Kara od UKE za nielegalny handel pozwoleniami radiowymi
Od 5 do 17 tysięcy złotych kary musi zapłacić pięciu przedsiębiorców, którzy prowadzili nielegalną odsprzedaż… udostępnionych im wcześniej częstotliwości. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) przerwał ten proceder.
- Mikołaj Frączak
- /
- 5 września 2022
Częstotliwości nie można odstąpić. Jest kara UKE
Podmiot, któremu udostępniono określoną częstotliwość w pozwoleniu radiowym, nie może jej odstępować osobom trzecim na mocy umów cywilnoprawnych, z jednoczesnym zachowaniem prawa do wykorzystywania częstotliwości. Mowa tutaj o podmiotach innych, niż te, które zostały wymienione w stosownym dokumencie. W ocenie UKE to nic innego, jak wykorzystywanie częstotliwości niezgodnie z posiadanymi uprawnieniami.
UKE: Polacy znają 5G i chcą korzystać z tej technologiiMikołaj Frączak
Pozwolenie radiowe – jakie daje prawa?
Regulator wskazuje, że pozwolenie radiowe uprawnia dysponenta tylko do osobistego używania urządzeń radiowych i wykorzystywania przyznanych przez urząd częstotliwości, wyłącznie w ramach działania określonych urządzeń. „Dodatkowo uprawnienia wynikające z pozwolenia radiowego mogą być przenoszone na inne podmioty jedynie w trybie art. 122 Pt, zgodnie z którym zmiany podmiotu uprawnionego dokonuje Prezes UKE w drodze decyzji administracyjnej. Dysponent pozwolenia radiowego nie jest zatem uprawniony do udostępniania częstotliwości innym podmiotom do wykorzystania”.
Jeśli zatem dzieje się inaczej, to oznacza to wykorzystanie częstotliwości niezgodnie z uprawnieniami, jakie przyznał urząd. W takim wypadku mamy do czynienia z naruszeniem przepisów Prawa telekomunikacyjnego, co podlega karze finansowej.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Naruszenie ładu w gospodarce częstotliwościami?
W tym przypadku w ocenie prezesa UKE bezpośrednią konsekwencją nieprawidłowości była „możliwość naruszenia ładu w gospodarce częstotliwościami”. Chodzi o dopuszczenie możliwości korzystania z częstotliwości przez niezweryfikowane i nieuprawnione podmioty i to w znacznej liczbie.
Jaka kara za wykorzystanie częstotliwości niezgodnie z prawem?
Kara, jaką wymierzył urząd byłaby wyższa gdyby nie dotychczasowa działalność podmiotów oraz fakt, że firmy zaprzestały naruszeń. Tylko dzięki temu wysokość kar została zmniejszona do przedziału od 5 do 17 tysięcy złotych.
UKE dodaje, że decyzje w tej sprawie nie są prawomocne, a ukarani przedsiębiorcy mają prawo odwołać się do sądu.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?