Rola sztucznej inteligencji w cyberbezpieczeństwie

Sztuczna inteligencja może być zarówno sojusznikiem, jak i przeciwnikiem w kontekście cyberbezpieczeństwa. Jak zmienia się bezpieczeństwo cyfrowe z powodu sztucznej inteligencji i co musisz wiedzieć?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 28 grudnia 2023

Sztuczna inteligencja w cyberbezpieczeństwie

Wszyscy doskonale wiemy, że we współczesnym świecie w zasadzie jesteśmy uzależnieni od cyfrowych możliwości. I doskonale zdajemy sobie też sprawę z rosnącej roli sztucznej inteligencji w naszym codziennym życiu czy pracy. AI sięga już w zasadzie każdej branży i nie inaczej jest z cyberbezpieczeństwem.

12(21) 2023 SECURITY MAGAZINE12(21) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

W tym kontekście AI pomaga ekspertom ds. cyberbezpieczeństwa w identyfikowaniu różnorodnych zagrożeń oraz szybkim reagowaniu na cyberataki. Dzięki niej nasze urządzenia mogą np. błyskawicznie wykrywać różne rodzaje niebezpieczeństw – od złośliwego oprogramowania po próby włamań czy kradzież danych. AI może również uczyć się na bieżąco, dzięki czemu jest coraz bardziej zdolna do wykrywania nowych typów ataków.

A to dlatego, że jednym z kluczowych narzędzi wykorzystywanych w AI do zapewnienia cyberbezpieczeństwa jest uczenie maszynowe (machine learning). To rodzaj techniki, która umożliwia komputerom „uczenie się” na podstawie zgromadzonych danych, co pomaga w identyfikacji nowych zagrożeń. Uczenie maszynowe działa najlepiej, gdy jest skierowane na konkretny cel, a nie na ogólną kwestię.

Co umożliwia sztuczna inteligencja w cyberbezpieczeństwie?

Sztuczna inteligencja wspiera cyberbezpieczeństwo też na inne sposoby. Chociażby pomaga w identyfikacji wszystkich urządzeń, użytkowników i aplikacji, które mają dostęp do systemów informatycznych. To ważne, ponieważ pozwala to lepiej zrozumieć, co i kto jest w systemie i zobrazować, które elementy są ważne dla firmy. I w konsekwencji lepiej zarządzać np. dostępami poszczególnych osób do sieci czy danych organizacji.

Sztuczna inteligencja może też śledzić nowe zagrożenia czy trendy, jakie panują w świecie cyberprzestępczości – zwłaszcza jeśli mówimy o uczeniu maszynowym. Dzięki temu systemy bezpieczeństwa mogą być na bieżąco informowane o możliwych atakach, co pozwala podejmować skuteczne kroki dotyczące ochrony przed nimi.

Jedną z najważniejszych funkcji sztucznej inteligencji w cyberbezpieczeństwie jest również przewidywanie i ocena ryzyka naruszeń. Oparte na AI systemy mogą założyć, gdzie i w jaki sposób może dojść do cyberataku. Sztuczna inteligencja naprawdę dobrze radzi sobie z audytami i bieżącym sprawdzaniem, co dzieje się w naszej sieci.

Gdy jednak dojdzie do naruszenia, sztuczna inteligencja asystuje w szybkiej reakcji i pomaga zrozumieć, co kryje się za rzeczonym incydentem.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Sztuczna inteligencja po stronie cyberprzestępców?

Stety-niestety – AI jest po prostu narzędziem. I tak jak pistolet może służyć policjantowi w celu ochrony ludzkiego życia, tak samo może być użyty przez zbira do zagrożenia nam w jakiś sposób. I choć sztuczna inteligencja jest oczywiście bardziej zaawansowana i teoretycznie ma pewne zabezpieczenia (zwłaszcza, kiedy mówimy o generatywnych modelach, jak ChatGPT), to nie możemy udawać, że cyberprzestępcy z niej nie korzystają.

Sami cyberprzestępcy w końcu mogą wykorzystywać modele AI np. do łamania haseł, tworzenia złośliwego oprogramowania, manipulowania danymi, a nawet tworzenia phishingowych maili. 

Cyberprzestępcy powszechnie wykorzystują też technologie deepfake i modele AI do np. tworzenia nagrań audio. Odkąd sztuczna inteligencja znacząco się rozpowszechniła, w sieci pojawiło się mnóstwo kampanii, w której wykorzystywano chociażby wizerunki znanych osób, jak politycy, do oszukiwania ludzi.

Wystarczy wspomnieć chociażby o kampanii cyberprzestępców z Mateuszem Morawieckim, w której użyto jego wizerunku i głosu do przekonywania Polaków do inwestowania w fałszywe spółki energetyczne. W mediach pojawia się zresztą całe mnóstwo informacji o używaniu sztucznej inteligencji do tworzenia fałszywych reklam w social mediach do wyłudzania danych czy pieniędzy od użytkowników.

Rola sztucznej inteligencji w nowoczesnych strategiach rekrutacyjnych ITRola sztucznej inteligencji w nowoczesnych strategiach rekrutacyjnych ITRedakcja politykabezpieczenstwa.pl

W listopadzie 2023 r. australijski portal abc.net.au przyjrzał się nawet fałszywym kampaniom na Facebooku i okazało się m.in., że cyberprzestępcy mierzą przede wszystkim w grupy powyżej 24 r. ż., a także że to mężczyźni częściej niż kobiety są na ich celowniku.

A zatem jak widać – AI to broń obusieczna. Nie ma co jej w tym kontekście demonizować ani zbytnio zachwalać. To narzędzie jak każde inne – nawet jeśli bardziej zaawansowane. Użyte przez niewłaściwą osobę będzie siać spustoszenie. I nierzadko remedium na oszustwa z wykorzystaniem sztucznej inteligencji okazuje się samo… AI.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!