Jak zabezpieczyć dane na serwerze?

Informacje zawarte na serwerach to żyła złota. Zarówno dla ich właścicieli, jak i dla potencjalnych przestępców, którzy chcieliby uzyskać do nich dostęp. Warto wiedzieć, jak się o nie zatroszczyć i na jakie elementy infrastruktury zwrócić uwagę. Jak zabezpieczyć nasze dane na serwerach?

  • Michał Górecki
  • /
  • 19 marca 2021

Jak zabezpieczyć dane na serwerze?

Na to pytanie można odpowiedzieć w wielu płaszczyznach, jednak w ostatecznym rozrachunku odpowiedź powinna być bardzo prosta: skutecznie. Do serwera, gdzie przechowujemy ważne dla nas informacje, warto podejść w sposób jak najbardziej kompleksowy.

Wiele zależy też od tego, czy jest to nasz prywatny serwer firmowy, czy usługa wykupiona u jednego z hostingów, za jaką płacimy stały, miesięczny abonament. Warto zatroszczyć się o to, by zabezpieczenia zawsze były aktualne. Jeśli przegapimy jedno uaktualnienie, to pozornie może to nic nie zmienić, a w praktyce wystarczy, by hakerzy uzyskali dostęp do tych informacji.

Jeśli korzystamy z płatnej usługi, uważnie prześledźmy opinie, jakie ma ona wśród innych klientów. Warto też zwrócić szczególną uwagę na czas rozwiązywania problemów technicznych oraz to, czy nasz abonament uprawnia nas do całodobowego kontaktu z infolinią techników.

To bardzo ważne, bo jeśli awaria wystąpi na przykład w niedzielny poranek, a technik pojawi się w pracy dopiero w poniedziałek, to może skutkować to tym, że tak długo trwająca awaria będzie dla naszej firmy o wiele bardziej dotkliwa. Warto mieć ten czynnik na uwadze.

Jeden serwer jest dobry, ale dwa są lepsze

Praktyka pokazuje, że awaria może wystąpić w każdej firmie. Nawet giganci rynku raz na jakiś czas mierzą się z utrudnieniami, które sprawiają, że z ich usług nie zawsze możemy korzystać przez całą dobę. Warto postawić na dywersyfikację plików oraz na tak zwane kopie lustrzane.

Jeśli wiemy, że stały, niczym niezakłócony dostęp do danych jest dla naszej działalności niezbędny, to postarajmy się o stworzenie tak zwanego serwera lustrzanego, na którym w skali jeden do jednego będą przechowywane kopie wszystkich dokumentów.

Jeśli serwer główny ulegnie awarii, to automatycznie cały ruch zostanie przekierowany na serwer awaryjny, w wyniku czego dostęp do plików — nawet, gdyby miał odbywać się nieco wolniej — wciąż będzie możliwy i firma będzie mogła zachować ciągłość pracy i świadczenia usług.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Serwer w firmie to jednocześnie atut i ogromne wyzwanie

Jeśli chcemy gromadzić dane na niewielkim serwerze w naszej firmie, to poświęćmy odpowiednio dużo uwagi na jego konfigurację i obsługę techniczną. Zdecydowanie warto zlecić to zadanie fachowcowi, który zwróci uwagę na czynniki, na jakie osoby nieznające się na cyberbezpieczeństwie mogłyby nie wpaść.

Jednym z nich jest zapewnienie dostępu serwera do internetu. Czy aby na pewno tego potrzebujemy? Z jednej strony to ogromne ryzyko, bo narażamy się na ataki hakerów, ale z drugiej strony, nie sposób nie docenić wygody, jaką stanowi dostęp do plików w dowolnym miejscu na świecie. Bez wątpienia trzeba do tego zadania podejść na zimno i dokładnie przekalkulować wszystkie plusy i minusy trzymania plików na małym, firmowym serwerze.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!