Dysk twardy. Jak o niego dbać?

Gdyby zapytać wiele osób o to, jaki element komputera jest najważniejszy, to część zapewne wskazałaby na procesor czy kartę graficzną. Oczywiście, są to bardzo ważne podzespoły, jednak trudno nie docenić ogromnej roli, jaką odgrywa też dysk twardy. Jak o niego dbać?

  • Michał Górecki
  • /
  • 27 maja 2021

Do czego służy dysk twardy w komputerze?

Jest to miejsce, gdzie zapisywane są wszystkie ważne dane. Zarówno te wykorzystywane przy rozruchu (uruchamianiu) komputera, jak i te, które przydają się, gdy chcemy włączyć na przykład interesującą nas grę czy aplikację biurową.

System operacyjny przechowywany jest na dysku twardym. To, że po uruchomieniu BIOS-u wczytuje się on szybko, zawdzięczamy zwłaszcza temu nośnikowi. Znajdują się tam też wszystkie wygenerowane przez dokumenty czy pliki, których nie przenieśliśmy do chmury danych.

Pozwala to stwierdzić, że ten nośnik wciąż odgrywa bardzo istotną rolę. Zarówno w komputerach PC, serwerowniach i konsolach, jak i w smartfonach, które także potrzebują mieć sporo miejsca, gdzie będziemy mogli przechowywać na przykład nasze zdjęcia, wideo z wakacji czy aplikacje.

Technologia jest rozwijana od lat 60. XX wieku, choć od tego czasu radykalnie się zmieniła. Pierwsze nośniki ważyły dziesiątki kilogramów. Współczesny dysk twardy można przenosić w kieszeni, nawet nie odczuwając przy tym zbyt mocno jego ciężaru.

Jakie są rodzaje dysków twardych?

Jeszcze kilka lat temu dominowały klasyczne dyski talerzowe HDD (Hard Disk Drive). Producenci z roku na rok podkręcali ich parametry, co skutkowało szybszym obracaniem się talerzy, gdzie zapisywały się nasze dane. Kiedyś dysk o szybkości zapisu 5400 RPM był wręcz luksusem. Pod koniec ery nośników HDD, bliżej mu do żółwia we współczesnym, cyfrowym świecie.

Skuteczne komunikatory dla pracownikówSkuteczne komunikatory dla pracownikówMikołaj Frączak

Po dyskach HDD przyszła pora na tak zwane hybrydy. Doskonale sprawdzały się one w budżetowych i średniopółkowych laptopach. Taki nośnik składał się z niedużego (10-50 GB) dysku SSD oraz tradycyjnego nośnika talerzowego. Na dysku SSD instalowany był system, a pliki przechowywano na pozostałej części nośnika.

Z biegiem czasu popularność zyskały typowe dyski elektroniczne, czyli właśnie SSD. Wygrywają one z innymi nośnikami zwłaszcza szybkością zapisu i odtwarzania danych. Skutkuje to tym, że nawet wiekowy komputer po zainstalowaniu SSD może działać zaskakująco płynnie i szybko.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak dbać o dysk twardy?

Na pewno trzeba uważać na promieniowanie magnetyczne. Może ono uszkodzić zarówno tradycyjny dysk talerzowy, jak i nośniki SSD. Uwaga ta dotyczy też części dysków przenośnych dostępnych na rynku. Warto o tym pamiętać.

Wydajny dysk twardy to taki nośnik, który nie jest zaśmiecony. Nie ma na nim zbędnego oprogramowania czy przytłaczającej ilości plików tymczasowych. Mówi się, że dysk twardy jest tak wydajny, jak schludny i czysty jest nasz komputer i system operacyjny. Jest w tym twierdzeniu bardzo dużo prawdy.

Aby nośnik jak najdłużej służył nam w idealnej kondycji, zaleca się instalację dedykowanego oprogramowania, które raz na jakiś czas wyczyści dysk z nieaktualnych plików tymczasowych. Zawsze dobrze mieć też pod ręką antywirusa, który choćby spróbuje uchronić nasz komputer przed złośliwym oprogramowaniem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!