Coraz więcej prób wyłudzenia przez tzw. fałszywe SMS-y

Okres przed świętami Bożego Narodzenia do Trzech Króli, to czas, kiedy mamy „wysyp” fałszywych wiadomości SMS, których celem jest wyłudzenie dostępów do naszych kont bankowych oraz danych. Ministerstwo Cyfryzacji podpowiada, gdzie można zgłaszać takie rzeczy.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 27 grudnia 2023

 Bądź ostrożny!

- Próby oszustw przy pomocy fałszywych wiadomości będą wzrastać w okresie przedświątecznym. Najczęściej są to SMS-y mówiące o niedopłacie np. za paczkę, uregulowaniu rachunku za energię czy weryfikacji wysokości zwrotu podatku – przestrzegał minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski i przypomina o tym, że takie próby wyłudzeń należy zgłaszać.Można to zrobić bezpłatnie, przesyłając wiadomość na numer 8080, gdzie specjaliści z CERT Polska sprawdzą, czy mieliśmy do czynienia z próbą wyłudzenia – dodał.

12(21) 2023 SECURITY MAGAZINE12(21) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska

Każdy z nas chociaż raz otrzymał podejrzany SMS mówiący np. o wygranej w konkursie czy konieczności uregulowania np. rachunku za gaz. Diabeł tkwi jednak w szczegółach – zanim kliniemy w link przesłany w fałszywej wiadomości, warto przyjrzeć się jej treści. Często są tam błędy językowe, brakuje interpunkcji, składnia zdania jest niepoprawna. Już to powinno wzbudzić naszą czujność. 

- W listopadzie br. w CERT Polska zarejestrowano ponad 18 tys. zgłoszeń dotyczących fałszywych SMS-ów. W porównaniu z poprzednim rokiem to ogromny wzrost — o ponad 159 proc. W grudniu natomiast specjaliści z CERT dostali już ponad 53 tys. zgłoszeń o podejrzanych wiadomościach – podkreślił minister Gawkowski.

Całodobowe wsparcie!

Jak dodaje Iwona Prószyńska, specjalistka z CERT, instytucja ta prowadzi również rejestr szkodliwych domen, które wpisane są na listę ostrzeżeń. — Do tej pory na tę listę wpisano ponad 160 tys. domen. Trafiają tam strony wykorzystywane m.in. do wyłudzania danych, logowania do bankowości online czy poczty elektronicznej – wyjaśniła Prószyńska.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

- Tylko w 2022 r. udało się zablokować ponad 20 milionów prób wejścia na strony z tej listy. Informując CERT o próbach wyłudzenia, pomagamy nie tylko sobie, ale też wszystkim innym użytkownikom, którzy mogliby zostać potencjalnie oszukani. To niesłychanie ważny, prewencyjny element naszych działań. Specjaliści dyżurują całodobowo i zapewniam, że każde zgłoszenie jest analizowane i wszyscy, którzy zwrócą się do CERT po pomoc, otrzymają ją – zapewnił minister cyfryzacji. 

Jak zweryfikować fałszywe SMS-y?

Czasem trudno na pierwszy rzut oka zweryfikować, że otrzymana wiadomość jest fałszywa. Dlatego warto zweryfikować ją pod kilkoma względami. Na początek, warto zwrócić uwagę na numer telefonu lub nazwę nadawcy. Jeśli jest to podejrzane lub nieznane źródło, istnieje większe prawdopodobieństwo, że wiadomość jest fałszywa. Przeczytaj także uważnie treść wiadomości. Często fałszywe SMS-y zawierają błędy ortograficzne, gramatyczne lub niejasne informacje. Jeśli coś wydaje się podejrzane, być może to jest próba oszustwa.

Połowa firm nie potrafi się bronić przed cyberatakami. To nie wróży dobrze klientomPołowa firm nie potrafi się bronić przed cyberatakami. To nie wróży dobrze klientom Mikołaj Frączak

Jeśli wiadomość SMS zawiera link, nigdy nie klikaj w niego bez uprzedniej weryfikacji. Może to prowadzić do niebezpiecznych stron internetowych lub prób wyłudzenia danych. Skontaktuj się również bezpośrednio z instytucją lub firmą, od której dostałeś wiadomość, używając oficjalnych danych kontaktowych. Zapytaj o wiadomość, którą otrzymałeś, aby potwierdzić jej autentyczność.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!