Czy praca zdalna zagraża bezpieczeństwu danych firmy?

Praca zdalna stała się nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Jednak jak to ma się do cyberbezpieczeństwa i ewentualnych wycieków? Czy można pracować zdalnie i bezpiecznie?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 5 grudnia 2023

Praca zdalna a cyberbezpieczeństwo

W kontekście rosnącej liczby pracowników zdalnych, zabezpieczenie danych stało się priorytetem dla wielu firm. Według Forbesa w 2023 r. 12,7% pracowało zdalnie, z kolei 28,2% hybrydowo. Jednak gdy mówimy o rynku polskim, to tutaj według danych z money.pl zdalnie pracowało ok. 10% osób. To mimo wszystko dużo. Zwłaszcza że praca zdalna tyczy się tej biurowej, gdzie nie rzadko mamy do czynienia z przetwarzaniem danych.

Jak szybko i skutecznie zgłosić wypadek w biurze?Jak szybko i skutecznie zgłosić wypadek w biurze? Katarzyna Leszczak

I niestety – praca zdalna poszerza przestrzeń, w której dane firmowe mogą być narażone na ryzyko wycieku lub ataku. 

Pracownicy zdalni, nie będąc często pod nadzorem zespołów ds. cyberbezpieczeństwa, mogą stać się łatwym celem dla ataków phishingowych. To może prowadzić do wycieku poufnych informacji. 

Jednak znacznie poważniejszym zagrożeniem jest korzystanie z firmowych zasobów, łącząc się z różnymi sieciami internetowymi, które niekoniecznie muszą być tak dobrze zabezpieczone, jak te firmowe. Mowa tutaj zarówno o domowych sieciach, jak i publicznych, nieznanych, a dostępnych np. w kawiarniach itp. 

Ponadto poza biurem istnieje ryzyko kradzieży sprzętu, z którego korzystają pracownicy. Oczywiście – znacznie częściej takie sytuacje mogą się przytrafić podczas np. podróży (tzw. workation) czy przebywania w miejscach publicznych niż w zaciszu swoich domów. 

Dodatkowo – niezabezpieczone urządzenia, na których pracownicy mogą instalować dowolne programy, także niesie za sobą pewne ryzyko. W końcu nie wiadomo, czy pracownicy pobiorą i zainstalują programy lub aplikacje z legalnych źródeł. Zwłaszcza, jeśli nie są w tym aspekcie przeszkoleni.

Strategia ochrony danych przy pracy zdalnej

Co w takim razie zrobić, aby zwiększyć cyberbezpieczeństwo pracowników, którzy decydują się na pracę zdalną lub hybrydową? Po pierwsze uniemożliwić im instalację oprogramowania czy aplikacji bez zgody działów helpdeskowych, które zweryfikują, czy te są potrzebne pracownikom i czy pochodzą z legalnych źródeł.

Ważne jest także tworzenie jasnych wytycznych dotyczących korzystania z danych firmowych poza biurem jest kluczowym krokiem w zabezpieczaniu informacji. Pomocne okaże się też szyfrowanie danych, zarówno w ruchu, jak i w pamięci urządzeń, oraz wykorzystanie systemów autoryzacyjnych pomaga chronić dane przed niepowołanym dostępem.

Dodatkowo systematyczne sprawdzanie i ocena poziomu bezpieczeństwa pomaga wykryć luki i uniknąć przyszłych ataków. A najważniejsza jest edukacja pracowników na temat zagrożeń cybernetycznych oraz sposobów ochrony danych.

Google ostrzega przed exploitem „Google Calendar RAT”Google ostrzega przed exploitem „Google Calendar RAT”Damian Jemioło

Wraz z rosnącą liczbą osób pracujących zdalnie, niezbędne jest podjęcie odpowiednich środków w celu ochrony danych firmowych. Wspomniane wyżej strategie oraz zastosowanie narzędzi zapewniających bezpieczeństwo danych są kluczowe dla firm, które pragną minimalizować ryzyko wycieku informacji podczas pracy zdalnej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!