Jak zadbać o bezpieczeństwo poczty elektronicznej?
Na co zwracać uwagę wysyłając i odbierając e-maile? O czym warto pamiętać, korzystając z poczty elektronicznej? Jak rozpoznać fałszywe wiadomości?
- Jan Wróblewski
- /
- 18 marca 2021
Jak w bezpieczny sposób korzystać z poczty elektronicznej?
Podstawową formą dbania o bezpieczeństwo jest korzystanie z oprogramowania antywirusowego i zapory ogniowej (firewall). Bardzo ważne jest też regularne aktualizowanie systemu operacyjnego.
Istnieją również pewne szczegółowe wytyczne odnośnie tego jak w bezpieczny sposób wysyłać wiadomości e-mail. Oto kilka z nich.
I. Uważaj na autoreplay
Częstą praktyką jest stosowanie automatycznej odpowiedzi tzw. autoreplay. Jeżeli ktoś wysyła do nas wiadomość, zwrotnie nasz serwer pocztowy wysyła automatycznie odpowiedź, potwierdzając, że została ona dostarczona. Stosowanie tego mechanizmu może potwierdzić spamerom, że nasz adres e-mail jest aktywny.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
II. Uważaj na linki w wiadomościach e-mail
Weryfikujmy linki, oraz autentyczność zarówno samej informacji, jak i jej nadawcy. W tym celu często wystarczy skopiować i wkleić do paska wyszukiwania Google, dany temat, czy tekst z podejrzanej wiadomości e-mail. W ten sposób możemy natrafić np. na dyskusje na forum i artykuły opisujące dany temat i potwierdzające fakt, iż mamy do czynienia z oszustwem. Pamiętajmy, by wystrzegać się wiadomości obiecujących, w których ktoś obiecuje nam bogactwo, ostrzega, lub zastrasza i tym samym kusi do kliknięcia w podejrzany link, lub prosi o przelanie pieniędzy np. na rzekome leczenie.
III. Oznaczaj wiadomości będące SPAMem jako SPAM
Oznaczajmy wiadomości jako spam. Zdecydowana większość poczt elektronicznych używa tzw. czarnych list dla spamerów. Dzięki nim automatycznie przekierowuje wiadomości spamowe do folderu oznaczonego jako Spam. Istnieje również możliwość, by poprzez zmianę w ustawieniach “nauczyć” swoją usługę poczty e-mail, oznaczania podejrzanych wiadomości jako spam.
IV. Uważaj podczas przekazywania poczty dalej
Warto również zachować szczególną ostrożność przy przekazywaniu wiadomości e-mail. Szukajmy oznak oszustw e-mailowych i żartów, których nadawcy proszą o przekazanie dalej. Należy wiedzieć, że bezkrytyczne przesyłanie wiadomości e-mail zwiększa aktywność spamu.
V. Odpowiadaj na wiadomości rozważnie
Zachowajmy ostrożność podczas odpowiadania na e-maile. Chodzi o to, by unikać odpowiadania fałszywe wiadomości, tym samym próbując zidentyfikować nadawcę. Czasami wystarczy zastanowić się, czy nasi znajomi/rodzina rzeczywiście może być aktualnie w Hiszpanii i czy, któreś z nich prosiłoby nas o pieniądze, w wyniku sytuacji, w której zostali okradzeni. Często zdarza się, że nasza pierwsza reakcja jest spowodowana emocjami i chęcią pomocy bliskim. Przed podjęciem określonych działań, trzeba jednak zastanowić się na spokojnie jakie jest prawdopodobieństwo takiej sytuacji i czy rzeczywiście ktoś ze znanych nam osób może być w tarapatach. Treść takiego maila, możemy również skopiować do wyszukiwarki, by tym samym sprawdzić, czy ktoś inny nie otrzymał podobnych wiadomości.
Testowanie bezpieczeństwa poczty e-mail
Przydatną formą dbania o bezpieczeństwo poczty elektronicznej są specjalne testy. Istnieją zróżnicowane usługi online,które pozwalają przetestować stopień bezpieczeństwa naszej poczty. Wspomniane testy informują zarówno o wykrytych usterkach, jak i lukach w zabezpieczeniach.
Jak rozpoznać fałszywe wiadomości e-mail?
Otwierając wiadomość e-mail, zawsze patrzmy na nadawcę. Zastanówmy się, czy kiedykolwiek podawaliśmy nasz adres e-mail danej osobie lub firmie. Czy istnieje możliwość, że nawiązaliśmy z daną domeną komunikację, poprzez zarejestrowanie konta lub subskrybowanie np. newslettera?
Dodatkowo warto poszukać niespójności między nadawcą wiadomości e-mail, a jej odbiorcami, wierszem tematu, czy treścią wiadomości. Zastanówmy się również nad tym, czy nadawca, który nie zna nas osobiście, ma rzeczywisty powód, by prosić nas o zachowanie poufności?
To, co zawsze powinno zwracać naszą uwagę, to błędy ortograficzne, gramatyczne oraz ton, w jakim wiadomość została napisana (wielka litera, wykrzykniki). Ich obecność w tekście może dać nam do myślenia. Zastanówmy się, czy legalna firma wysłałaby nam takiego e-maila?
Dużym zagrożeniem dla naszego cyberbezpieczeństwa są też linki przesyłane w wiadomościach e-mail. Zanim w któryś klikniemy, poszukajmy literówek, sprawdźmy ich autentyczność. Pamiętajmy, że opis linku może wyglądać tak, jak chce tego autor. Chcąc potwierdzić czy link jest bezpieczny, warto skopiować adres łącza i wkleić go do zwykłego dokumenty tekstowego, gdzie będziemy mogli go dokładnie przeanalizować.
Stosując się do wszystkich wymienionych sposobów, prawdopodobieństwo, że padniemy ofiarą oszustwa, znacząca spada. Warto pamiętać, że w dzisiejszych czasach, korzystając z internetu, nikt nie jest anonimowy, a nasze prywatne dane stanowią łakomy kąsek dla oszustów i hakerów. Korzystajmy z dobrodziejstw technologii, róbmy to jednak z głową i zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?