Jak bezpiecznie korzystać z przeglądarki?

Co zrobić, by móc bezpiecznie korzystać z przeglądarki? Jak bezpiecznie surfować po internecie? Sprawdź, co warto wiedzieć.

  • Jan Wróblewski
  • /
  • 18 marca 2021

Bezpieczeństwo to priorytet

Surfowanie po sieci to jedno z najpopularniejszych zajęć w dzisiejszych czasach. Z internetu korzystamy zarówno w pracy, jak i chcąc się zrelaksować. Często zdarza się nam, że docieramy w najgłębsze odmęty globalnej sieci, i spędzamy w niej nawet kilkanaście godzin dziennie. Możemy pokusić się zatem o stwierdzenie, że obecnie internet to nasz drugi dom.

Swojemu życiu w sieci poświęcamy zarówno czas, jak i uwagę. Przeżywamy i emocjonujemy się wirtualnymi wydarzeniami, zawieramy nowe znajomości i szukamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

W amoku surfowania po internecie wyszukiwanie przez nas rozmaitych treści często ma wyższy priorytet niż bezpieczeństwo.

Jest to bardzo niebezpieczne podejście, które może łatwo przysporzyć nam kłopotów w realnym życiu. Możemy jednak sprawić, że nasza przeglądarka sama zadba o nasze bezpieczeństwo w sieci. Jak to zrobić?

Co zrobić, by zadbać o bezpieczeństwo?

Przede wszystkim pamiętajmy, by regularnie aktualizować naszą przeglądarkę. Pamiętajmy, że przeglądarka, która działa w systemie operacyjnym to aplikacja innej firmy i jeśli chcemy z niej bezpiecznie korzystać, to musi być aktualna.

Programiści regularnie publikują aktualizacje i poprawki zabezpieczeń, starając się nadążyć za coraz to nowymi zagrożeniami. Niektóre aktualizacje są automatyczne, o inne powinniśmy zadbać sami. Często zdarza się, że żyjąc w pośpiechu, wielokrotnie przekładamy daną aktualizację. To z kolei może sprawić, że oszuści wykorzystają luki w naszych zabezpieczeniach.

Chcąc poprawić nasze bezpieczeństwo, podczas korzystania z przeglądarki należy:

  • Aktualizować wszystkie aplikacje innych firm (np. Adobe Reader czy Java), ze wspomnianych powodów.

  • Korzystać z oprogramowania antywirusowego i antyspyware. Najlepiej jest też ustawić je na automatyczną aktualizację.

  • Używać zapory sieciowej i mieć ją włączoną na stałe.

  • Ostrożnie korzystaj z automatycznego wypełniania. Pamiętaj, że zapisywanie swoich haseł i ich automatyczne wypełnianie przez przeglądarkę nie należy do najbezpieczniejszych sposobów.

  • Używać szyfrowanego wyszukiwania jako domyślnej strony przeglądarki.

  • Korzystać z wbudowanego narzędzia, albo dodatku do bezpiecznego przeglądania. Równie przydatne może być korzystanie z wybiórczego narzędzia do blokowania skryptów np. NoScript. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

  • Dostosować ustawienia zabezpieczeń i prywatności przeglądarki do swoich potrzeb. Zazwyczaj przeglądarki udostępniają informacje opisujące zarówno zalety, jak i wady dostępnych poziomów bezpieczeństwa. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto ustawić poziom bezpieczeństwa na wysoki. 

Przetestuj swoją przeglądarkę pod kątem bezpieczeństwa 

Jeśli po zastosowaniu wszystkich wymienionych rozwiązań, nadal nie mamy pewności czy poziom bezpieczeństwa naszej przeglądarki jest wystarczający, lub chcemy po prostu sprawdzić, jak ona działa, warto ją przetestować. Obecnie w Internecie dostępne są rozmaite testy bezpieczeństwa przeglądarki. Oczywiście niektóre z nich są płatne, jednak duża część jest darmowa i ogólnodostępna.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!