Co to jest SSL?

Pełna nazwa tego skrótu to Secure Sockets Layer. Standard został opracowany w 1999 roku i odpowiada za zabezpieczenie transferu danych między użytkownikiem (jego przeglądarką stron WWW) a odwiedzanym serwisem w sieci. Czym jeszcze jest SSL i dlaczego jest tak ważny?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 3 marca 2021

Co to jest SSL — podstawowe informacje

Można powiedzieć, że certyfikat SSL działa na podstawie dwóch kluczowych aspektów: szyfrowania danych oraz weryfikacji użytkownika. Szyfrowanie odpowiada za bezpieczeństwo. Jego nadrzędną rolą jest zablokowanie przesyłanych danych między użytkownikiem a serwisem gdzieś po drodze.

Faza uwierzytelniania składa się z wygenerowanego klucza, który ma na celu potwierdzenie tożsamości obu stron, a więc zarówno twórcy strony, jak i użytkownika. Bezpieczeństwo opiera się tutaj na kluczu prywatnym, który jest przechowywany na serwerze oraz na kluczu publicznym, którego kopia znajduje się na stronie w sieci.

Mimo tego, że brzmi to bardzo skomplikowanie, to w rzeczywistości jest to prosty zabieg. Można przyrównać go do rozmowy przez walkie-talkie. Chodzi o to, aby nikt nie mógł podsłuchać naszej konwersacji ze znajomym, z którym mamy prywatne połączenie. SSL to jakby cyfrowy odpowiednik tego modelu komunikacji.

Czy certyfikat SSL jest niezbędny?

Z formalnego punktu widzenia nie ma obowiązku instalowania certyfikatów SSL na swoich stronach, jednak we współczesnym internecie decyzja o rezygnacji z niego byłaby spektakularnym strzałem w kolano, który w zasadzie podważałby cały sens uruchamiania portalu w sieci.

Zdecydowana większość przeglądarek, gdy tylko wykryje, że dana stronie nie wspiera SSL, zablokuje możliwość wejścia na taki serwis. Oczywiście można wymusić odwiedzenie takiej witryny, jednak jest to czasochłonne i niezwykle irytujące dla potencjalnych gości. Szacuje się, że ponad 90% internautów od razu odpuszcza i szuka sobie innej strony o podobnej tematyce.

Dla właścicieli e-sklepów oznacza to skazywanie się na niebyt i gigantyczne ograniczenie potencjalnych zysków ze sprzedaży. Warto wskazać też na to, że nie jest to działanie optymalne pod kątem SEO. Strony bez certyfikatu SSL bardzo rzadko pokazują się na atrakcyjnych miejscach w wynikach wyszukiwania.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ile kosztuje certyfikat SSL?

Pozytywna wiadomość jest taka, że może on być dla nas darmowy. Wystarczy skorzystać z rozwiązania, jakie oferuje Let’s Encrypt. Taki darmowy certyfikat jest obecnie możliwy do szybkiego zainstalowania na zdecydowanej większości hostingów w internecie. 

Nic nie stoi też na przeszkodzie, by za pomocą dedykowanych wtyczek szybko zabezpieczyć nim zarówno stronę firmową, która bazuje na Wordpressie, jak i na Drupalu, Joomli czy innych popularnych CMS-ach. Sprawia to, że cały proces jest niezwykle prosty i może poradzić sobie z nim niemal każdy.

Można skorzystać też z płatnych certyfikatów od różnych dostawców. Ich ceny są bardzo zróżnicowane. Zwykle kupujemy po prostu roczną subskrypcję, którą po tym czasie musimy odnowić, by cieszyć się dalszym wsparciem SSL na naszym portalu. Zdecydowana większość płatnych certyfikatów mieści się w widełkach cenowych między 100 a 400 złotych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!