Co jaki czas powinno być zmieniane hasło na mailu?

Mocne hasło zmieniane rzadko jest lepsze niż słabe, zmieniane co tydzień. To powiedzenie pokutuje wśród wielu użytkowników poczty elektronicznej. Od razu wyjaśnijmy. Twierdzenie to nie jest do końca prawdziwe i może przysporzyć nam kłopotów.

  • Michał Górecki
  • /
  • 21 listopada 2022

Mocne hasło również trzeba często zmieniać

Jeśli komuś wydaje się, że jego hasło jest zbyt mocne, by zostało rozgryzione przez hakerów, może być w błędzie. Nawet jeśli wygląda ono tak: „%MSd))(433Svd$d#2a2ae” może pewnego dnia zostać wykradzione, przez banalny i najprostszy na świecie atak phishingowy, lub szpiegujące oprogramowanie. 

Choćby z tego powodu, niezależnie od tego, jak trudne hasła stosujemy, nie powinniśmy korzystać z nich zbyt długo.

Zmiana hasła raz na miesiąc

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Wiele firm wprowadziło w swoich procedurach bezpieczeństwa obligatoryjną zmianę haseł do poczty elektronicznej raz w miesiącu. W przypadku prywatnych usług takich, jak e-mail, czy media społecznościowe eksperci zalecają, by np. wybrać jeden dzień w miesiącu (np. dzień wypłaty, lub płacenia podatków w przypadku przedsiębiorców), w których obligatoryjnie zmieniamy hasło. To jeden z elementów higieny cyfrowej, który każdy powinien coraz mocniej brać pod uwagę.

Hakerzy nie śpią

Cyberprzestepstwa to już nie jest zjawisko – to pogłębiający się proces. Coraz więcej osób doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że wyzwań związanych z bezpieczeństwem cyfrowym będzie tylko przybywało. 

Choćby dlatego myślenie o „mocnych hasłach”, których bez konsekwencji można używać wiecznie, jest błędne. Nikt nie jest zwolniony z realizacji procedur firmowych, a jeśli chodzi o prywatne usługi, to musi mieć on świadomość, że robi to (lub bardziej nie robi) na własne ryzyko. 

Co zrobisz jeśli stracisz dostęp do prywatnej poczty?

Warto przez chwilę sobie wyobrazić sytuację, w której przestępca przejmuje kontrolę nad naszym mailem, komunikatorem i profilem w social mediach. Nikt nie chciałby przeżyć takiej sytuacji. Choćby dlatego powinniśmy na poważnie podchodzić do zabezpieczeń i stosować np. podwójną weryfikację.

Podwójna weryfikacja

Złą informacją jest fakt, że nawet częsta zmiana haseł nie eliminuje do zera ryzyka włamania przestępców do naszych cyfrowych danych. Jest też dobra porada. Aby jeszcze mocniej zabezpieczyć swoje konto, można użyć weryfikacji dwuetapowej, np. z użyciem dodatkowego urządzenia, np. smartwatcha lub smartfonu. W ten sposób mamy szansę na solidne ograniczenie niebezpieczeństw, jakie czyhają na nas niemal za każdym rogiem w globalnej sieci. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!