Bezpieczeństwo chmury – najlepsze praktyki

Praktycznie każda organizacja, a nawet osoba prywatna korzysta z usług chmurowych. Kiedyś rozwiązania te były zdecydowanie mniej bezpiecznie niż obecnie. Mimo to nadal warto wiedzieć, jak zwiększyć bezpieczeństwo w chmurze i oto garść kilku cennych porad.

  • Damian Jemioło
  • /
  • 29 grudnia 2023

Chmura – czy bezpieczna?

Według danych Colorlib w 2023 r. aż 94% wszystkich firm na świecie korzystało w jakiś sposób z rozwiązań chmurowych. I co ciekawe – to wzrost o aż 14% względem 2020 r. I tak, to też prawdopodobnie jeden ze skutków przyspieszonej cyfryzacji, którą wywołała pandemia. W końcu w przeciwnym wypadku byłby to przedziwny zbieg okoliczności. 

12(21) 2023 SECURITY MAGAZINE12(21) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

I nie ma się co dziwić, że bezpieczeństwo danych w chmurze to obecnie priorytetowa sprawa dla firm. W przeciwieństwie do prywatnych centrów danych, gdzie odpowiedzialność za bezpieczeństwo spoczywa na przedsiębiorstwie, korzystanie z chmury publicznej może być bardziej złożone. 

Klient, który korzysta z usług chmury, ponosi ostateczną odpowiedzialność za jej cyberbezpieczeństwo. Niemniej jednak dostawca usług w chmurze również ma część obowiązków związanych z bezpieczeństwem, co tworzy model wspólnej odpowiedzialności. O bezpieczeństwie danych w usługach chmurowych zrobiło się głośno zwłaszcza w 2014 r. podczas niesławnego wycieku prywatnych zdjęć wielu celebrytek i celebrytów z iClouda. Obecnie jednak rozwiązania chmurowe są znacznie bezpieczniejsze.

Cyberbezpieczeństwo chmur

Przewodni dostawcy chmur, tak jak AWS czy Microsoft Azure, oferują dokumentację określającą role i obowiązki w różnych scenariuszach wdrożeniowych. 

Przedsiębiorstwa korzystające z usług dostawców chmurowych powinny znać te zasady, by uniknąć nieporozumień i niedoprecyzowanych kontroli. I o ile klient wykonuje swoją część, jak np. stosuje szyfrowanie czy właściwie konfiguruje połączenia i ustawienia, dane zazwyczaj są bezpieczne.

Zadając dostawcy chmury konkretne pytania dotyczące zabezpieczeń, organizacje mogą lepiej zrozumieć poziom cyberbezpieczeństwa tych usług. Dlatego warto wiedzieć, np. Co się stanie, jeśli dostawca nie zapewni odpowiednich zabezpieczeń? 

Może to prowadzić do poważnych ryzyk, takich jak naruszenia bezpieczeństwa danych, przestoje czy nawet naruszenia przepisów. Brak należytych środków zabezpieczeń może wystawić dane na nielegalny dostęp lub kradzież, wpływając na ich poufność i integralność.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak zabezpieczać chmurę?

Firmy mogą podjąć kilka działań, aby zapobiegać incydentom związanym z usługami chmurowymi. Pierwszym krokiem jest gruntowne zbadanie procedur cyberbezpieczeństwa dostawcy i sprawdzenie kompetencji naszych zespołów, które będą z chmur korzystać. 

Ponadto należy skrupulatnie przeanalizować umowy i postanowienia dotyczące bezpieczeństwa oraz rozważyć korzystanie z innych dostawców usług, jeśli obecny nie spełnia naszych wymagań.

Kolejnym krokiem jest wdrożenie systemów zarządzania tożsamością i dostępem (IAM), które minimalizują ryzyko nieautoryzowanego dostępu. Przykładowo, stosowanie kontroli dostępu opartych na najniższych uprawnieniach czy uwierzytelnianie wieloskładnikowe znacząco zwiększa cyberbezpieczeństwo usług chmurowych.

Zarządzanie projektami w chmurze. ZagrożeniaZarządzanie projektami w chmurze. Zagrożenia Michał Górecki

Niezwykle ważne jest także szkolenie pracowników w ogólnych kwestiach cyberbezpieczeństwa. Mowa tutaj np. o identyfikacji zagrożeń czy tworzenie silnych haseł.

Co więcej – przyjęcie pisemnych wytycznych dotyczących korzystania z usług chmurowych jest kluczowym krokiem. Określenie, kto, jak i gdzie może przechowywać dane w chmurze oraz wyznaczenie konkretnych technologii zabezpieczeń stanowi solidny fundament.

Co zrobić, aby nasze dane w chmurze były bezpieczne?

Kiedy korzystamy z usług chmurowych, zapewnienie bezpieczeństwa naszych urządzeń końcowych staje się kluczowe. Dlatego tak ważne jest, abyśmy mieli przygotowany konkretny plan działań i korzystania z chmur. Istotne jest tutaj:

  • Korzystanie z firewalli (wszelkiego rodzaju zapory);

  • Ochrona przed złośliwym oprogramowaniem;

  • Wykrywanie i identyfikacja incydentów cyberbezpieczeństwa;

  • Kontrola dostępu – ustalanie, kto ma dostęp do danych przechowywanych w chmurze.

Firmy często o tym zapominają, ale szyfrowanie danych również odgrywa kluczową rolę w cyberbezpieczeństwie chmur. Upewniając się, że są one zaszyfrowane zarówno podczas ich przechowywania, jak i przesyłania, znacząco minimalizuje ryzyko przykrych konsekwencji przy ewentualnym wycieku. Dobrze obrazuje to przykład ALAB-u, który danych nie szyfrował… 

Co więcej – systemy wykrywania i zapobiegania włamaniom (IDS/IPS) również są skutecznymi narzędziami, które monitorują i reagują na potencjalne zagrożenia. Chmurowi dostawcy często oferują dodatkowe usługi bezpieczeństwa i naprawdę warto je rozważyć, zwłaszcza gdy pracujemy z wrażliwymi danymi.

Przechowywanie danych w chmurze – jak to robić bezpiecznie?

A kiedy już mowa o dodatkowych usługach, to świetnie spisują się także brokerzy bezpieczeństwa dostępu do chmury (CASB). Są to specjalistyczne rozwiązania, które służą do uwierzytelniania, mapowania, szyfrowania czy nawet wykrywania złośliwego oprogramowania. To zdecydowanie pomaga w kontekście wykrywania nieautoryzowanego dostępu do danych przechowywanych w naszej chmurze.

Jednak nawet najlepsze zabezpieczenia nie pomogą, jeśli regularnie ich nie testujemy. W momencie, w którym zaczynamy korzystać z usług chmurowych, musimy zdecydować się na systematyczne przeprowadzanie testów penetracyjnych itp., aby wykrywać ewentualne luki czy słabe strony naszej organizacji. 

Jak bezpiecznie korzystać z chmury hybrydowej?Jak bezpiecznie korzystać z chmury hybrydowej?Jan Wróblewski

Nie ma co ukrywać – bezpieczeństwo danych w chmurze to proces ciągły, który wymaga uwagi i systematycznej troski. Zastosowanie wspomnianych tu praktyk pomoże nam w ochronie naszych danych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!