Jak podejście Zero Trust może zmienić paradygmaty bezpieczeństwa dla biznesu?

Cyberbezpieczeństwo jest wymagające. I to bardzo. Socjotechniki, ransomware – to poważne zagrożenia dla każdej organizacji. Dowiedz się, jak podejście Zero Trust może pomóc zabezpieczyć się twojej organizacji.

  • Damian Jemioło
  • /
  • 12 grudnia 2023

Zero Trust – czym jest?

W świecie cyberbezpieczeństwa trzeba być elastycznym i dostosowywać się do zmieniającej rzeczywistości. Stajemy bowiem w obliczu bardziej wyrafinowanych zagrożeń, na które dotychczasowe metody mogą okazać się niewystarczające. Jednak podejście Zero Trust pozwala znacznie poprawić standardy cyberbezpieczeństwa w twojej organizacji. 

12(21) 2023 SECURITY MAGAZINE12(21) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

Podejście to różni się od tradycyjnych metod cyberbezpieczeństwa. Przedtem zakładano, że ruch sieciowy, szczególnie ten wewnętrzny, był godny zaufania. Jednak teraz Zero Trust mówi „nie” każdemu, kto próbuje uzyskać dostęp do zasobów. A następnie weryfikuje tożsamość takich osób czy organizacji.

Jak działa Zero Trust działa w praktyce? Zasada ta opiera się na minimalizowaniu uprawnień, co oznacza, że dostęp do zasobów jest udzielany tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne i tylko w ograniczonym zakresie. Pomaga to w ograniczaniu zasięgów cyberataków i minimalizuje skutki potencjalnych incydentów cyberbezpieczeństwa.

Jak zastosować Zero Trust w praktyce?

Zero Trust składa się z różnych faktorów, które razem tworzą solidną architekturę. Np., zarządzanie tożsamościami i dostępem (IAM) to metoda, która kontroluje dostęp na podstawie tożsamości użytkownika. Mikrosegmentacja, kolejny kluczowy element, dzieli sieć na mniejsze segmenty, co ułatwia kontrolę przepływu ruchu między nimi.

Tradycyjne metody skupiały się na ochronie zewnętrznych granic sieci, ale teraz coraz więcej firm korzysta z chmury i zezwala na pracę zdalną, co prowadzi do rozmazań granic i nowych potencjalnych luk w cyberbezpieczeństwie. To właśnie tutaj Zero Trust wkracza jako rozwiązanie, które stara się wyeliminować wszelkie potencjalne punkty wejścia dla zagrożeń.

Paradygmat ten staje się więc strategicznym narzędziem, pomagającym w zapobieganiu różnym rodzajom cyberataków. Oprócz metod wspomnianych wcześniej jednym z zastosowań Zero Trust jest też uwierzytelnianie wieloskładnikowe. To uniemożliwia wyłudzanie informacji przy użyciu haseł. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Wdrażanie Zero Trust

Niemniej jednak, wdrożenie Zero Trust w firmie nie jest łatwym zadaniem. Może to spotkać się z oporem ze strony pracowników przyzwyczajonych do tradycyjnych metod. W końcu nagle np. wymagane są od nich dane uwierzytelniające, VPN-y, a także ograniczane możliwości w kontekście chociażby instalowania zewnętrznego oprogramowania.

Ponadto taka zmiana wymaga inwestycji w nowe technologie i często oznacza konieczność zmiany infrastruktury IT, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Istnieją jednak rozwiązania, które mogą przybliżyć wdrażanie Zero Trust do twojej firmy – mowa tutaj np. o programach pilotażowych.

Jak zapewnić ciągłość działania biznesu po awarii?Jak zapewnić ciągłość działania biznesu po awarii?Katarzyna Leszczak

Reasumując –  Zero Trust to nie tylko nowa metoda, to nowa mentalność w kontekście cyberbezpieczeństwa. I staje się coraz istotniejszy w erze cyfrowej, gdzie zagrożenia stale rosną.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!