Kara od UKE za nielegalny handel pozwoleniami radiowymi

Od 5 do 17 tysięcy złotych kary musi zapłacić pięciu przedsiębiorców, którzy prowadzili nielegalną odsprzedaż… udostępnionych im wcześniej częstotliwości. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) przerwał ten proceder. 

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 5 września 2022

Częstotliwości nie można odstąpić. Jest kara UKE

Podmiot, któremu udostępniono określoną częstotliwość w pozwoleniu radiowym, nie może jej odstępować osobom trzecim na mocy umów cywilnoprawnych, z jednoczesnym zachowaniem prawa do wykorzystywania częstotliwości. Mowa tutaj o podmiotach innych, niż te, które zostały wymienione w stosownym dokumencie. W ocenie UKE to nic innego, jak wykorzystywanie częstotliwości niezgodnie z posiadanymi uprawnieniami.

UKE: Polacy znają 5G i chcą korzystać z tej technologiiUKE: Polacy znają 5G i chcą korzystać z tej technologiiMikołaj Frączak


Pozwolenie radiowe – jakie daje prawa?

Regulator wskazuje, że pozwolenie radiowe uprawnia dysponenta tylko do osobistego używania urządzeń radiowych i wykorzystywania przyznanych przez urząd częstotliwości, wyłącznie w ramach działania określonych urządzeń. Dodatkowo uprawnienia wynikające z pozwolenia radiowego mogą być przenoszone na inne podmioty jedynie w trybie art. 122 Pt, zgodnie z którym zmiany podmiotu uprawnionego dokonuje Prezes UKE w drodze decyzji administracyjnej. Dysponent pozwolenia radiowego nie jest zatem uprawniony do udostępniania częstotliwości innym podmiotom do wykorzystania”.

Jeśli zatem dzieje się inaczej, to oznacza to wykorzystanie częstotliwości niezgodnie z uprawnieniami, jakie przyznał urząd. W takim wypadku mamy do czynienia z naruszeniem przepisów Prawa telekomunikacyjnego, co podlega karze finansowej.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Naruszenie ładu w gospodarce częstotliwościami?

W tym przypadku w ocenie prezesa UKE bezpośrednią konsekwencją nieprawidłowości była „możliwość naruszenia ładu w gospodarce częstotliwościami”. Chodzi o dopuszczenie możliwości korzystania z częstotliwości przez niezweryfikowane i nieuprawnione podmioty i to w znacznej liczbie. 

Jaka kara za wykorzystanie częstotliwości niezgodnie z prawem?

Kara, jaką wymierzył urząd byłaby wyższa gdyby nie dotychczasowa działalność podmiotów oraz fakt, że firmy zaprzestały naruszeń. Tylko dzięki temu wysokość kar została zmniejszona do przedziału od 5 do 17 tysięcy złotych. 

UKE dodaje, że decyzje w tej sprawie nie są prawomocne, a ukarani przedsiębiorcy mają prawo odwołać się do sądu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!