Co może osobisty ochroniarz prezesa?

W wielu firmach można spotkać się ze stanowiskiem osobistego ochroniarza prezesa. Wokół tego stanowiska — zwłaszcza za sprawą wielu filmów i seriali — narosło w Polsce wiele mitów. Co tak naprawdę może osobisty ochroniarz prezesa?

  • Michał Górecki
  • /
  • 19 marca 2021

Co może osobisty ochroniarz prezesa?

Wbrew obiegowej opinii, taka osoba działa w granicach, jakie przewiduje Ustawa o Ochronie Osób i Mienia z 22 sierpnia 1997 roku. Pozwala to stwierdzić, że główną osią jest ochrona przed dewastacją mienia, ochrona osobista i ochrona obiektów.

Można więc powiedzieć, że działania ochroniarza mają charakter wyprzedzający. Jeśli widzi on jakieś zagrożenie, to może zareagować zgodnie z przewidzianymi prawem sposobami postępowania. Decyzja o wyborze konkretnej metody należy do ochroniarza.

Warto pamiętać też o tym, że z formalnego punktu widzenia pracownik ochrony jest — pod względem uprawnień — zaszeregowany niżej niż jednostki takie jak policja, straż pożarna czy inne służby, jakie ustawodawca wymienia jako te, które działają w obszarze bezpieczeństwa publicznego.

Dobry ochroniarz to taki, który posiada odpowiednią licencję. Prawo dopuszcza tutaj dokument pierwszego lub drugiego stopnia. Jeśli zachodzi taka potrzeba, warto zainwestować w firmę, która dostarczy nam pracownika ze wszystkimi niezbędnymi uprawnieniami, w tym z pozwoleniem na broń. Z drugiej zaś strony, zgodnie z literą prawa, nawet osoba bez żadnego uprawnienia do wykonywania tego zawodu może przedstawiać się jako osoba działająca w ochronie.

Uprawnienia ochrony

Pracownicy tego sektora rynku mają do swojej dyspozycji całkiem spore uprawnienia, jednak łączy je to, że są one obwarowane wieloma obostrzeniami, o których koniecznie trzeba pamiętać podczas wykonywania obowiązków, jeśli nie chce się mieć problemów z prawem.

Można na przykład wezwać osobę do opuszczenia obiektu lub bliskiego otoczenia osoby, jaką ochraniamy, ale tylko wtedy, gdy zachodzą ku temu uzasadnione przesłanki. Niestety, ale nie istnieje zbiór ostrych, precyzyjnych terminów, które podpowiadałyby, jakie to dokładnie sytuacje. Można wyjść z założenia, że jest nią między innymi ochrona ludzkiego życia. 

Problematyczne jest też użycie środków przymusu bezpośredniego. Można użyć siły, a nawet skuć zatrzymaną osobę tylko w celu ujęcia osoby, podczas pościgu oraz w sytuacji, gdy ta osoba zaatakowała nas (lub ochranianą osobę) jako pierwsza. 

Bardzo ciekawie rozwiązano kwestię przeszukań. Niby mogą być przeprowadzone, jednak odbywa się to w taki sposób, że wcześniej musi być uzyskana zgoda od osoby, jaką chcemy poddać przeszukaniu. Pracownik ochrony nie może też przeprowadzić takiego działania samodzielnie. Co w sytuacji, gdy ktoś odmawia poddania się przeszukaniu? Pozostaje wezwać policję.

Pokazuje to dość dobrze, że mimo pozornie dużych możliwości w zakresie ochraniania czy to sklepu, czy prezesa firmy lub ważnego polityka, ochroniarz jest zobowiązany do stosowania się do sporej ilości ograniczeń. Dobrze byłoby, gdyby pracownik je znał, by nie narażać swojego szefa na konsekwencje natury prawnej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!