Cyfryzacja w Polsce wygeneruje do 2030 r. dodatkowe 360 mld złotych!

Do 2030 roku gospodarka cyfrowa może wygenerować w Polsce dodatkowe 78 mld euro. To ponad 360 mld złotych – prognozują eksperci McKinsey & Company w raporcie „Digital Challengers”. W ich ocenie, w ciągu ostatnich 5 lat, cyfryzacja przyczyniła się do rozwoju 10 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski.

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 16 września 2022

Cyfryzacja gospodarki – co oznacza hasło Cyfrowy Challenger?

Eksperci McKinsey & Company podzielili kraje europejskie na trzy grupy. Pierwsza to tzw. Wielka Piątka, w skład której wchodzą Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania. Druga, to Cyfrowi Liderzy, do których zaliczane są m.in. kraje Beneluxu, Skandynawia, Irlandia i Estonia. Trzecia to „Digital Challengers” – do której zaliczane są głównie kraje Europy Środkowo-Wschodniej w tym Polska.

Raport zakłada, że w ostatnich 5 latach, cyfryzacja odegrała kluczową rolę w rozwoju gospodarczego krajów „Digital Challengers”. Na tym jednak nie koniec. Specjaliści oceniają, że „Cyfrowi Challengerzy” mają duże szanse na to, by dogonić europejską czołówkę w tym obszarze. 

Jakie zawody będą na topie w 2030 roku? Oczywiście technologiczneJakie zawody będą na topie w 2030 roku? Oczywiście technologiczneMichał Górecki


Niski udział gospodarki cyfrowej w PKB

Niestety, udział szeroko rozumianej gospodarki cyfrowej w Produkcie Krajowym Brutto krajów naszego regionu jest zdecydowanie niższy, niż obserwujemy to w Europie Zachodniej oraz w Skandynawii. Najnowszy raport ocenia, że do 2030 roku cyfryzacja może przynieść gospodarce dodatkowe 360 mld PLN (78 mld EUR). Według prognoz cyfrowa gospodarka nad Wisłą może być warta blisko 123 mld EUR już w 2030 roku, co będzie stanowiło imponujące 9% szacowanego na ten rok Produktu Krajowego Brutto. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ile warta jest gospodarka cyfrowa w Polsce?

Wartość gospodarki cyfrowej w Polsce szacuje się według danych za 2021 rok na 44 mld euro. To oznacza znaczne przyspieszenie w porównaniu do sytuacji z 2019 roku. 

To czyni nasz kraj największą gospodarką cyfrową w Europie Środkowo-Wschodniej. Według analiz, głównym motorem tego przyspieszenia był handel cyfrowy. W latach 2019-2021 odnotowywał on stopy wzrostu na poziomie 22% rocznie, i stanowił 60% gospodarki cyfrowej w ubiegłym roku. Rynek handlu cyfrowego w Polsce charakteryzuje się obecnością silnych graczy krajowych, jak również rozwiniętą ofertą lokalnych i międzynarodowych graczy” – czytamy w raporcie „Digital Challengers” 

Z treścią raportu McKinsey & Company można zapoznać się tutaj.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!