Czy bank może kserować dowód osobisty? Wątpliwość prawna ciągle aktualna

Urząd Ochrony Danych Osobowych nadal stoi na stanowisku, że tworzenie kopii dokumentów tożsamości przez instytucje finansowe jest legalne tylko w konkretnych sytuacjach. Mowa wyłącznie o środkach bezpieczeństwa, stosowanych w celu walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. W każdym innym przypadku o kopiowaniu nie może być mowy!

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 2 września 2022

Kopia dowodu osobistego w banku

Urząd Ochrony Danych Osobowych przyznaje, że zdarzają się sytuacje, w których banki zawierając umowę np. na prowadzenie konta, udzielenie pożyczki lub bankowość internetową proszą o dowód osobisty i wykonują jego kopię. Klient, który zapyta o zasadność takiego działania, może usłyszeć, że instytucje finansowe mają takie prawo na mocy Ustawy z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz.U. z 2018 r. nr 723).

Pojawia się jednak pytanie, czy takie powołanie się na przepisy jest uzasadnione w każdym przypadku. W ocenie Urzędu Ochrony Danych Osobowych, nie do końca. 

Prawo banków do kopiowania dokumentu tożsamości?

UODO podtrzymuje swoje wcześniejsze stanowisko, że powoływanie się na wspomnianą ustawę nie zawsze jest zgodne z prawem i stanem faktycznym. W ocenie urzędu zgodnie z art. 112b Prawa bankowego banki mogą przetwarzać dla celów prowadzonej działalności bankowej informacje zawarte w dokumentach tożsamości osób fizycznych. Oznacza to jedynie tyle, że na jego podstawie mają one prawo przetwarzać wszystkie dane osobowe klientów, które są zawarte w dokumentach tożsamości. Nie jest to natomiast równoznaczne z uprawnieniem do wykonywania kopii tych dokumentów”.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

W takiej sytuacji mówimy więc o OKAZANIU dokumentu tożsamości do wglądu pracownikowi banku. O jego kopiowaniu nie ma mowy!

Kiedy bank może skopiować dowód?

W ocenie regulatora kopiowanie takich dokumentów może mieć zastosowanie, kiedy rzeczywiście jest to konieczne z uwagi na kwestie związane z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. 

Co jednak ważne, przed zastosowaniem środków bezpieczeństwa finansowego muszą przeprowadzić ocenę ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Jednocześnie przepisy powołanej ustawy dookreślają (art. 35), kiedy instytucje obowiązane stosują środki bezpieczeństwa finansowego”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia o którym mowa w akrtykule?

Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!