Czy monitoring pracowników to ochrona czy naruszenie prywatności?
Czy pracodawca może zamontować monitoring w swojej firmie? Co może monitorować, a czego nie? Czy możesz nie zgodzić się na nagrywanie twojej pracy?

- Damian Jemioło
- /
- 4 grudnia 2023
Monitoring w pracy
Ochrona prywatności w miejscu pracy jest ważnym zagadnieniem, zwłaszcza w kontekście obecności monitoringu, który często wzbudza wątpliwości dotyczące granic prywatności pracowników.
11(20) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska
Kamery, śledzenie aktywności na komputerach służbowych czy inne formy nadzoru wywołują pytania o legalność i poszanowanie prywatności. Czy takie działania są naruszeniem, czy też służą ochronie?
W polskim prawie pracy brakuje konkretnych regulacji dotyczących monitoringu w miejscu pracy w kontekście prywatności. Prawo do prywatności jest uznawane za jedno z dóbr osobistych, ale jego precyzyjne określenie brakuje w kodeksie cywilnym. Art. 23 Kodeksu cywilnego wymienia szereg dóbr osobistych, w tym zdrowie, wolność, czy tajemnicę korespondencji, ale nie precyzuje wyczerpująco praw do prywatności.
Monitoring a prywatność
Monitoring w miejscu pracy, taki jak kamery czy kontrola komputerów służbowych, ma zazwyczaj różne cele. Często pracodawcy argumentują, że ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa oraz odstraszanie potencjalnych złodziei, oszustów czy innych zagrożeń.
Istnieje podział działań monitorujących ze względu na cele, jakie towarzyszą pracodawcom. Można wyróżnić monitorowanie proaktywne (ocena wydajności), reaktywne (uzyskiwanie informacji o niewłaściwym zachowaniu), ciągłe (obejmuje wszystkich pracowników) i incydentalne (stosowane w przypadku podejrzeń co do konkretnych pracowników).
Prawo zezwala na monitoring (jednak w budynku muszą znajdować się oznakowania, które wskazują, że ten jest tam obecny. Dodatkowo kamery nie mogą rejestrować dźwięku, a jedynie obraz), jednakże pracodawcy muszą przestrzegać przepisów RODO, uzyskując niezbędne zgody na przetwarzanie danych osobowych.
Administrator danych jest zobowiązany do ograniczenia zbieranych informacji oraz określenia czasu przetwarzania danych. Konieczne jest usuwanie danych, gdy cel monitoringu zostanie osiągnięty. Pracodawca musi również poinformować pracowników o stosowanym monitoringu w sposób przejrzysty i zapewnić możliwość zapoznania się z tą informacją.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Monitorowanie pracownika
Oprócz kamer istnieją inne formy monitorowania pracowników jak karty dostępu czy oprogramowania kontrolujące aktywność na urządzeniach wydanych osobom pracującym. Czasem w celu dodatkowych zabezpieczeń korzysta się np. z zabezpieczeń biometrycznych. Tzn. np. komputery odblokowywane są odciskiem palca pracownika.
Jednakże przetwarzanie danych biometrycznych pracowników, np. wspomnianych odcisków palców czy skanowanie twarzy, jest bardziej problematyczne i wymaga specjalnej uwagi, zwłaszcza w kontekście RODO. Wprowadzając monitorowanie, pracodawcy powinni dbać o poszanowanie prywatności pracowników i stosować się do przepisów prawa.
Niektórzy pracodawcy decydują się na jeszcze inne środki, takie jak montaż urządzeń czy instalacje aplikacji geolokalizacyjnych. Takie działanie jest dopuszczalne tylko jeśli dokonywane jest na warunkach wynikających z art. 223 kodeksu pracy. Jednak jeżeli np. mowa o pojazdach służbowych, gdzie pracodawca wyraża zezwolenie na korzystanie z nich również w celach prywatnych, to nie może śledzić aktywności pracownika poza jego godzinami pracy.
Czy monitoring w biurze jest legalny?Damian Jemioło
Wnioskiem jest więc to, że monitoring w miejscu pracy, choć niezbędny w niektórych przypadkach dla bezpieczeństwa czy kontroli, musi być wprowadzany z poszanowaniem dóbr osobistych pracowników i zgodnie z obowiązującymi przepisami, by równocześnie służyć ochronie, a nie naruszaniu prywatności.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?