Czym jest cyfrowy dokument Diia.pl?

Nadanie numeru PESEL i e-usługi dla obywateli Ukrainy już działają. Można też korzystać z aplikacji mobilnej zastępującej posiadane dokumenty.

  • Michał Górecki
  • /
  • 16 marca 2022

Właśnie ruszyła rejestracja uchodźców z Ukrainy przybywających do Polski. Dzięki nowemu rozwiązaniu możliwe będzie zaoferowanie obywatelom Ukrainy polskich e-usług publicznych takich jak np. e-recepta. Oprócz tego każda z nich będzie miała dostęp do bezpiecznej cyfrowej tożsamości i specjalnego dokumentu w ramach aplikacji mObywatel — wskazuje minister Janusz Cieszyński.

Czym jest cyfrowy dokument Diia.pl?

Aplikacja mObywatel i dokument Diia.pl (Дія пл) – to prosty sposób na wylegitymowanie się (okazanie danych) niemal w każdej sytuacji życiowej. W elektronicznym dokumencie znalazły się najważniejsze dane — m.in. imię i nazwisko, zdjęcie oraz numer PESEL.

Dokument Diia.pl (Дія пл) pozwala potwierdzić tożsamość tak samo skutecznie jak dowód osobisty lub paszport. Będzie przydatny m.in. przy korzystaniu z usług medycznych czy przy okazaniu swoich danych podczas zawierania umowy o pracę.

Kto może skorzystać z aplikacji mObywatel i dokumentu Diia.pl (Дія пл)?

Każda osoba, która: jest pełnoletnia, ma ukraińskie obywatelstwo, przekroczyła granicę polsko-ukraińską po 24 lutego 2022 roku, ma nadany numer PESEL, ma aktywny profil zaufany.

Jak aktywować aplikację?

- w urzędzie, w którym otrzymasz numer PESEL, poproś o aktywowanie profilu zaufanego,

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

- ściągnij i uruchom aplikację mObywatel,- zapoznaj się z regulaminem i polityką prywatności aplikacji,- aktywuj aplikację korzystając z loginu i hasła wydanego dla profilu zaufanego.

Skąd pobrać aplikację mObywatel?

mObywatel dostępny jest w sklepach App Store i Google Play. Aplikacja działa na smartfonach z systemem Android 6.0 (wzwyż) i iOS 13.0 (wzwyż). Co ważne, aplikacja mObywatel i dokument Diia.pl (Дія пл) są dobrowolne i w pełni bezpłatne.

Więcej informacji o aplikacji mObywatel i dokumencie Diia.pl (Дія пл) na stronie: https://www.gov.pl/mobywatel/ua

Popularny serwis ogłoszeniowy znika z rynkuPopularny serwis ogłoszeniowy znika z rynkuMichał Górecki

Aplikacja mobilna dla studentów pomoże uchodźcom z Ukrainy

Jesteś obcokrajowcem i przyjechałeś do Wrocławia? Koniecznie zainstaluj aplikację EmergencyEdu, którą stworzyliśmy właśnie dla Ciebie – zaznacza Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu. Dzięki współpracy Policji z wrocławskimi uczelniami wyższymi, powstała specjalna aplikacja dla studentów zagranicznych, z której od ponad 2 lat, stale korzystają osoby przyjeżdżające do stolicy Dolnego Śląska. W obecnej sytuacji związanej z migracją uchodźców wojennych, dane zawarte w aplikacji EmergencyEdu, wydają się niezwykle przydatne dla wszystkich, którzy docierają każdego dnia w rejon województwa dolnośląskiego i nie tylko.

Policjanci zachęcają do zainstalowania w smartfonach tego bezpłatnego narzędzia, bo dane w nim zawarte, niewątpliwie ułatwić mogą funkcjonowanie w nowym miejscu. Pozwolą także uzyskać odpowiedź na podstawowe pytania z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa.

Jakie możliwości daje aplikacja?

Jej premiera miała miejsce dwa lata temu i głównym zamysłem twórców było stworzenie narzędzia, które pomorze studentom zagranicznym odnaleźć się na ternie naszego kraju, a w szczególności stolicy Dolnego Śląska. Za pomocą EmergencyEdu, użytkownicy mogą zapoznać się z podstawowymi przepisami prawa i poradami dotyczącymi bezpieczeństwa. W aplikacji znajdują się także przydatne dane adresowe do jednostek Policji, szpitali, czy też uczelni. Treści przetłumaczone zostały na języki: angielski, niemiecki, hiszpański i ukraiński, co mając na uwadze obecną sytuację związaną z migracją uchodźców wojennych z Ukrainy, wydaje się niezwykle istotne.

Źródło: gov.pl, policja.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!