Jak zadbać o bezpieczeństwo telefonu komórkowego?

Jakie są rodzaje zagrożeń? Jak chronić nasze dane? Co warto wiedzieć, korzystając z internetu na telefonie komórkowym?

  • Jan Wróblewski
  • /
  • 19 marca 2021

Jakie są możliwe zagrożenia?

Korzystanie z telefonów komórkowych niesie ze sobą praktycznie takie same zagrożenia, jak w przypadku laptopów, komputerów domowych, czy innych urządzeń z dostępem do internetu. W dzisiejszych czasach smartfony zbierają niesamowitą ilość danych osobowych. Są to zarówno wrażliwe na prywatność zdjęcia, SMS-y, czy dokumenty osobiste, jak i wrażliwe na bezpieczeństwo dane bankowości internetowej, informacje finansowe i osobiste.

Stare przysłowie mówi, że w strzeżeniu tajemnic najważniejsze jest to, aby ich nie mieć.

Oczywiście w świecie dzisiejszych technologii, jest to wręcz niewykonalne. Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której rezygnujemy z korzystania np. z bankowości elektronicznej, tylko po to, by chronić swoje konto. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym bezpieczne korzystanie ze smartfonów jest możliwe. 

4 zabezpieczenia telefonu, jakie można stosować

Telefon przed dostępem osób trzecich można zabezpieczyć w następujący sposób:

  • ustawienie kodu PIN, który jest wymagany do uruchomienia lub odblokowania telefonu

  • włączenie automatycznej blokady ekranu, tak aby telefon blokował się po kilkunastu sekundach jak go nie używamy aktywnie

  • odblokowywanie telefonu poprzez system rozpoznawania twarzy

  • odblokowywanie telefonu przez odcisk palca właściciela.

Z wyżej wymienionych dwa pierwsze sposoby zabezpieczeń są wręcz obowiązkowe. Dwa kolejne zabezpieczają dodatkowo telefon i zapewniają, że tylko my właściciel urządzenia będzie w stanie je odblokować. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Pomyśl, zanim zainstalujesz

Zanim zdecydujemy się zainstalować jakąś aplikację, warto pomyśleć, czy rzeczywiście jej potrzebujemy. Obecnie istnieje niezliczona ilość najróżniejszych aplikacji mobilnych, ściągnięcie  niektórych z nich wydaje się nam świetnym, zabawnym pomysłem. Powinniśmy jednak zwracać uwagę i wnikliwie sprawdzać co instalujemy na swoim telefonie. W tym celu przed kliknięciem przycisku “download” upewnijmy się, że wybrana aplikacja pochodzi z zaufanego źródła i posiada pozytywne recenzje innych użytkowników.

Oprogramowanie zabezpieczające w praktyce

Chcąc zadbać o bezpieczeństwo naszego telefonu, należy korzystać z najnowszej wersji oprogramowania zabezpieczającego. Ustawienia powinny zostać skonfigurowane w ten sposób, by aktualizacje odbywały się automatycznie. 

Na dynamicznie rozwijającym się rynku urządzeń mobilnych, niestety pojawia się coraz więcej złośliwych plików APK, które zazwyczaj są zamaskowane jako nieszkodliwe oprogramowanie. Co więcej, sklepy mobilne nie są w stanie zagwarantować, że wszystkie wyświetlane przez nie aplikacje są bezpieczne. Prowadzi to do sytuacji, w której występowanie zarówno złośliwego jak i tzw. szarego oprogramowania jest coraz częstsze. 

Jako “szare oprogramowanie” należy rozumieć aplikacje, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, jeśli są używane nieumyślnie lub są w inny sposób niepożądane, np. oprogramowania szpiegowskie i reklamowe.

Oznacza to, że funkcjonowanie na rynku wymaga dużego zaufania, nie dziwi więc też fakt, że cały czas pojawiają się na nim coraz to nowe dedykowane produkty zabezpieczające.

Zarówno regularne aktualizacje i wchodzące w ich zakres poprawki zabezpieczeń, jak i bazy danych sygnatur złośliwego oprogramowania aktualizowane przez dostawców produktów zabezpieczających są w stanie radykalnie zmniejszyć ryzyko.

Uwaga na linki

Niezależnie od rodzaju urządzenia, jeśli korzystamy na nim z Internetu, to klikanie w niesprawdzone linki może stanowić naprawdę duże zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Dlatego też, zanim w któryś klikniemy, poszukajmy literówek, sprawdźmy ich autentyczność. Pamiętajmy, że opis linku może wyglądać tak, jak chce tego autor. Chcąc potwierdzić czy link jest bezpieczny, warto skopiować adres łącza i wkleić go do zwykłego dokumenty tekstowego, gdzie będziemy mogli go dokładnie przeanalizować. 

Jak zabezpieczyć się na wypadek kradzieży smartfona?

Mając na względzie bezpieczeństwo naszego telefonu, należy włączyć w nim opcję oznaczoną jako odzyskiwanie. Pamiętajmy, że im więcej danych osobowych przechowujemy w naszym telefonie komórkowym, tym bardziej musimy uważać, żeby ich nie utracić. Jednak jeśli mimo naszych starań tak się stanie, to warto pamiętać, że nowoczesne telefony posiadają funkcje uruchomienia oprogramowania przeznaczonego do śledzenia oraz zdalnego czyszczenia danych. Dodatkowo warto, jest wyrobić w sobie nawyk regularnego tworzenia kopii zapasowych danych zawartych w naszym telefonie komórkowym.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!