozbudować bezpieczeństwo naszego mieszkania lub domu. Co więcej, taki system kamer, który jest stale podłączony do sieci, daje nam możliwość zdalnego podejrzenia posesji, gdy znajdujemy się na przykład w pracy lub na urlopie i powierzamy opiekę nad domostwem osobie trzeciej. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Inteligentne zamki — nowoczesność i zagrożenie?

Zamki otwierane kartą znamy od dekad. Są one niezwykle popularne na przykład w hotelach. Ich inteligentne odpowiedniki wniosły jednak jakość obsługi na zupełnie nowy poziom. Możemy uwiarygodnić się i wejść do mieszkania po zeskanowaniu naszego odcisku palca, ale i po zbliżeniu do modułu naszego zegarka z modułem NFC lub smartfona. 

Czy jest to technologia w pełni bezpieczna? To zależy. Kluczową rolę odgrywa zaimplementowanie odpowiednich technologii szyfrujących. Bez nich każda osoba, która ma choćby średnie pojęcie o technice, może spróbować zmapować sygnał, a następnie, podszywając się pod nas, otworzyć zamek i wejść na teren nieruchomości. Wydaje się, że w kwestii inteligentnych zamków, wciąż warto stosować zasadę ograniczonego zaufania.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!