Jak zabezpieczyć placówki handlowe przed kradzieżami w okresie świątecznym?
Święta to nie tylko okres radości i spędzania czasu z rodziną czy przyjaciółmi. To dla sklepów niezwykle wymagający moment, w którym nierzadko dochodzi do kradzieży. Co placówki handlowe mogą zrobić, aby się przed tym chronić?
- Damian Jemioło
- /
- 20 grudnia 2023
Kradzieży w sklepach tylko przybywa
Święta to czas wzmożonych zakupów, ale niestety – dla sklepów jest to także okres zwiększonego ryzyka kradzieży. Trend wzrostu aktów kradzieży towarzyszy nam od jakiegoś czasu, a zmiany w przepisach prawnych, podnoszące pułap wartości skradzionego mienia uznawanego za przestępstwo, tylko skomplikowały tę sytuację.
12(21) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska
Dość powiedzieć, że w I półroczu 2023 r. ilość kradzieży w sklepach była o 40% większa niż w analogicznym okresie 2022 r. według danych Komendy Głównej Policji. Łącznie w rzeczonym I półroczu zgłoszono 24 tys. takich przypadków.
A co najgorsze – od października ubiegłego roku, kradzież jest traktowana jako przestępstwo, jeśli skradzione przedmioty mają wartość powyżej 800 zł. Wcześniej granica ta wynosiła… 500 zł. Jak widać inflacja najwyraźniej wpłynęła też niespodziewanie na tę strefę naszego życia.
I niestety – dotyka to zarówno mniejszych sklepów, jak i dużych centrów handlowych. W obliczu takiej sytuacji, właściciele placówek handlowych muszą odpowiednio zabezpieczyć się przed kradzieżami.
Jak zabezpieczyć sklep przed kradzieżą?
Jednym z podstawowych działań jest odpowiednie rozmieszczenie produktów w sklepie. Droższe artykuły i takie, które łatwo ukryć, powinno umieszczać się naprzeciwko lub w pobliżu kas. Towary o szczególnej wartości muszą być pod stałą obserwacją personelu.
Warto wyposażyć też sklep w lustra. Oprócz dodatkowego elementu wystroju lustra eliminują obszary, w których klienci mogą działać poza zasięgiem wzroku pracowników sklepu. A to może odstraszyć potencjalnych złodziei.
Co więcej – należy pamiętać o ochronie w sklepach. Niestety, wiele sklepów – w tym nawet dyskontów i sieciówek – obcięło wydatki na ochronę i zredukowało liczbę tego personelu albo zrezygnowało ze współprac z firmami ochroniarskimi. A to błąd. Co prawda ochroniarze zazwyczaj niekoniecznie mają niesamowity wachlarz możliwości, ale czasem ich obecność potrafi odstraszyć niektórych złodziei.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Jak technologia pomaga w zabezpieczaniu się przed kradzieżą?
W kontekście ochrony sklepów przed kradzieżami warto rozważyć też rozwiązania technologiczne. Idealnym przykładem są bramki antykradzieżowe – bardzo powszechne w większych sklepach czy sieciówkach. Działają dość prosto, wykrywając, czy dany produkt został skasowany np. poprzez wykrywanie plomb, czy innych zabezpieczeń.
Niezwykle skutecznym sposobem zabezpieczenia placówek handlowych jest też monitoring. Kamery umieszczone na terenie sklepu pozwalają na ciągły nadzór, zapis zdarzeń, a także rejestrowanie osób wchodzących na teren placówki – to może odstraszyć potencjalnych złodziei albo pomóc policji w ustaleniu ich tożsamości.
Czy monitoring w biurze jest legalny?Damian Jemioło
Wybór odpowiednich metod zabezpieczeń powinien być dostosowany do charakteru i możliwości sklepu. Trzeba jednak pamiętać, że nawet połączenie wszystkich tych rozwiązań nie ochroni placówki handlowej przed kradzieżą w pełni. Niektórych osób nie powstrzyma nic i wtedy w grę wchodzi już tylko interwencja policji.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?