Na czym polega zarządzanie urządzeniami mobilnymi?
Inna nazwa tego zagadnienia, to Mobile Device Management, czyli MDM. Jest to pula usług, która wzbudza szczególnie duże zainteresowanie w firmach, które kupują dla swoich pracowników takie urządzenia, jak tablety czy smartfony. Często przechowywane są na nich ważne dla rozwoju przedsiębiorstwa dane, które powinny być odpowiednio zabezpieczone. Tu właśnie wchodzi MDM. Na czym polega zarządzanie urządzeniami mobilnymi?
- Michał Górecki
- /
- 22 marca 2021
Zarządzanie urządzeniami mobilnymi — na czym polega i co warto wiedzieć?
Wbrew obiegowej opinii, nie istnieje platforma, która zapewniłaby idealne bezpieczeństwo danych. Ironia polega na tym, że nawet jeśli samo urządzenie spełnia wszystkie wyśrubowane normy i certyfikaty w zakresie łączności czy szyfrowania, to zwykle najsłabszym ogniwem jesteśmy my — użytkownicy.
Często zdarza nam się zgubić telefon, co z miejsca naraża nas na kradzież danych. Kolejnym problemem jest zbyt proste hasło lub banalny do odgadnięcia wzór na ekranie blokady. Wiele testów wykazało, że bardzo łatwo jest złamać to zabezpieczenie już w kilka chwil.
Istotnym mankamentem jest też nasza tendencja do dzielenia się danymi z osobami, które nie są do tego uprawnione. Pracownicy czasem wysyłają kopię swojej korespondencji firmowej na prywatnego maila, by w domu dokończyć pracę, bo tak jest im wygodniej. To kolejny słaby punkt, który wymaga usprawnień.
Właśnie w tym miejscu wchodzi MDM. W pewnym sensie istotą tej usługi jest to, że dzieli ona przestrzeń dostępną na dysku urządzenia na dwie strefy: prywatną, do której użytkownik ma dostęp i gdzie przechowuje swoje dane, na przykład zdjęcia czy książkę adresową i kopie wiadomości SMS oraz na firmową, gdzie znajdują się dodatkowo zabezpieczone dane firmowe.
Czym wyróżnia się dobry system do zarządzania urządzeniami mobilnymi?
Na pewno warto wskazać na elastyczność. Różne firmy mają różne wymagania i inaczej postrzegają kluczowe obszary bezpieczeństwa cyfrowego. Mimo tych wszystkich różnic można jednak wskazać bardzo wiele podobieństw.Jednym z tych wspólnych obszarów ryzyka, gdzie MDM musi zadziałać, jest kradzież urządzenia. Dobra platforma zarządzania urządzeniami mobilnymi pozwala na dynamiczną geolokalizację oraz na historię przemieszczania się urządzeń i ich właścicieli.
Kluczową rolą jest też dodatkowe szyfrowanie danych. Mimo tego, że algorytmy stosowane przez producentów oprogramowania są naprawdę dobre, to dodatkowe zabezpieczenie plików jeszcze nikomu nie zaszkodziło. W razie ewentualnej kradzieży wydłuży też czas, jakiego będzie potrzebował złodziej do przedostania się przez wszystkie blokady w systemie.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Pozostałe funkcje oprogramowania
Dużą rolę odgrywa też wsparcie systemu MDM przez sztuczną inteligencję. W wielu krajach zachodnich takie rozwiązania są już na porządku dziennym. Na podstawie analizy zachowań użytkownika przewidują one, kiedy działanie odbiega od wzorca, co mogłoby sugerować, że z telefonu korzysta osoba nieuprawniona.
SI może następnie wysłać powiadomienie do pracownika dyżurnego, który po analizie dostępnych danych podejmie decyzję, czy na wszelki wypadek, aby nie warto zablokować urządzenia lub wykonać szybkiej kopii danych na firmowy serwer wirtualny.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?