Czy na każdym dachu można założyć fotowoltaikę?

Zielona energia ma wiele zalet, jednak zdecydowana większość osób interesuje się nią zwłaszcza za sprawą oszczędności, jaką może ona zapewnić w gospodarstwie domowym. Charakterystyczne, czarne panele widzimy na coraz większej ilości dachów i działek w całej Polsce. Czy fotowoltaikę wolno zamontować na każdym rodzaju dachu?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 18 marca 2021

Czy na każdym dachu można założyć panele fotowoltaiczne?

Często powtarza się, że największą zaletą fotowoltaiki jest jej uniwersalność, która sprowadza się do tego, że można ją zamontować na każdym dachu, bez względu na technologię wykonania, jego stan techniczny, stopień nachylenia czy tworzywo, jakim został on pokryty.

Praktyka pokazuje, że jest w tych słowach wiele prawdy, jednak twierdzenie, że fotowoltaikę można zamontować wszędzie, to w pewnym sensie nadużycie. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę czynnik ekonomiczny. Jeśli inwestycja ma się zwrócić szybko, to dach musi być nasłoneczniony, nie mogą go zasłaniać na przykład wyższe obiekty, w tym choćby inne budynki lub drzewa.  

Co do zasady będzie można tam umieścić panele, jednak warto dwa razy zastanowić się nad tym, czy takie działanie ma jakikolwiek sens. Nawet gdyby udało nam się otrzymać dofinansowanie, to ilość uzyskanej w ten sposób energii będzie niewielka, być może wręcz znikoma. 

Fotowoltaika a konstrukcja dachu

Im prostszy pod względem konstrukcji mamy dach, tym lepiej. Duże znaczenie ma też ilość miejsca i obecność ewentualnych okien dachowych lub wywietrzników. Jeśli fachowiec będzie miał wątpliwości co do opłacalności całej inwestycji, to być może lepszym wyborem będą kolektory słoneczne?

Przyjmuje się, że idealny dach dla paneli fotowoltaicznych to taki, który umożliwia montaż fotowoltaiki pod kątem zbliżonym do 45 stopni w kierunku południowym. W przypadku dachów płaskich ten kąt będzie oczywiście mniejszy. Dla takich dachów nieczęsto przekracza on 10-15 stopni.

Co może przesądzić o niemożności zainstalowania fotowoltaiki? Przede wszystkim zły stan techniczny dachu oraz elementów wspornikowych. Co do zasady unika się też montażu paneli na dachach, z których wcześniej nie usunięto wszystkich elementów wykonanych z azbestu. 

Jeśli jesteśmy dopiero na etapie projektowania domu i wiemy, że prędzej czy później będziemy chcieli wejść w pozyskiwanie zielonej energii, warto pamiętać o tym, by nie „przekombinować” konstrukcji dachu. Im mniej finezyjnych załamań i skosów tam będzie, tym lepiej. Proste lub jednolicie spadziste dachy zawsze są o wiele bardziej przyjazne fotowoltaice. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ile energii można uzyskać z fotowoltaiki?

Trudno o podanie jednoznacznych danych. Zdecydowanie warto skonsultować się wcześniej z fachowcem, który zaznajomi nas z tak zwaną mapą nasłonecznienia, a także przeprowadzi pomiary, które wykażą, na ile mocy wyrażonej w kWp możemy liczyć.

Ciekawym pomysłem jest inwestycja w profesjonalną instalację typu off-grid, która będzie wzbogacona o akumulatory, które będą gromadzić prąd. Warto pamiętać też o tym, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, nawet gdybyśmy mieli warunki do osiągnięcia samowystarczalności energii elektrycznej, to i tak musimy być podłączeni do tradycyjnej sieci energetycznej.

 

 

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!